Travel Diary: Qatar a Doha

V dnešním dílu mé cestovatelské rubriky vás zavedu do Qataru, nádherné země, kterou jsem měla možnost letos v únoru navštívit. O Qataru se toho obecně ještě příliš mnoho neví, není to tak populární destinace, jako třeba sousední Spojené arabské emiráty. Nicméně, Qatar a jeho hlavní město Doha mě nadchly – je to zde opravdu jedinečné, a to určitě i tím, že Qatar je stále nejbohatším státem světa, díky těžbě ropy. Své bohatství dává Qatar okázale najevo – setkáváte se tu hlavně s dechberoucí architekturou a přesvědčením, že nic není nemožné. Qatar a jeho hlavní město Doha rozhodně stojí za návštěvu! Víc v následujícím článku… ;)
Odcestovat do Qataru jsme se rozhodli doslova ze dne na den – původně jsme měli jet na hory, ale zranění mého koleno to vyloučilo. A tak jsme na jarní prázdniny vyrazili do tepla. Proč právě Qatar? Hledali jsme destinaci, kde budu v únoru příjemně teplo, která bude v rozumné časové vzdálenosti z ČR (letecky tak do šesti hodin). Rozhodovali jsme se také pro destinaci, kde jsme ještě nebyli.
Do Qataru je navíc také přímé letecké spojení z Prahy – létá odtud přímo Qatar Airways, tedy národní aerolinka Qataru, která je mimochodem už pátý rok hodnocena jako nejlepší letecká společnost světa. Časově trvá let z Prahy do Dohy asi pět a půl hodiny, což se dá naprosto perfektně zvládnout. ;)
Upřímně, dostalo nás už samotné letiště Doha po příletu. Celý design letiště je absolutně moderní, v luxusním designu, jezdí zde prosklené vlaky, které vám usnadňují dlouhé vzdálenosti chůze po letištních halách. Na každém kroku narážíte na nějaký zajímavý prvek – ať už to jsou vodopády, obrovské prostory, drahé a luxusní materiály… Zkrátka, Qatar dává na každém kroku na odiv své bohatství.
Mimochodem – třeba naprostý “úlet” zde byly ledkové sloupy pouličního osvětlení, kterých zde bylo všude tolik! Každý sloup měl jinou barvu a celkově to vypadalo jako na jiné planetě. :)
Doha, hlavní město Kataru, postupně teprve vzniká, roste, je to poměrně mladé město, což je vidět i na zdejší architektuře. Je tu spoustu úchvatných mrakodrapů, každý jiný, až nebudete chápat, že je něco takového vůbec možné postavit.
Za pozornost stojí i Pearl of Qatar – dva zálivy ve tvaru kruhů, kde jsou opět nádherné domy, mrakodrapy, je tu celá řada obchodů a restaurací.
Pokud do Qataru chcete jet vyloženě pouze za mořem a koupáním, doporučuji Banana Island Resort – je to ostrov vzdálený asi 30 minut od Dohy a je to nádherný prázdninový rezort. Ovšem i velmi drahý.
My bydleli v hotelu přímo v Doze, u pláže, ale moře tu je v únoru ještě dost studené. Bazény jsou ovšem teplé, často je vytápějí. V tomto období zde bylo přes den kolem 27 stupňů, k večeru teploty klesly cca na 20.
Co zde vidět? My tu za týden navštívili snad vše, co stálo za pozornost. Určitě doporučuji vidět zdejší muzea – Muzeum of Islamic Art, které nabízí nádherný výhled na druhou stranu Dohy, kde jsou zmiňované mrakodrapy. V muzeu jsou vystavené hlavně umělecké a historické věci – znalci v tomto směru asi uvítají, nás ovšem víc nadchla samotná budova muzea.
Naprosto jedinečné je pak National muzeum of Qatar – svou stavbou je dokonalé, připomíná pouštní růži. Tak nádhernou stavbu jsem snad nikdy neviděla a za pozornost stojí pak i expozice, kdy vidíte, jak Qatar vznikal, jsou tu expozice zvířat, rostlin, ale i zdejší kultury. Určitě tu musíte vidět!
Rozhodně si nenechejte ujít návštěvu zdejších trhů, hlavě Souq al Waqif je místem, kde se dá sehnat absolutně vše. Doporučuji sem ale zajít i pokud nic kupovat nepotřebujete :) Stojí za to vidět všechny ty obchůdky, stánky, architekturu trhů… Dá se tu koupit vše, od nádobí, oblečení, koření, parfémy, látky…až po živá zvířata, včetně psů, nebo velbloudů.
To nejlepší zde je určitě výlet do pouště! Výlety se dají objednat online přes různé weby, nebo aplikaci Get your tickets. Cesta do pouště trvá asi 40 minut, zde se pak můžete projet na velbloudech a hlavně, jezdíte v off-roadech přímo po dunách, což je obrovský zážitek! Podívali jsme se až na hranice se Saudskou Arábií, kde je i “vnitrozemní moře”. Krajina je tady opravdu nádherná!
Qatar je země, kde je také nejnižší kriminalita na světě, budete se tu cítit opravdu bezpečně. Ovšem, je to muslimská země, kde platí přísná pravidla – alkohol například mimo hotel nekoupíte a i pro ženy, turistky, zde platí aby mimo hotel nosily delší sukně, šaty…takže na to je rozhodně dobré před odletem myslet. ;)
Věřím, že Qatar jednou bude opravdu populární turistickou destinací. Zatím je to země, která turistický ruch pro vlastní obohacení tolik nepotřebuje, ovšem i tak – je tu na pohodlí a komfort turistů myšleno. Zkrátka, Qatar rozhodně za návštěvu a poznání stojí.