Travel Diary: cestování s pejsky (nejen) do zahraničí!

Psali jste mi o tipy pro cestování s pejsky – tak tady jsou! :) My letos vzali Jeníčka s Mařenkou na několik výletů i zahraničních cest a mám už v ohledu cestování se psy pár zkušeností a postřehů. Na co před cestou nezapomenout, jak strávit pohodovou jízdu se čtyřnohým parťákem v autě (a bez zvracení), na co myslet při výběru ubytování, kam se jít koupat – i do moře…? Zkrátka, jak si dovolenou s pejskem užít a nemít z toho akorát stres? Věřte, jde to, alespoň my si cestování se psy moc užíváme. Víc v následujícím článku!

Když jsme letos vybírali dovolenou, jedno bylo jasné – vezmeme s sebou i naše dva pejsky, Jeníčka a Mařenku. Máme tedy ještě jednoho psa, Alfíka, který je ale slepý a má už 16 let, ten s námi nejel a pohlídala nám ho naše známá, které pejsky občas svěřujeme, když je potřeba.

Proto – pravidlo 1. a to nejdůležitější – než se rozhodnete se psem na dovolenou jet, určitě zhodnoťte  jeho zdravotní stav, jeho věk, ale i celkovou povahu. Pro pejsky, kteří jsou často vystresovaní, nemají rádi změny, bojí se v autě, lidí, hluku… rozhodně není cestování to pravé.

I pokud si myslíte, že váš pejsek je fit a delší cestu zvládne v pohodě, doporučuji – zvláště, pokud jedete na delší dobu, zajít před cestou na veterinu, na takovou základní prohlídku. Vyčistit anální váčky, ostříhat drápky, prohlédnout psa.

A také – POZOR – pokud jedete do tepla, k moři, určitě podejte pejskovi před cestou (a pak znovu za měsíc) antiparazitika proti srdeční červivosti. Tyto parazity přenáší komáři, kteří se vyskytují v oblastech, jako je Chorvatsko, Itálie, Slovinsko… Bohužel pokud se pes nakazí, často mu není pomoci. Hodně lidí o tomto neví, přitom riziko je dost velké (nemoc se netýká lidí). Zeptejte se na to veterináře – stačí dát vhodnou tabletku (pipetu) před cestou.

Další zásadní věc – váš pes potřebuje pro cestu do zahraničí platný cestovní doklad (mezinárodní očkovací průkaz – pas ). Pokud nemáte, opět požádejte vašeho veterináře, vystaví vám ho většinou hned a  zdarma, jen se přepíše očkování. Velice důležité – pro cesty do zahraničí musíte mít hlavně platné očkování proti vzteklině.

Samozřejmě pokud nastane v zahraničí problém – můžete vyhledat jakéhokoliv veterináře.

Co sbalit pejskovi s sebou:
Určitě pelíšek, na který je zvyklý, oblíbenou hračku, obojek, vodítko, misky – super je cestovní skládací miska do auta na vodu, dále jídlo, na které je zvyklý – granulky, konzervy, pamlsky. Určitě se v ohledu krmení na cestách nepouštějte do experimentů, řešit zažívací potíže na cestách rozhodně není moc fajn…

Naše letošní vychytávka – pořídili jsme oběma pejskům GPS na obojek, značky Invoxia. Je to malá krabička, kterou psovi připnete na obojek, v mobilu máte aplikaci, kde přesně vidíte, kde pes je (+ můžete sledovat, kolik km denně nachodí, jak často spí, kdy jí…). Je to super věc, pokud se pes náhodou ztratí – podle GPS okamžitě vidíte, kde je.
Nicméně, doporučuju obojek vybavit i vaším tel. číslem, ať vás může případný nálezce hned kontaktovat. Zkrátka, myslete i na to, že se vám v zahraničí pejsek může ztratit.

Cestování autem (na letadlo jsme si zatím netroufli, oba naši psi mají přes 15kg a museli by do zavazadlového prostoru, na to nemám srdce…):
Záleží, jak váš pes cestování autem zvládá. Naše Mařenka je absolutně v klidu, sedne do auta a okamžitě spí. Jeníček je taky v pohodě, ale od štěněte strašně zvracel, stačilo ujet pár km a bylo hned zle. Pak mi někdo poradil, že funguje dát psovi před cestou pár Haribo medvídků (klidně i během cesty) a funguje to spolehlivě. A fakt, že jo. Cestujeme takto s Jendou už rok a úplná pohoda. Jenda má 15kg, dáme 4-5 medvídků těsně před cestou a zvládne tak cestovat bez zvracení i celý den. Funguje to tak, že v žaludku želatina nabobtná, žaludek ucpe a je klid. Je to super metoda, bez nežádoucích účinků, narozdíl od Kinedrylu, který psa „oblbne“. Jen upozorňuji, někdy pes nechce sníst Haribo dobrovolně, tak stačí strčit do krku. :) Nedávno jsme ujeli během jednoho dne se psy 900km a s medvídky naprosto v pohodě.

Cesta v autě – musíte mít psa připoutaného. Naši psi mají postroje a ty připnuté do pásů. Prodávají se na to takové speciální spony – koupíte kdekoliv ve zverimexu. Je to kvůli případné nehodě, prudkému brzdění – pes vám neproletí ven z auta. Existují i speciální autosedačky pro malé psy, pro větší zase mříže, pro případ, že psa vezete v kufru.

Ubytování – kdekoliv. :) Z naší zkušenosti je absolutně nejlepší se se psem ubytovat v soukromí. Ideálně apartmán, vlastní dům… Na dovolené po Toskánsku jsme měli pronajatý domek se zahradou a bylo to naprosto super. Takže pokud hledáte – přes Airbnb, booking.com – hlavně nezapomeňte dát do filtru „domácí zvířata povolena“.

Pokud zvolíte hotel – určitě se musíte před zabookováním ujistit, že sem psi mohou. Opět to najdete na webu hotelu, na filtru při hledání, pokud ne, zavolejte přímo do hotelu a ujistěte se.
POZOR – některé hotely uvádí, že psa mít můžete – ale pak zjistíte, že např. jen do 10kg hmotnosti. Proto je fajn na hotel vždy raději zavolat. Také se nám stalo, že pes na hotel mohl, ale nemohl zde do restaurace, na pláž, k bazénu…prostě nikam. Takže předem vždy ujasnit, co pes v hotelu může a co ne.

Pokud jsou vaši psi v pohodě, když jsou na cizím místě sami bez vás – můžete je nechat na chvíli i sami na pokoji, to je individuální.
Každopádně opravdu doporučuji volit ubytování tak, ať vás co nejméně se psem omezuje. Zažili jsme super hotely, kde jsme se psem mohli být i u bazénu, ale i takové, kde pes vadil.

Samozřejmě pokud jste se psem na hotelu, pes se musí slušně chovat. :) Být na vodítku, neštěkat po lidech, neobtěžovat. Naši dva psi jsou naštěstí velice poslušní a problém není, ale je mi jasné, že někdo to naopak řešit může. Na hotelu zkrátka nejste sami. Takže nejlépe apartmán, dům, soukromí – a budete si užívat, jak vy, tak váš pes.

Zásadní v ohledu ubytování se psem je informovanost předem. Ať pak nemusíte na místě řešit a být překvapení z toho, že sem pes nesmí, nebo zde bude mít velká omezení.

Koupání se psem – moře, jezera… Zjistili jsme, že vůbec nejvíc „dog friendly“ na koupání a pobyty na pláži se psy je Itálie. 
Zadejte si do googlu v lokalitě, kam jedete, „dogs beach, nebo dogs friendly beach, nebo bau beach„. Uvidíte seznam pláží, kam zde se psy můžete. V Itálii je všude takových pláží spoustu, v Chorvatsku se dají najít také. Na tyto pláže máte vstup se psem povolený, většinou psa musíte mít na vodítku a může se také koupat. V Itálii si naši psi užili moře opravdu hodně a úplně si to zamilovali – pro psy je super pozvolný vstup do vody, loví si kamínky, mušličky, hrabou v písku, opravdu si to mohou hodně užívat. :)

Co se týká jezer – opět platí to samé – vyhledejte si pláže, kam psi mohou. Rozhodně neplatí – a to jak u moře, tak i kdekoliv jinde – že se psem můžete k vodě všude. Nicméně třeba večer, kdy už na plážích skoro nikdo není, tak se se psy můžete projít na každé pláži (a mohou se i vykoupat).
V Itálii na mnoha místech mají dokonce vyloženě pláže cílené na psy – psi tu mají výběhy, bazénky, koupíte tu různé psí dobroty… :)

Vstupy – parky, atrakce, památky…co se týká přírodních parků (byli jsme např. v Triglavském parku ve Slovinsku) – sem se psem můžete naprosto v pohodě. Opět najdete většinou na webu, zda tam psi mohou, nebo ne.

Atrakce, jako jsou aquaparky, zábavné parky pro děti…sem psi většinou nemohou. Opět se můžete informovat předem. To samé platí pro památky, jako jsou zámky, kostely, muzea…

Pro bezvadnou dovolenou se psem je vždy fajn si předem říct, co od takové dovolené očekáváte – protože, jak píšu, na některá místa vás se psem nepustí. Určitě také nedoporučuju brát psy na poznávací zájezdy, například do Říma, nebo jiných velkých měst, kde je vedro a hodně lidí, neužijete si to ani vy, ani pes.

Dovolená se psem je skvělá, ale musíte si ji užívat jak vy, tak pes. Je to určitě o kompromisech, ale my se vracíme se psy vždy nadšení. Oni si dokážou hodně užívat nová místa, koupání, výlety a my máme radost z jejich psí radosti, ta je nejvíc. :)

Snad jsem na nic nezapomněla – pokud máte jakýkoliv dotaz, pište, ráda zodpovím!