2 nejoblíbenější styly současného interiér designu, které musíte znát

Trendy v interiér designu se neustále mění. Je to přirozené a každý rok se těší oblibě jiné styly i barvy. V posledních letech je velmi oblíbený skandinávský, ale také art deco styl, který se k popularitě dostává hlavně teď. Jak se od sebe tyto styly liší, jak je můžete dostat k sobě domů a co vám doma nesmí chybět? Na to se nyní podíváme.

Styl 20. a 30. let minulého století

Chcete se cítit jako ve filmu Velký Gatsby? Jestli tento film milujete, styl art deco pro vás bude ideální. Art deco nábytek využívá hlavně geometrické vzory, syté barvy, luxusní materiály a hodně zdobení. Typický je kontrast mezi starým a novým. Jednalo se o moderní styl, který vyžadoval moderní vzhled a funkční použití v jednom.

Syté barvy a zrcadlové povrchy jsou velmi důležité, protože přináší pocit vznešenosti a luxusu. Z barev můžete vybírat vínovou, tyrkysovou, starorůžovou, smaragdově zelenou nebo safírově modrou. Antracit je také velmi populární, stejně jako zlaté prvky. Jestli chcete dosáhnout stylu skrz materiály, budete potřebovat mramor, samet, satén, kůži a kožešiny a mnoho zlatých detailů.

Uklidňující atmosféra severských zemí

Na druhé straně spektra stojí skandinávský styl, který sází na pohodlí, domácí atmosféru a klid. Zakládá se na hygge, minimalismu, jemných barvách a přírodních materiálech. Skandinávský nábytek musí být funkční, v neutrálních barvách a čistých liniích. Myslet byste měli na dostatek úložného prostoru v interiéru. Zajistit si musíte také:

  • pohodlné posezení (pohovka, křesla na čtení),
  • textilie (deky, koberce, polštáře, kožešina),
  • pokojové rostliny,
  • osvětlení (mnoho menších lamp, svíčky).

Jaké barvy se nejlépe hodí do skandinávského interiéru? Zvolte tlumené odstíny barev, jako je hořčicově žlutá, tmavě zelená, světle modrá, starorůžová, hnědá, béžová nebo bílá. Něžné a přírodní barvy jsou nejlepší, protože se díky nim budete cítit uvolněně. Přidejte k tomu přírodní materiály, živé rostliny a budete se cítit jako v lesní chatě.

Co je skandinávské hygge?

Hygge původem pochází z Dánska, ale tento životní styl i interiérový styl se rozšířil po celém světě. Dánové mluví hlavně o životním stylu, ale můžete ho přenést i do svého interiéru. To je totiž naprostá nutnost. Co by doma nemělo chybět? Tento životní styl v sobě spojuje 10 principů:

  • atmosféra, přítomnost,
  • potěšení, rovnost,
  • vděčnost, soulad, pohodlí,
  • příměří, pospolitost a útočiště.

Hygge rozhodně není jen pohodlné křeslo, svíčky, deky, koberce a přírodní materiály. Pro dokonalou atmosféru k tomu musíte přidat vůni kávy, dobrou knihu a vynikající (domácí) jídlo, které bude vonět po celém bytě. To všechno vám dodá pocit hygge. A to je pocit, který si chce po práci užívat každý z nás, protože díky tomu si můžeme užít skutečné štěstí.

Zdroj obrázku: mtlapcevic / Shutterstock.com