Vybíráme nejlepší sladké rumy – tyto vám budou dozajista chutnat

Když se řekne rum, tak pro většinu z nás to znamená nejprve vzpomínku na dětství a rumové pečení u babičky, pak na první zkušenosti s tuzemákem, no a teď snad i vychutnávání pravých rumů z cukrové třtiny. A mezi ty nejpopulárnější patří právě sladké rumy. Jsou jemné, jsou dobré a vyhovují velmi širokému okruhu lidí. Nejdeme vás poučovat o tom, které z nich jsou nejlepší (to se prostě nedá – kolik lidí, tolik chutí), ale chceme spíše zaměřit vaši pozornost na pár takových, které jste sice možná ještě nezaregistrovali, ale které byste podle nás určitě obejít neměli. Čtěte dále…

Kolik lidí, tolik chutí

V první řadě je třeba říci, že vyhodnotit rum z pohledu koncového uživatele je opravdu poměrně náročné. Co jeden považuje za „tlamolep“, ten druhý si extra sladkost ve spojení s alkoholem nadmíru užívá. A je to tedy jen na vás, jestli se vydáte na klasickou cestou a ochutnáte rumy, které například několik let dozrávají v dubových sudech, nebo i na mladé destiláty, které získávají svou finální podobu macerováním speciálních ingrediencí (typický příklad Blue Maurice rum Gold), či dokonce sladké bílé rumy určené do míchaných nápojů. Všechny zmíněné typy totiž dokáží potěšit vaše chuťové pohárky. Stačí si jen dobře vybrat.

Pravý Rum = cukrová třtina

Nejprve ještě pár slov k rumu jako takovému. Víte, že rum se jen tváří, že je to extra starý nápoj, ale jeho vznik se datuje jen na 17. století a Karibik? A vše přitom závisí na dostupnosti základní suroviny – cukrové třtiny, ze které se rum vyrábí. Většina z nich je tedy z melasy, což je vlastně vedlejší produkt zpracování třtiny při výrobě cukru (ostatní jsou pak přímo z její šťávy). Čím je cukrová třtina sladší, tím sladší je i rum? Jak se to vezme, ty opravdu pořádně sladké rumy se totiž ještě doslazují.

Nejlepší sladké rumy

My vám na tomto místě nyní poradíme „jen“ čtyři rumy a je pouze na vás, jestli je tedy zařadíte do svého „nápojového lístku“, nebo ne. Pokud se rozhodnete pro první možnost, myslíme si, že určitě neprohloupíte.

1. Don Papa Masskara


zdroj: AlkoTip.cz

A hned úvodem si dáme jeden ne/typický příklad parádního sladkého rumu. Rum Don Papa Masskara Limited edition totiž nepochází z Karibiku, ale z exotické Asie. Don Papa se prosím pěkně vyrábí na Filipínách. Samotná značka se na trhu objevuje relativně krátce (přibližně od roku 2011, u nás dokonce jen od roku 2018), ale za tu dobu si už dokázala získat spoustu oddaných fanoušků… Nejdeme se zde bavit o notoricky známé základní variantě značky – 7 letém Don Papa, ale o limitované edici Don Papa Masskara, která z něj vychází, a která je podle mnohých ještě o hodný kus vylepšena.

Rum se vyrábí na jednom z mnoha filipínských ostrovů, konkrétně je to Negros, který však v dějinách země zastává důležitou roli. Právě zde působil asi největší filipínský revolucionář, který bojoval za osvobození Filipín zpod španělské nadvlády – Papa Isio (familiárně a s láskou mezi domácími nazývaný také Don Papa). A právě ten se objevuje na etiketě každé láhve tohoto rumu.

Rum Don Papa Masskara je jinak vlastně poctou osobitému festivalu masek, který se na ostrově koná každý rok v říjnu. Rum má být podobně jako tento svátek divoký a extravagantní s chutí, která je různorodá a každý si v ní má najít to své. V první řadě je to ovšem výrazně sladký rum nesoucí se hlavně na medových tónech a ovoci. Ve vůni i chuti. Příjemný závěr je hřejivý – za čím zase stojí domácí chilli papričky. Prostě dokonalý sladký rum a navíc i s překrásným uměleckým ztvárněním láhve s tubou.

2. Blue Mauritius rum Gold

zdroj: AlkoTip.cz

Tak tento rum, který jsme zmiňovali i v úvodu našeho článku, je specifický v tom, že se vlastně jedná o směs nestařených rumů z Mauritia, legendárního to ostrova v Indickém oceánu. No ono to není úplně pravda, protože se po namíchání tento rum ještě ukládá na necelý rok do sudů po portském víně, z čehož „chytá“ tu správnou barvu a určitě i něco z jeho parádní chuti. K té mimochodem nejvíce přispívá macerace vícero přírodních ingrediencí. Třeba i pravé madagaskarské vanilky.

Chcete vědět jak chutná? Je samozřejmě docela sladký, ale také velmi jemný a krémový. Střídají se v něm tóny karamelu a vanilky, ořechů či hroznů a s pořádnou dávkou exotického ovoce. Zaujme také luxusní francouzská láhev z těžkého skla a dřevěnou zátkou. Originální dárek pro každého milovníka sladkých rumů. Doporučujeme pít s kostkou ledu, ale případně i samostatně a párovat jej s kvalitní čokoládou. Fakt velké potěšení pro gurmány.

3. Dos Maderas 5+5

zdroj: AlkoTip.cz

Rum Dos Maderas PX 5+5 je opravdu speciální kousek pro všechny fanoušky sladkých rumů a dvojnásob ty, kteří mají rádi sherry. Nejlepší rumy z karibské Guayany a Barbadosu zrají nejprve v sudech po bourbonu a následně se smíchají podle tajné receptury. Poté, co se tento blend přepraví do Španělska, se nechává ještě dalších 5 let zrát v sudech po sherry. Tři roky v sudech po Palo Cortado a dva roky po sherry Pedro Ximenéz.

A jak tedy chutná tento „zázrak“? Připravte se na komplexní chuť, ve které se mísí koření jako vanilka, muškátový ořech či skořice, se sladkostí melasy, čokolády a ovoce (nejvíce rozinky, švestky, sušené datle či fíky). Závěr je příjemně hřejivý, decentně kořeněný a poněkud za suchým sherry. Tento netradičnější rum si nejlépe vychutnáte samotný, možná i s pár kapkami vody, velmi zajímavě bude působit v míchaných drincích, které zaručeně oživí. Jinak, láhev Dos Maderas 5+5 má klasický tvar – elegantní solidní sklo s kvalitním korkem a dostanete jej v pěkné dárkové tubě.

4. Legendario Elixir

zdroj: AlkoTip.cz

Legendario Elixir de Cuba je opravdu extra sladký a extra dobrý rum přímo z legendárního „Ostrova Svobody“. Ale vlastně po správnosti to ani není předpisový rum, ale spíše rumový elixír či punč. Proč? Protože za prvé obsahuje nadlimit cukru (na Kubě to může být maximálně 20 g/l) a za druhé, má jen 34% alkoholu (minimum pro pravý rum je 37,5%, tedy alespoň podle EU).

Nenechte se tím ovšem odradit a vychutnejte si tuto sladkou dobrotu, která vás může již na první šup doslova ohromit. Tento Legendario rum má totiž až sirupově hustou konzistenci a výrazně sladkou chuť. Jako první vás dostanou rozinky, což by nemělo být nic nečekaného, protože vám teď prozradíme, že právě ty se v rumu macerují neuvěřitelných 40-50 dní. Nakonec se z nich ještě vymačká šťáva, která se do směsi přidá také. Kromě nich tam samozřejmě nebude chybět ani intenzivní vanilka a karamel, med a příchuť exotického ovoce. Asi nikoho nepřekvapí, že tento rum mají v oblibě i dámy. V obchodě Legendario spatříte okamžitě – štíhlá láhev (která má mimochodem evokovat krásu ladných křivek kubánské ženy) je na hrdle „opatřena“ opravdovou kubánskou vlaječkou.

Tak co řeknete, věděli byste si z těchto rumů nějaký vybrat i vy? Doufáme, že ano a pokud byste chtěli v poznávání sladkých rumů pokračovat, tak existuje ještě nespočet dalších značek, které na vás netrpělivě čekají. Od těch známějších jako je Bumbu rum, A.H. Riise, Diplomático, či Zacapa, až po ty méně známé, ale rovněž velmi zajímavé. Ale o těch si snad ještě povíme víc v některém z následujících článků. Na zdraví.