Tip na výlet – Hradební opevnění ve Znojmě!

Možná si vzpomínáte – není to tak dlouho, co jsem vám tu dávala tip na výlet do jednoho ze svých moc oblíbených měst v naší zemi, do Znojma. A protože počasí už k výletům (a právě i venkovním procházkám) opravdu vybízí, chcí vám dnes napsat o jedné zajímavosti, která se týká právě Znojma. Od 11. dubna tu bude totiž otevřený zbrusu nový turistický cíl – Prohlídková trasa po Hradebním opevnění, s průvodcem! Myslím, že právě jako výletová inspirace – super! ;) Čtěte dál!

Právě ke Znojmu, jako k městu, mám já sama opravdu blízko – žila jsem mnoho let kousek odtud a právě do Znojma jsme často jezdili, na výlety, nebo na různé akce, které se tu často konaly (Znojemské historické vinobraní vám určitě nemusím představovat. ;).

Mimochodem, právě Znojmo, coby místo, které stojí navštívit, jsem vám nedávno představila i v rámci mé cestovatelské rubriky, tady, na blogu – více ZDE.

Musím sama uznat, že Znojmo, coby zajímavá turistická destinace opravdu přímo vzkvétá – od 11. dubna nás tu čeká totiž další zajímavost, kvůli které sem stojí za to zajet – po opravě Střelniční věže v roce 2014 přišla vloni na řadu rekonstrukce dvou věží v prostoru Jižního hradebního příkopu – Prašné věže a Nové věže a spolu s Vlkovou a Radniční věží tak tvoří nový turistický cíl – Prohlídkovou trasu po Hradebním opevnění s průvodcem.

Nově zrekonstruované věže v sobě skrývají i nové expozice. „V Prašné věži, která svůj název získala kvůli skladování střelného prachu v 18. století, mohou návštěvníci prozkoumat celé hradební opevnění města. To zde bude vystaveno v 3D modelaci. V Nové věži pak objeví ukázky zbroje a historických zbraní. Vystoupat je zde možné i na vyhlídku a vychutnat si tak Znojmo z nového neokoukaného pohledu,“ přibližuje starosta Znojma, Jan Grois. V rámci prohlídky budou návštěvníci procházet i kolem Psí věže. Ta je prozatím nepřístupná, díky průvodcům se o ni však dozví spoustu zajímavostí.

Ve středu 11. 4. se zde slavnostně otevře nová prohlídková trasa města Znojma s průvodcem po Hradebním opevnění.
V ranních hodinách můžou zájemci sledovat slavnostní otevření v rámci Snídaně s Novou, do které budou přenášeny živé vstupy právě od znojemských věží. Návštěvníci odpoledních prohlídek, které proběhnou ve 13.00 a 15.30 hod., budou seznámeni s historií opevnění města i jednotlivých věží, které v rámci trasy navštíví. Celková prohlídka bude doplněna bohatým kulturním programem, o který se postarají rytíři ze společnosti Štvanci.
Na návštěvníky čekají šermířské souboje, ovládání koní při soubojích, ukázky dobových zbraní a zbroje. Doprovodný program bude probíhat jak v hradebním příkopu u Střelniční věže, tak v Jižním hradebním příkopu. Prohlídky budou v tento den zdarma.

Prostor Jižního hradebního příkopu využije Znojemská Beseda, která má na starosti provoz této prohlídkové trasy, i ke kulturním akcím.
„Historický program, který na návštěvníky čeká při slavnostním zahájení, zde bude probíhat i ve vybraných dnech letních prázdnin. Vzniklý amfiteátr budeme využívat třeba v rámci Kulturního léta, kdy zde plánujeme jak historické programy, tak divadelní představení,“ doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Téměř do konce dubna bude prohlídková trasa věnována žákům základních a středních škol. Pro veřejnost se znovu otevře od 28. 4. a bude přístupná až do konce října.
Prohlídky budou probíhat každý den v časech 9.30 a 15.30 hod. Tyto dvě prohlídky budou proloženy i prohlídkou historického centra města Znojma, která bude probíhat každý den ve 13.00 hod. Návštěvníci se tak budou moci nově vydat na 80 minut dlouhý okruh po památkách Znojma.

Tak co říkáte, myslím, že zase o zajímavý důvod víc udělat si do Znojma výlet, co říkáte? :)

Víc fotek z nové turistické trasy si prohlédněte ve fotogalerii. ;)

Více informací najdete na www.znojemskabeseda.cz
Na facebooku sledujte Objevte Znojmo
Na instagramu pak hashtag #znojmochutna.