Inspirace na letní výlety – do Znojma!

Letní prázdniny jsou ideální dobou na výlety, dobrodružství a poznávání! Hledáte tipy a inspiraci, kam vyrazit, z Brna a kde to během léta stojí skutečně za to? Zajeďte do Znojma, tady se totiž rozhodně nudit nebudete – během prázdnin se tu bude konat tolik zajímavého, že si „to své“ rozhodně najdete… ;)

Dobrou noc popřeje ponocný, v hradebním příkopu u Střelniční věže to bude na ostří meče, řízené degustace vystřídají hudební vystoupení, gastronomické požitky doplní divadelní zážitky. Začalo Znojemské kulturní léto! 

Z Brna do Znojma to máme kousek, necelou hodinku a věřte, toto krásné město stojí za návštěvu. Ať už se chcete projít po historickém centru, posedět v místních vyhlášených kavárnách a restauracích, nebo si nenecháte ujít nějakou konkrétní akci, věřte, bude se vám tu líbit. Já osobně právě Znojmo miluji a jezdím sem opravdu moc ráda!

A věřte, Znojmo má právě během léta co nabídnout – začalo zde totiž Znojemské kulturní léto, které i letos nabídne bohatý program plný kultury, historie či gastronomie a zpříjemní tak toto horké období jak návštěvníkům města, tak místním.

Na co přesně se zde můžete těšit?
Novinkou letošního léta budou takzvané Hradební soboty, které proběhnou v nově zpřístupněném Jižním hradebním příkopu. Návštěvníci se mohou těšit na čtyři soboty, v rámci kterých mohou navštívit historické dílny, vyzkoušet si střelbu z kuše a luku, nebo se třeba podívat na šermířská vystoupení a pohádky.

Chybět však nebude ani oblíbený jezdecký turnaj v podání divadelní a kaskadérské skupiny Štvanci v hradebním příkopu u Střelniční věže. Zde se kromě bojů na koních můžete těšit i na vystoupení znojemského divadelního spolku Rotunda.

Divadlo doplní i kino, to letní oživí Kapucínskou zahradu za Vlkovou věží hned pětkrát. Letní kino bude možné navštívit v červenci, kdy si můžete vychutnat filmy Po strništi bos, Okresní přebor: Poslední zápas Pepiho Hnátka, Bajkeři, Největší showman nebo Kniha džunglí.

V červenci nebude chybět oblíbený Znojemský hudební festival, na jehož 14. ročníku se porve duše s tělem. Příznivci alternativní hudby určitě potěší také již tradiční Šramlfest. 

Teplé dny ochladí večerní řízené degustace vín s firmou Navajn nebo odpolední vinný a koktejlový bar na Horním náměstí.

Milovníci okurek určitě nesmí v nabitém programu přehlédnout Slavnosti okurek. Masarykovo náměstí ožije v pátek 3. 8. nejen touto, pro Znojmo tak typickou, surovinou. Pro děti budou přichystané oblíbené řemeslné dílny, cirkus a divadlo, těm starším určitě pohled utkví na přehlídce zemědělské techniky a historických traktorů. Kulinářskou show Ládi Hrušky doplní hudební vystoupení country skupiny Květinka, cimbálové muziky Vergariovci, kapel Nové struny a Rangers Band. Utkat se může široká veřejnost v soutěžích o nejlepší okurku a rychlokvašku nebo v plnění zavařovacích sklenic.

Ti, co patří mezi milovníky divadla, bývají většinou v době letních měsíců zklamaní, všude jsou totiž v tuto dobu divadelní prázdniny. To však neplatí pro Znojmo, a tak můžeme všechny i v letošním roce pozvat na divadelní festival Znojmo žije divadlem.

V týdnu od 22. do 26. srpna vyroste na Horním náměstí symbol tohoto festivalu, šapito, a nejen v něm se vystřídá jedno divadelní představení vedle druhého. Festival zahájí brněnští K-pax s hrou Svět podle Prota. Šapito rozesmějí Čecháčci a čoboláci a nezaměnitelný Pavel Liška se blýskne spolu s Markem Danielem v Comedii Dell Arte. Vrcholem celého festivalu bude Laputyka – Slapstick sonáta – nový cirkus par excellence. Na závěr předvedou těžkou ártovku Enola Cirkus Mlejn a Eliška Brtnická.

Po celé léto bude probíhat také program na nádvoří Znojemského podzemí, kde se vystřídají řízené degustace, koncerty, divadelní představení nebo workshop flamenca.

Pestrou kulturní nabídku během obou měsíců si připravilo i Jihomoravské muzeum Znojmo.

Další podrobnosti o Znojemském kulturním létě najdete na webových a facebookových stránkách Znojemské Besedy.

Tak co říkáte, pro letní výlet je Znojmo přímo ideální cíl! :)