Téma: zdravé oči

Zdravé oči jsou pro mě velice zásadní, je to ten nejdůležitější lidský smysl, o který bychom všichni měli pečovat.  Myslím tím, že je rozhodně důležité podstupovat pravidelné a preventivní kontroly, které mohou včas odhalit případné zdravotní problémy. Když jsem já sama podstupovala nedávno preventivní prohlídku zraku na brněnské oční klinice Neovize, dozvěděla jsem se od paní primářky velmi zajímavé informace, které se týkají šedého zákalu. Tím trpí často starší lidé – a tak jsem si říkala, že vám o tomto problému napíšu něco víc… 

Hned na úvod ovšem chci napsat, že šedý zákal je poměrně snadno léčitelný – samozřejmě je zásadní jeho včasné odhalení. Jak ale sama ze své zkušenosti vím, mnoho lidí riziko šedého zákalu neřeší, nebo je o něm minimálně málo informací… Myslete s tímto nejen na svoje oči, ale pošlete na včasnou kontrolu třeba i svoje rodiče – kteří jsou v pozdějším věku více ohroženou skupinou populace.

Co je vlastně „šedý zákal“?

Vznik šedého zákalu souvisí s přirozeným stárnutím oka. Jedná se o vážný oční problém – sníženou průhlednost jinak čiré oční čočky. Zakalení čočky snižuje průchod světelných paprsků k sítnici oka, vidění je pak neostré, zamlžené, jakoby za šedým filtrem. Šedý zákal se projevuje poměrně „plíživě“ – bez bolestí, začervenání, nebo podráždění. Na oku je šedý zákal pak patrný až při rozsáhlém zakalení oční čočky.

Šedý zákal postihuje lidi nad 65 let věku a podle statistik jím o deset později trpí více než tří čtvrtiny populace.

Šedý zákal se nedá zastavit žádnými léky ani zlepšit nošením brýlí. Jedinou účinnou metodou je operace. Během zákroku je postižená oční čočka z oka odstraněna (pomocí ultrazvuku či laseru) a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Umělá čočka je trvalou náhradou původní čočky a zůstává v oku po zbytek života. Nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.
Tuto operaci provádí právě na brněnské oční klinice Neovize – operaci samozřejmě předchází konzultace a důkladné vyšetření očí. Důležité je také zmínit, že operace se provádí ambulantně a je zcela bezbolestná.

Proto myslím, že starší lidé – třeba i vaši rodiče, by šedý zákal neměli podceňovat a pokud se už u nich objevil, nemusí se s ním „učit žít“. V Neovizi díky se díky podrobnému vyšetření zraku odhalí šedý zákal v celém jeho rozsahu – pokud ho pacient má.

Horším typem zákalu je pak zelený zákal, nebo-li glaukom. Ten už proti šedému zákalu představuje mnohem závažnější onemocnění, při kterém dochází k odumírání zrakového nervu. Poškození tohoto zrakového nervu má pak za důsledek úplnou, nebo částečnou ztrátu zraku.

Jedním z významných signálů glaukomu je zvýšený nitrooční tlak. Bohužel, o vzniku zeleného zákalu pacient nejdříve vůbec neví. I zelený zákal se dá léčit, je ale zcela zásadní, aby se na něj přišlo včas. Poškození zrakového nervu je totiž už nevratné.
Vznik zeleného zákalu je podmíněn dědičně, sklon k němu mají ale i osoby, které měly během života jakkoliv poškozený zrak (více o vzniku zeleného zákalu ZDE).

Odhalení zeleného zákalu opět mohou provést na klinice Neovize, kde jsou právě na objevení těchto nemocí výborně vybaveni.

Jisté je, že oba typy zákalů pacientům výrazně zhoršují vidění. Je tedy rozhodně dobré dbát na prevenci – myslete na ni i vy a řekněte o těchto problémech i vašim blízkým. Zdravé oči za to stojí!

Oční kliniku NeoVize najdete v brněnské poliklinice Viniční, v 1. patře.

ODKAZ: NEOVIZE / web
ODKAZ: NEOVIZE / facebook