Víte, co úžasného Vám právě kvete před domem?:)

No přece pampelišky!!! Žluté kytičky, které velmi dobře známe už od dětsví:) A víte, že kromě toho, že je pampelišká krásná, je také léčivá a v mnoha směrech prospěšná?

643e4656e75da54b487e686304a39969

Pampeliška nám zhmotňuje první jarní, regenerující „sluneční paprsky“ a tuto dokonalou životadárnou energii uchovává v celém svém tělíčku. Všechny části pampelišky jsou nesmírnými dary a mají obrovskou léčivou schopnost, ale pouze v jejím přirozeném, živém stavu.

Po utržení listu nebo květu životadárná energie rychle odchází a proto je důležité tuto část zkonzumovat co nejrychleji- nejlépe strčit do pusy a sníst. Nebo ji rozmixovat do smoothies či odšťavnit s další zeleninou či ovocem. Může se také stát součástí salátu, ale natrhala bych listy a květy těsně před servírováním.

Pampeliška je ve skutečnosti dokonalá v každém směru. Navrchu elegantní a jemná, vespod vytrvalá, silná a trpělivá. Svými houževnatými kořeny dosáhne pro hluboko uložené živiny, které uloží ve svém těle a na podzim, po uhynutí svrchní části, tyto živiny pohnojí naši zahradu.

5396ebe6e6b90cda467a18fb571bc23c

Během sezóny jsou medonosné květy potravou pro nejrůznější hmyz. A právě tento „žlutý květ“ je jeden z nejbohatších zdrojů lecitinu na světě. Je to kompletní potravina se všemi osmi esenciálními aminokyselinami, které tvoří bílkoviny, silně čistí krev, játra, rozpouští ledvinové kameny, pomáhají při akné, cholesterolu, zabraňují rakovině, snižují cukrovku. Pampeliška je antioxidant a dokáže léčit i rakovinu.
Tato bylinka také odstraňuje silné záněty v játrech.

1ebfa88a98922b40875cfaca23fe04e0

CO PAMPELIŠKA OBSAHUJE A NA CO JI POUŽÍT:

Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, obzvláště draslíku a manganu – dále inulin, hořčiny, steroly, cholin, aminokyseliny (základní kameny pro bílkoviny), třísloviny, pryskyřice, stopy silic, kaučuk, v mladých listech je mnoho vitamínu C, karotenoidy a fytolátky.

ČERSTVÁ ŠŤÁVA Z PAMPELIŠKY nebo zkonzumovaná za čerstva utržená:

– stimuluje tok žluči z jater do žlučníku, pomáhá odstraňovat jaterní tuk

– je močopudná

– čistí krev, pročišťuje celé tělo

– aktivuje ledviny, odstraňuje „kameny z močového ústrojí“

– pomáhá při různých jaterních nemocech (např. překrvení nebo vodnatelnost jater), poruchách zažívání

– snižuje hladinu cholesterolu

– léčí chudokrevnost a hypovitaminózu

– pomáhá při únavě, celkové vyčerpanosti

– léčí hypoglykémii, zácpu,

-s nižuje vysoký krevní tlak

– léčí degradaci kostí a chrupavek, revmatismus

-zvyšuje odolnost organismu

-pomáhá při zácpě

– její hořká chuť VYHÁNÍ PARAZITY

ŠŤÁVA Z PAMPELIŠKY se používala na odstranění pih a žlutých skvrn, mlékem se léčily záněty očí. Dále se zevně používá proti akné, furunkulóze, obklady z pampelišky pomáhají na hemeroidy.

Určitě využijte toho, že je spousta pampelišek právě kolem Vás:)

převzato: ustavprovyzivu.cz
zdroj fotek: pinterest.com