Travel Diary: plavba lodí

Mám pro vás slibovaný článek o dovolené formou plavby na lodi. Pokusím se v něm také zodpovědět všechny vaše dotazy – pokud vás zajímá cokoliv dalšího, klidně pište! Pro mě i mou rodinu jsou plavby tím nejlepším možným způsobem cestování, neboť se díky nim podíváte na taková místa, kam byste se jindy vypravili asi jen těžko. Plavby jsme začali podnikat již před pěti lety – a ano, před naší první plavbou jsme měli také celou řadu obav… Nicméně, celé to naprosto předčilo naše očekávání, byli jsme ohromení a nadšení. Lodí jsme procestovali už část Evropy, ale i Ameriku, Karibik a dokonce i Asii, kde jsme se z Hong Kongu plavili do Japonska a na Filipíny. Naprosto vřele vám plavby doporučuji, jsem si jistá, že si je musí zamilovat každý! Víc info i spoustu fotek v článku.

Pokud vás zajímá, jak loď vypadá uvnitř, co vše tu můžete dělat a také – pokud chcete vidět, jaké destinace jsme v rámci naší letní plavby navštívili, sledujte můj Instagram @misasalacova – videa jsem vám uložila do výběru stories!

S rodinou jsme nadšení cestovatelé už hezkou řadu let, podnikáme různé cesty i do dalekých koutů světa, rádi poznáváme nová místa, kultury, památky, gastronomii i lidi…

Nad dovolenou strávenou na lodi jsme přemýšleli už opravdu dlouho a vždy nás odradily hlavně naše předsudky, které jsme vůči tomuto typu cestování měli. Báli jsme se, že loď se bude houpat a nám bude několik dnů v kuse špatně, měli jsme strach z přeplněných prostorů lodi a častých front – všude… Nějak jsme si to celé zkrátka nedokázali představit a vždy jsme raději vyrazili někam klasicky autem, nebo letadlem…

Až před několika lety obletěly svět zprávy o nové největší lodi světa – Symphony of the Seas od americké lodní společnosti Royal Carribean, která na léto mířila do Evropy, kde měla podniknout první plavby.
Studovali jsme tu loď podrobně a naprosto nás to uchvátilo… Prostory lodi, nabídka služeb… bylo to až příliš dokonalé, aby to mohlo být reálné. :)

A mimo to, překvapila nás i relativně nízká cena za týdenní plavbu – ceny se pohybují kolem 900 USD na osobu (děti jsou buď zdarma, nebo starší za nižší ceny). V ceně máte zahrnuto vše – pobyt na lodi, jídlo po celý den, vstupy na všechny lodní atrakce… Musíte se samozřejmě za další náklady dopravit do přístavu – místa vyplutí.

Vyrazili jsme tedy s touto lodí na plavbu po Středozemním moři – navštívili jsme Barcelonu, Marseile, Neapol, Řím, Malorku… Bylo to naprosto dokonalé, ve všech ohledech.

Tenkrát jsme svou první plavbu plánovali přes CK, ale později jsme zjistili, že to byla chyba. Absolutně nejlepší, cenově nejvýhodnější, je koupit si plavbu přímo přes lodní společnost. Mají nejširší nabídky plaveb, vyberete si kajutu podle sebe, vše je jednoduché.
My obecně s CK necestujeme nikam, tenkrát jsme měli trochu obavy, aby vše dopadlo dobře – plavby pro nás byly novinkou. Ovšem zjistili jsme, že CK nikdy nebude mít takovou nabídku a tak výhodné ceny, právě jako přímo lodní společnost.

Do dnešního dne jsme podnikli už 4 plavby, všechny s americkou společností Royal Carribean. Přímo na jejich webu www.royalcarribean.com si najdete plavby – můžete si je vybrat podle místa vyplutí, destinací, které chcete vidět, podle délky plavby.

Lodě této společnosti plují po celém světě. Můžete s nimi cestovat v rámci celé Evropy – my nyní plánujeme plout kolem severských fjordů. Zajímavé jsou americké plavby, úžasný je Karibik, ale i Asie, Dálný východ… Výběr plaveb mají neskutečně pestrý!

Jak to celé probíhá?
Koupíte si tedy předem vámi vybranou plavbu. Co vám rozhodně NEJVÍC doporučuji, je vzít si kajutu s balkonem – na plavbě je jednou z nejkrásnějších věcí sedět na balkoně, koukat na otevřené moře před vámi, nebo sledovat příjezd do přístavů na krásných místech.

Má to opravdu božskou atmosféru, my si vždy nejvíc vychutnáváme večery, sedíme na balkoně, dáme si víno, pustíme si film a jsme uprostřed moře. Je to ta největší dokonalost, na kterou se vždy tak těšíme!

Lodě nabízí i vnitřní kajuty, buď zcela bez balkonu i oken, nebo s výhledem do vnitřních částí lodí… To už není takový zážitek.

Pokud kupujete plavbu přes Royal Carribean, je fajn si pak stáhnout i jejich aplikaci, kam vám chodí různé informace o cestě, máte zde i itinerář míst, která máte navštívit…

Plavby jsou obvykle na týden, ale dají se vybrat i 2 – 3 noci, nebo dlouhé, na 9 nocí, 14 nocí, nebo i na tři týdny. Můžete s lodí dokonce podniknout i cestu kolem světa. :)

Obvykle se pluje během noci a ráno již kotvíte v přístavu – tam se doplouvá většinou mez 7 a 8 hodinou ráno. Vždy se dozvíte (v aplikaci, v lodních novinách, co vám nosí na pokoj), kdy můžete opustit loď a kdy se musíte vrátit.

Pobyty v přístavech jsou většinou na den – ráno opustíte loď a večer se vrátíte. Co zde budete dělat je na vás! Můžete si jít prohlédnout památky, můžete trávit čas na pláži, podniknout nějaký výlet, nebo dokonce můžete zůstat i na lodi, což by byla ovšem velká škoda!

Loď vám také nabízí celou řadu výletu v daném místě, které si můžete koupit – ty nejsou v ceně.

My to vždy řešíme tak, že se předem na dané místo, kam plujeme podíváme, zjistíme si, co je zde k vidění… Většinou si vezmeme v přístavu taxík, necháme se dovézt na hezkou pláž, nebo do centra daného města.

Ale kupujeme si i zajímavé výlety, které nabízí přímo lodní společnost a které bychom si po „vlastní ose“ už nezvládli zajistit. Jsou to většinou výlety na moři, na pobřeží, různé adrenalinové atrakce, výlety do pralesů, do typických vesniček…

Tyto výlety si můžete koupit během plavby přímo na lodi, nebo i předem – ve vaší aplikaci na telefonu.

Důležité je vrátit se do určeného času zpět na loď, jinak máte smůlu, mohou vám uplout. :) Nikdy se nám to ale nestalo.

Jinak lodních společností, které plavby nabízí, je mnohem víc, oblíbení jsou italští MSC, norské lodní společnosti… nemáme s nimi ale zkušenosti.

Vstup a výstup z lodi & vaše lodní karta
Při prvním nástupu na loď to probíhá podobně, jako při odbavení do letadla. V přístavu v terminálu odevzdáte vaše velká zavazadla, zkontrolují zde pas, dokumenty – platné očkování a negativní test. Očkování musí mít všichni cestující nad 12 let věku, do 12 let stačí neg. test.

V terminálu se udělá i bezpečnostní prohlídka vašich zavazadel, stejně, jako na letišti. Pak už jdete přímo do vaší kajuty, jejíž číslo se dozvíte při check- inu v terminálu.

Velká zavazadla vám následně personál doručí přímo do kajuty, ještě před vyplutím.

U dveří vaší kajuty je pro vás připravena vaše lodní karta – vypadá stejně, jako platební. Je na ní uvedeno vaše jméno, číslo vaší kajuty, dále informace s termínem vaší plavby a také je zde číslo pointu pro situaci evakuace, ale nebojte – je to jen pro jistotu. :)

Tato karta je zároveň spárovaná s vaší fotkou – personál při načtení vidí, zda je to opravdu vaše karta.

S touto kartou loď opouštíte a následně se s ní i vracíte. Bez karty loď neopustíte a ani se nevrátíte. S kartou zároveň platíte na lodi za extra služby, alkohol. Karta je spárovaná i s vaší platební kartou, kterou zadáváte při zakoupení plavby. Karta zároveň slouží i coby „klíč“ od vaší kajuty.

Na lodi vše funguje velmi rychle a snadno. Nikde nečekáte velké fronty, a to ani při opouštění lodi, ani při návratech. Východů z lodi je vždy více a kontroly jsou rychlé, vše je vždy otázkou pár minut.

Mořská nemoc?
Z té jsme měli před naší první plavbou opravdu strach. Ale naštěstí se žádná mořská nemoc nekonala, nikdy, na žádné z našich plaveb. Ovšem, loď se hýbe, zlehka pohupuje, určitě budete nějaký její pohyb vnímat. Není to ale nic hrozného, velmi rychle si na to zvyknete. Jsou to jen velmi lehounké, drobné pohyby.
Vše to samozřejmě ovlivňuje i počasí, my zažili už vše, včetně bouřek a velkých vln a nikdy se loď nehoupala nějak zvláště nepříjemně. A nikdy nikomu z nás nebylo špatně, ani trochu. :)

A pokud by vám náhodou špatně bylo, sjedete si výtahem do nemocnice, kde mají hned na recepci příjmu zdarma k dispozici nějaké léky, viděla jsem je zde – ale naštěstí jsme je nepotřebovali. :)

Program na lodi
Na lodi se rozhodně nenudíte! Naopak, nebudete vědět, co dělat dřív! Každý den se v lodních novinách dozvíte, co se kde koná – a je toho nespočet! Můžete si zajít na lekci jógy, do fitka zacvičit, na různé sportovní turnaje, na promítání filmů, na muzikály, komedie, lední revue, do divadla, do casina, na adrenalinové show – třeba skoky do vody…

Nikam si nemusíte dávat rezervaci, prostě jen přijdete v daný čas na dané místo. Nikde není přeplněno, koná se více akcí v jeden čas…

Přes den se můžete slunit na některém z horních podlaží lodi, můžete se koupat (i během plavby) v několika venkovních i vnitřních bazénech, zajdete si do sauny, nebo můžete „jen“ relaxovat s knížkou v ruce na některém z kouzelných zákoutí lodi.

Co vše máte v ceně?
Jak jsem psala, cenově plavby opravdu nejsou nic šíleného – když si vezmete, kolik míst uvidíte, co zažijete… Jídlo máte celý den na lodi k dispozici na mnoha místech.

Můžete si vybrat, jestli si zajdete na pizzu, rautové snídaně / obědy / večeře, na burgery, nebo na klasické ala card večeře… To vše máte v ceně.

V ceně máte i vstupy do divadel, kin, na různé atrakce – na lední bruslení, výuku surfování, na lodní zipline, na lodní tobogány a kolotoče, na elektro autíčka… Neplatíte ani vstupy na show – muzikály, promítání, do casina…

Co naopak v ceně není?
Alkohol, dále speciální služby – masáže, kadeřník, nehty, jídlo v dalších restauracích, které nespadají do all inclusive programu. Na lodích je vždy spousta restaraucí – sushi, italské, steak house, mexické, nechybí kavárny Starbucks, dokonce i italské restaurace Jamie Oliver… V těchto restauracích již za jídlo platíte extra.

Na lodi si můžete také koupit různé nápojové balíčky, které jsou pak výhodné – máte v rámci nich třeba i neomezenou konzumaci alkoholu všude na lodi.

V ceně není také internet, ten si můžete dokoupit v rámci balíčků s různě rychlým připojením. Ovšem, můžete si dát pár dnů i zcela offline. :) Na moři při plavbě také není signál!

V ceně také není doprava do přístavu, tu si musíte zajistit sami – je na vás, jakým způsobem, zda autem, letadlem…  V přístavech jinak obvykle bývají parkoviště pro cestující na plavbách.

Co vše na lodích najdete?
Vše na co si jen vzpomenete a tolik navíc! Na všech lodích od Royal Carribean, se kterými jsme pluli, byla divadla, kino, lední bruslení, obchody, venkovní i vnitřní bazény, dětský akvapark pro malé děti, tobogány, vnitřní skluzavky, spoustu restaurací, kavárny, bary, horolezecké stěny, zipline, sportovní hřiště na tenis, basket, minigolf, fitness centrum, kadeřnický salon, nehtové studio, wellness studia, masáže, venkovní běžecká dráha… Ty největší lodě pak mají i takové atrakce, jako kolotoče na palubě, park s živými stromy, laser game, obří trampolíny, tubus s létáním ve vzduchu, vysokozdvižné vyhlídkové rameno, venkovní atria, kde se můžete procházet…

Pro děti jsou zde různé herní arkády, ale i dětské koutky s hlídáním dětí zdarma – pro různé věkové skupiny.

Velkou zajímavostí je, že naprosto všechny lodě mají ve spodním patře plně vybavenou nemocnici, pluje s vámi zubař, chirurg, dětský lékař… Na palubě je až 8 000 lidí, takže vybavená nemocnice je nutností. Na lodi je třeba dokonce i rentgen!
Nemocnici jsme si na vlastní kůži na lodi vyzkoušeli při první plavbě, syn si rozsekl hlavu, uklouzl ve sprše. Děti, znáte to…

Celý proces vyřešení této situace nám zabral asi 20 minut. Sjela jsem se synem do prvního patra výtahem, v nemocni nás okamžitě přijali, syna ošetřili, vrátili jsme se na pokoj.
Kdekoliv jinde na „klasické dovolené“ někde v hotelu by toto byl problém a řešení minimálně na půl dne, na lodi je nemocnice opravdu výhodou, hlavně máte takovou „psychologickou jistotu“, že kdyby náhodou…bude o vás i vaše děti postaráno.

Covid
Určitě víte, že během covidových restrikcí se plavby zcela pozastavily. Nyní jsou už v provozu, ovšem na loď mohou jen očkovaní lidé a musíte mít také negativní PCR, nebo antigen test (nestačí koupený v lékárně, ale z autorizovaného pracoviště). Na lodi se již během plavby netestujete, není nutné ani nosit roušky.
Všude na lodi si můžete dát desinfekci na ruce, je nutné dodržovat hygienická pravidla…
Samozřejmě – toto vše se různě mění a je dobré mít před vaší plavbou aktuální informace.

Při vylodění do jednotlivých destinací se řídíte nařízením dané země – ale všude nám zatím stačilo jen očkování, test se nevyžadoval.
Na lodi je možné nechat se v lodní nemocnici také otestovat, dělají tu jak antigenní, tak i PCR testy. Poskytnou vám zde také péči při nemoci, ať už se jedná o covid, nebo jinou nemoc.

S lodí se dostanete na úžasná místa, každý den je jiný, jste někde jinde, poznáváte… Někdy strávíte na moři i den, nebo dva v kuse, než doplujete do dalšího přístavu, ale věřte, čas si tu užijete skvěle!
My díky plavbám viděli Mexico, Honduras, Bahamy, Bermudy, Svatý Martin, Haiti, Puerto Rico, Hong Kong, Japonsko, Filipíny, mnoho zemí v Evropě… Některá místa nás tak uchvátila, že se chceme rozhodně vrátit.

Plavby jsou skvělým způsobem cestování pro celou rodinu, včetně malých dětí, ty si to na lodích užívají nejvíc! Naši kluci se tu vždy těší na celý den zmrzlinu zdarma, pizzu, herní koutky pro děti, tobogány, bruslení… Neví, kam dřív. :)

Plavby vřele doporučuji! Pokud vás cokoliv zajímá, pište! Omlouvám se za předlouhý článek, ale jinak to opravdu nešlo, těch informací je opravdu moc! :)

Víc si prohlédněte na mém Instagramu @misasalacova!