Šperky, které mají víc, než jen dokonalý vzhled…

Myslíte, že i věci mohou mít duši? Jak se to vezme – ale já věřím, že některé předměty mají tak něco navíc, než jen a pouze atraktivní vzhled. Když je totiž vezmete do ruky, evokují ve Vás vzpomínky. Vzpomínky na život, na situace, ve kterých tyto věci hrály roli, nebo na chvíle, které se dané doby, odkud předměty pochází, týkaly… Dnes bych Vám chtěla něco napsat o špercích – právě takových, které mají něco navíc, než jen dokonalý vzhled…

Není to tak dlouho, co jsem Vám tu psala článek právě o věcech „co mají duši“ – tedy o takových, které mají kromě zajímavého vzhledu i určitou „přidanou hodnotu“ – v podobě jedinečnosti daného kousku, jeho původu a doby, ze které pochází. Ano – zkrátka věřím tomu, že právě takové předměty, které koupíte třeba ve starožitnictví, jsou svým způsobem výjimečné. Jsou vzácné, váže se k nim určitá doba, její atmosféra, milníky, zajímaví lidé…

Zkrátka, k takové věci si vybudejete naprosto jiný a mnohem hlubší vztah, než k té, kterou zakoupíte například „jen“ v běžných obchodech, kde je nabídka a sortiment zboží obrovský. To je něco, co mi poslední dobou také začalo vadit – lidé bez úvážení nakupují vše, co trh nabízí a doslova „jako na běžícím páse“. Nad věcmi, jejich hodnotou, účelem, často ani moc neuvažují – však „jen to jen věc“. Je to dané asi celkovou situací dnešní hektické doby, ale i tak – podle mého názoru to není úplně ideální přístup…

Zkuste se nad tím sami zamyslet. Určitě jste se setkali s výjimečnými předměty, třeba šperkem, který Vám věnovala babička s tím, že jej nosila například už její maminka. Nebrali jste takovou věc jako naprosto výjimečnou, vzácnou, takovou, kterou musíte chránit a vážit si jí? Ja věřím, že určitě ano… :)

A právě o krásných špercích – s příběhem, duší, jedinečným vzhledem, je i můj tento můj článek a malá reportáž. Právě v brněnském starožitnictví Patrice Antique jsem Vám totiž nafotila několik jedinečných kousků – šperků, z dob minulých. Ovšem, jedná se o tak krásné a jedinečné kousky!

Staré šperky, které ve starožitnictví Patrice Antique nabízí, byly vyráběny ručně, velmi často na zakázku a jejich zpracování je velmi kvalitní a precizní, kdy v porovnání nových a starých šperků je kvalita šperků starých nesrovnatelně vyšší ovšem často za nižší cenu než u šperků nových, které jsou vyráběny obvykle strojově.

Dámy – ruku na srdce. Neuděl by Vám větší radost třeba prstýnek ze secesní doby, který má nezaměnitelný a jedinečný design – odpovídající stylu dané doby? Mě by potěšil mnohem víc – než třeba takový, který je zakoupený v běžném klenotnictví.

Prstýnky, ale i další šperky, které ve starožitnictví Patrice Antique mají, jsou v perfektním stavu a mnohé z nich jsou skutečně velice hodnotné – s diamanty, briliatny a dalšími vzácnými kameny.

Najdete zde dokonce také novější kousky, od věhlasných značek, například šperky Cartier – a za velmi rozumné ceny.

Co na to říkáte Vy – jaký je Váš názor na takové věci? Líbí se Vám? Jsou pro Vás hodnotnější a cennější, než ty, které běžně zakoupíte v obchodech?
Napište mi Váš názor, budu ráda… ;)

Na spoustu krásných šperků se podívejte také do fotogalerie.

Starožitnictví Patrice Antique najdete v centru Brna, na Minoritské 1.
ODKAZ: Starožitnictví Patrice Antique – web / facebook