Recenze: zdravé vaření s Bujónkou!

Dnes mám jednu zajímavou inspiraci hlavně pro všechny, kdo rádi vaří – a také, snaží se vařit zdravě! Objevila jsem totiž značku „Bujónka“, za kterou stojí tři sestry z Kyjova, které vyrábí vynikající, kvalitní bujóny a zcela bez chemie. ;) Několik bujónů jsem měla možnost vyzkoušet a jsou opravdu super! Jídlu propůjčí výbornou chuť a co je důležité, tak bez éček a dalších „nesmyslů“, které v jiných bujónech často jsou… Víc v mé dnešní recenzi!

Pokud pravidelně sledujte můj blog, asi víte, že se celkově ztotožňuji se zdravým životním stylem, což se týká do velké míry samozřejmě i stravování. Obecně se snažím co nejvíc vyhýbat chemii v potravinách a i doma vařím z takových surovin, které jsou z mého pohledu v pořádku.

Bohužel, jak vím, v dnešní době je opravdu těžké najít v množství nabízených potravin v obchodech takové, které neobsahují žádné „zbytečné látky“ – myslím tím hlavně zvýrazňovače chuti, stabilizátory, barviva a další chemii. Pokud nejste odborníkem na tyto složky, je obvykle těžké se vyznat v tom, co do potravin opravdu může patřit a co je tu častokrát navíc.

Svým laickým pohledem se při výběru potravin většinou řídím jednoduchým postupem, kdy vybírám takovém potraviny, které mají co nejjednodušší složení, tedy obsahují co nejméně přídavných látek. Ale jak píšu, někdy je výběr celkem „věda“. :)

Proto mě zaujala značka Bujónka – oslovila mě jedna z majitelek, zda bych jejich bujóny nevyzkoušela. Za Bujónkou stojí tři sestry z Kyjova, které rády vaří – a rozhodly se vytvořit řadu bujónů, které jsou jiné, než ty nabízené v obchodech. Jsou z nejkvalitnějších surovin, bez chemie a ve složení jen takových ingrediencí, které do správného bujónu opravdu patří.

Zcela upřímně – já doposud bujóny do jídel vůbec nepoužívala. A to z důvodu, že ty nabízené běžně v obchodech mají složení kolikrát doslova šílené. Obsahují mnoho soli, glutamát sodný a další zvýrazňovače chuti, zkrátka, nic, co bych v jídle uvítala. Navíc, můj starší syn trpí na ekzémy a jakákoliv „chemie“ v jídle může jeho stav zhoršit. Takže – doposud jsem vařila bez bujónů.

Ale, co si budeme povídat, jídla s bujóny chutnají prostě lépe. :) Chuťově jsou intenzivnější, bohatší, zkrátka lepší. :) A byla jsem moc zvědavá, jak chutnají jídla se zdravými bujóny od Bujónky.

Složení bujónů od Bujónky je 100% bez chemie, použité maso vždy pochází od lokálních farmářů a dodavatelů – hovězí z BIO farmy Bošina a kuřecí maso z rodinné farmy Němcových. 

Bujóny od Bujónky obsahují jen to, co do opravdového bujónu opravdu patří – tedy maso, zeleninu, bylinky, koření, houby a sůl.

V nabídce je celá řada hotových bujónů, které se prodávají ve skleničkách po 220 gramech, takže vám bujón vydrží dlouho – na vaření se používá vždy cca 1 polévková lžíce. Po otevření vám pak bujón vydrží i měsíc v ledničce.

Já ochutnala bujóny z celého sortimentu bujónky (aktuálně jich mají 6 různých – kuřecí, hovězí, zeleninový, houbový, česnek – dýně a zeleninový s italským sýrem).

Bujóny od Bujónky mají intenzivní chuť, kterou dodají i jídlům, jsou vyváženě solené, plné zeleniny a bylinek. Asi nejvíc mě oslovila klasika – bujón kuřecí, který dávám do polévek. Ale bujóny jsou skvělé i do omáček, těstovin, do guláše…zkrátka, jídla s nimi chutnají mnohem lépe.

Určitě doporučuji vyzkoušet – uvidíte, že už obyčejný bujón z obchodu nebudete chtít! ;)

Navíc, sympatická je i cena, za skleničku 220g zaplatíte od 79,- do 109,-

V Brně koupíte na celé řadě míst – v obchodech Dobrej Špajz, Vebafood, Bezobal, Zelený Anděl…nebo pak přímo přes eshop Bujónka.

ODKAZ: BUJÓNKA / web
ODKAZ: BUJÓNKA / facebook