Vyplatí se topit plynem? A jaké jsou další alternativy?

Stavíte dům a přemýšlíte, jaký způsob vytápění zvolit? Jestliže máte k dispozici plynovod, zcela jistě se vám topení plynem vyplatí. Nejen že tak ušetříte až tisíce korun ročně, ale užívat si budete i dalších výhod, které s pořízením plynového kotle souvisejí.

Plynový kotel vám ušetří tisíce

Vytápění plynem vám dokáže ušetřit až tisíce korun ročně. Mimo jiné za tím stojí nízká cena zemního plynu, která má navíc dlouhodobě tendenci klesat. K úspoře přispívají také nízké náklady na odvod spalin, moderní kondenzační kotle totiž nepotřebují tradiční komín. Vyšší vstupní investice do plynového kotle se proto ve výsledku téměř vždy vyplatí.

Vytápění plynem přináší řadu dalších výhod

Plynový kotel přináší i řadu dalších výhod. Je šetrnější k životnímu prostředí, lze ho ovládat i na dálku nebo kombinovat s dalšími zdroji tepla. Pokud jím nahradíte dosluhující kotel na tuhá paliva, zcela vám odpadne nepříjemná práce, jako je skládání uhlí, přikládání, vynášení popela nebo úklid všudypřítomného prachu.

Vyberte si toho správného dodavatele plynu

S přechodem na plynové topení souvisí i výběr toho správného dodavatele zemního plynu. S tím vám pomůže online srovnání cen plynu, které vám na základě zadaných údajů najde ty nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě ceny se zajímejte také o to, zda je dodavatel veden na stránkách Energetického regulačního úřadu, zda poskytuje kvalitní klientský servis nebo třeba věrnostní programy. V neposlední řadě si pak projděte recenze od stávajících zákazníků.

Jaké jsou další možnosti vytápění domu?

Ne vždy je ale možné použít k vytápění domu zemní plyn. Nejčastějším důvodem bývá chybějící nebo příliš vzdálený plynovod, vybudování plynové přípojky by vás pak mohlo přijít až na několik set tisíc korun. Jaké jsou tedy další alternativy plynového topení?

 

  • Topení elektřinou – ačkoliv se často považuje za drahé a nevýhodné, neplatí to vždy. Zvlášť v nízkoenergetických či pasivních domech lze topení přímotopem či elektrokotlem doporučit. V takových rodinných domech by byla návratnost pořizovacích nákladů za tepelná čerpadla či kondenzační kotle totiž příliš dlouhá.
  • Tepelná čerpadla – pořizovací cena tepelných čerpadel leckoho zprvu odradí od jejich pořízení. Jednak se na ně ale vztahuje dotace, jednak vám ve srovnání s plynovými kotli dokážou snížit náklady na vytápění na polovinu a ve srovnání s elektrickými přímotopy dokonce až o dvě třetiny. Návratnost investice se tak pohybuje v řádu několika málo let.