Rozhovor: tetou v Klokánku

V rámci našeho charitativního spolku We Love to Help podporujeme několik organizací i konkrétních případů – a patří mezi ně i brněnský Klokánek, pro který pořádáme i velkou akci 1. května – Citadela w/ Worakls. Do Klokánku jsme už několikrát jeli s dárky pro děti a tety, pořádali jsme pro děti různé akce a výlety a měli jsme tak možnost trochu nahlédnout do toho, jak to v zařízení, jako je Klokánek, vlastně chodí. Kdo si tu rozhodně zaslouží náš obrovský obdiv, jsou tety – které dětem nahrazují lásku, péči, pohlazení a kus domova. A proto jsme se rozhodli jednu z tet představit i vám – abyste viděli, co taková práce vůbec obnáší. A kdo ví…třeba tím někoho inspirujeme – pro právě takovou práci. ;) 

Dobrý den, předem Vám děkuji za Vaše odpovědi. Na úvod Vás poprosím, zkuste se nám stručně představit. :) Kolik Vám je let, zda máte děti a co bylo v životě Vaší profesí – než jste se stala tetou v Klokánku?
Dobrý den, je mi 54 let, mám tři děti a dvě vnoučata. Mám vystudovanou střední školu v oboru učitelka v mateřské škole.

Kdy jste se vůbec poprvé setkala s organizací, jako je Klokánek a co bylo tím impulzem, že jste začala přemýšlet o tom, že byste zde začala pracovat?
V Klokánku pracuje moje známá a často mi vyprávěla své zážitky z práce jak se o děti stará a tráví s nimi volný čas, a jelikož moje děti jsou již dospělé a bydlí poměrně daleko, takže se o vnoučata pravidelně nestarám. A proto jsem se rozhodla přihlásit a zažádat na post „týdenní tety“. Celý život jsem pracovala s dětmi předškolního věku a tady byla možnost pracovat s dětmi od narození až po jejich zletilost.

Proč jste se nakonec pro tuto práci rozhodla? Pro mnoho z nás se zdá právě takové zaměstnání skutečně náročné, ať už fyzicky, psychicky a také, časově
Jak jsem již zmínila, moje děti bydlí daleko a týden mimo domov se dá zvládnout. Občas samozřejmě přijde dítě, které vás chytí za srdce, a cítíte se při převyprávění jeho příběhu poměrně na dně, ale vím, že těm dětem svým způsobem pomáháme a to mě samotnou naplňuje. Proto jsem u této práce zůstala.

Můžete nám v krátkosti zkusit popsat, co je vlastně prací tety v Klokánku?
Teta v Klokánku je s dětmi 24 hodin denně 7 dní v týdnu a funguje to tak, že každý byt má dvě „protitety“, které se po týdnu prostřídají. Jinak náplň této práce prakticky spočívá v tom zajistit dětem stabilní chod domácnosti. Tedy ráno nachystat snídani, vypravit děti do škol, popřípadě školek, dále připravujeme dětem svačiny, obědy, večeře, uklízíme byty, děláme s nimi domácí úkoly, vyrážíme na společné výlety a podobně. Prakticky lze říci, že zastáváme roli rodiče, tedy v rozsahu péče o děti samozřejmě.

Jste tedy v Klokánku „na stálo“? Žijete zde s dětmi?
Jsem zde vždy po dobu jednoho týdne a to od úterý do úterý a poté jsem zase týden doma se svojí rodinou.

Kolik dětí máte na starosti?
V Klokánku je 7 bytů s celkovou kapacitou 28 dětí, takže každá z nás může být na bytě s maximálně čtyřmi dětmi.

Fungujete zde tedy jako klasická rodina? Dohlížíte na děti a také, zodpovídáte za ně?
Prakticky ano, dalo by se to popsat jako neúplná rodina s jedním rodičem, jelikož se nám na bytech střídají děti různého věku i pohlaví. Dohlížíme na ně celý den a samozřejmě za ně zodpovídáme.

Co Vás na této práci nejvíc baví a naplňuje?
Na této práci mě nejvíce naplňují děti samotné, vždy jsem chtěla pracovat s dětmi, a když jsou již moje děti dospělé, rozhodla jsem se pracovat zase s jinými dětmi tady v Klokánku.

A naopak, co sama vnímáte jako nejtěžší?
Nejobtížnější je situace, kdy vám dítě odchází a známe jej třeba delší dobu. Je to pro mě i ostatní tety a další pracovníky psychicky těžší. Další obtížnou věcí v této práce je občas zkorigovat tu rozmanitost dětí, protože jak jsem říkala, máme na bytě děti různého věku od několika dnů po 18 let, tudíž obrovský skok a vždy se nejde každému zavděčit, protože každý má rád něco a nejsme schopny vždy vyhovět všem dětem.

Možná trochu osobní otázka – vím, že děti jsou v Klokánku jen rok, pak odchází – je mi jasné, že za rok si s dětmi vytvoříte silné citové pouto. Jak pak snášíte to, že dítě odchází a přichází jiné?
Viz. Předchozí odpověď

Pro koho je práce tety vhodná? Jsou tu nějaká omezení? Například věkové, nebo v ohledu vzdělání, zkušeností…?
Myslím si, že tato práce je vhodná pro ženy i muže, kteří mají své děti již dospělé a nemají se tedy o koho starat. Teta, popřípadě strýc, který k nám nastoupí, nebo by měl zájem o tuto práci, musí mít dokončené středoškolské vzdělání s maturitou, dále musí podstoupit psychotesty, a samozřejmě mít kladný vztah k dětem. U uchazeče o tuto pozici je výhodou, pokud má kurz pracovníka v sociálních službách.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho krásných chvil s dětmi :)