Travel Diary: Benátky

Mám pro vás další díl mé “cestovatelské rubriky” Travel Diary, kdy vám prostřednictvím svých dojmů a zážitků představuji nejrůznější destinace. Dnes to bude výlet do Itálie – se zastavením v Benátkách! Už jste tu byli? Pokud ano, napiště i vy své dojmy a postřehy, budu ráda za další inspiraci… ;)

V Benátkách jsem byla poprvé jako malá holka, bylo mi, tuším, asi 10 let – a tenkrát jsem tady z toho byla naprosto ohromená. Kouzelné město na vodě, všude lodě, gondoly, romantické mosty, památky, zkrátka – byl to tak trochu jiný svět, než jste běžně, denně zvyklí. Od té doby jsem se do Benátek dostala asi 4x a pokaždé jsem byla – zcela upřímně – trochu víc zklamaná.
Turistický ruch vzkvétá – a to je zkrátka cítit na každém kroku, a to samozřejmě také v Benátkách, které stále jsou čím dál více oblíbenou turistickou destinací. Touží je totiž vidět snad všichni. Alespoň jednou za život – a to se na tak malém městečku opravdu projevit musí.

Pokud do Benátek cestujete autem, mějte na paměti, že své auto musíte zaparkovat v jednom z velkých a hromadných parkovacích domů na okraji města. Počítejte s tím, že – pokud Benátky navštěvujete v hlavní turistické sezóně, tedy v létě – můžete na své místo v parkovacím domě i čekat, bývají tu fronty. Chce to zkrátka trochu trpělivosti – ale nebojte, pohled na Benátské ulice z lodi vám ty chvíle čekání vrátí… :)

Po zaparkování stačí už vybrat loď, se kterou se dostanente do svého hotelu – těch je v Benátkách spoustu, ale i tak, bývají v hlavní sezóně dost plné, proto doporučuji opět vše bookovat předem. Do hotelu se dostanete buď “lodní MHD”, nebo si můžete vzít lodní taxi – což je samozřejmě o poznání dražší.

Co vidět v Benátkách? Rozhodně náměstí San Marco – které je z tohoto města asi nejznámější. Jsou tu krásné kavárničky, muzea, katedrála a také – spousta a spousta holubů, kteří vám budou, doslova vzato, zobat z ruky… :)

Benátky jsou městem úzkých uliček, kanálů, na kterých zdatně plují zkušení gondoliéři – na tradičních, dřevěných gondolách. Určitě doporučuji si plavbu na gondole koupit, stojí to za to, uvidíte domy, ulice, mosty, z jiné perspektivy, kdy si naprosto vychutnáte kouzlo Benátek.

Co se gastronomie týká, je tu samozřejmě ta pravá Itálie – tudíž vynikající těstoviny, pizzy, ryby a plody moře – pokud narazíte na hezkou restauraci s výhledem na moře, nebo kanál, je to skutečný zážitek.

Na každém rohu pak najdete obchody se suvenýry, ve kterých nechybí pověstné a tradiční benátské masky, v nejrůznějším provedení.

Jak jsem už ovšem předeslala v úvodu, Benátky, jako město, jsou opravdu přeplněné, počítejte s tím, že tu můžete narazit na davy turistů – tím, že jsou uličky úzké, stejně tak mosty, je průchod někdy poměrně obtížný…

Ale i přes to všechno… Benátky jsou město, které zkrátka stojí za to vidět. Alespoň jednou, za život… :)