Téma: opalování & sluníčko – ano, nebo ne?

Je tu jaro, sluníčko KONEČNĚ zase svítí a já, možná i právě z tohoto důvodu, dnes „nakousnu“ jedno téma, o kterém se poslední dobou hodně mluví, ovšem převážně v negativních souvislostech. To téma zní „opalování“. Je dobré se mu zcela vyhýbat? Nebo se naopak opalovat – zdravě, správně? A jde to vůbec? A jak je to s důležitým vitamínem D, kterého teď má velká část populace (a prokázaně i já a mé děti) obrovský nedostatek? Právě o tom je můj dnešní článek… 

Zcela upřímně, když se nad tím zamyslím, vnímám za poslední roky, že se všeobecný názor na opalování naprosto odsuzuje. Je považované za nezdravé a jak sami slýcháme (často z lékáren…), je dobré se sluníčku prostě úplně vyhýbat. A když už – s nadsázkou řečeno – vystrčíme nos, tak ho pořádně namazat padesátkou.

Pravidla prostě zní odevšud a jasně – MAZAT, MAZAT.

Dobře, s tím do určité míry souhlasím – třeba v létě si obličej já sama opravdu krémem s ochranným faktorem 50 chráním, pigmentové skvrny jsou pro mě velkým strašákem… A samozřejmě, krém používám a také, na své děti…

ALE. Nedávno moji dva synové byli na krevních testech a výsledek mě až šokoval – oba kluci trpí velkým nedostatkem vitamínu D. Dostali jsme kapičky – Vigantol – a musíme doplňovat. Tu samou „diagnózu“ jsem si nedávno vyslechla i já.

Co nedostatek vitamínu D způsobuje? Nedostatek slunečního záření. Vitamín D se tvoří v kůži právě působením slunečního záření. Tento vitamín je pro naše zdraví naprosto zásadní. Vitamín D je souhrný název pro látky ze kterých náš organismus vytváří hormon kalcitriol, který ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v těle. Nedostatek vitamínu D může způsobovat měknutí kostí, ale také kazivost zubů, krátkozrakost, svalovou slabost, velký nedostatek může způsobit dokonce Crohnovu chorobu… Vitamín D hraje i klíčovou roli v obranyschopnosti organismu.

Česká populace má dle studií velký nedostatek vitamínu D – a to se týká hlavně dětí. Přehnané obavy ze slunečního záření vedou k tomu, že se sluníčku lidé v postatě naprosto vyhýbají. Je to správné?

Já jsem v tomto názoru zvolila určitou „zlatou střední cestu“. Přiznávám, že se sluníčku nevyhýbám, ale samořejmě, také to nepřeháním a neopaluji se jak blázen hodiny, bez opalovacího krému. A to samé „aplikuji“ i na své děti. Sluníčko ano, ale rozumně.

Dokonce, musím uznat, že jsem také změnila názor na používání solárií. Přiznávám, že dřív jsem měla na solária až negativní názor, ovšem, seznámila jsem se s lidmi, kteří chodí do brněnského solária Sun City na České a přemluvili mě, ať sem také zajdu a solárko (po fakt dlouhé době) zkusím. :)

Právě opalování v soláriu totiž také doplňuje vitamín D do pokožky. Samozřejmě, také v případě solárií platí, že opalování s mírou, ovšem právě v soláriu to můžete mít mnohem víc pod kontrolou, než na sluníčku.

Aby mělo lidské tělo zajištěno dostatečné množství Vitaminu D, měla by se zejména v zimním období využívat solária. Toto doporučení vyslovila výzkumná skupina vedená profesorem Johanem Moanem z Univerzity v Oslo na základě studie, která byla publikována v odborném časopise Photochemistry and Photobiology.

Zajímavostí také je, že pravidelné mírné opalování přispívá k ochraně před rakovinou prsu, rakovinou prostaty, rakovinou tlustého střeva, rakovinou konečníku, stejně jako před Non-Hodgkin-Lymfomem (jedna z forem rakoviny lymfatických uzlin/žláz). K tomuto zjištění dospěl tým nizozemských vědců.

Na České 9 najdete velké studio solárií Sun City, kde mají až 18 solárií a jak jsem se tady dozvěděla, personál vám tu přesně určí dle fototypu vaší pokožky, které solárium, na jak dlouho a jak často použít. Tím máte zaručeno, že opalovaní bude zdravé.

Od doby, kdy jsem do solárií často chodila, se mnohé změnilo. Používají se mnohem slabší opalovací trubice, které jsou šetrnější k pokožce. A právě teď, na jaře, je fajn si do solária zajít a svou pokožku tak na opalování připravit.

Zkrátka, opalování, kontrolované, bychom si – samozřejmě s ohledem na naše zdraví, fototyp kůže, neměli úplně odpírat. Jaký je váš názor? :)