Rozhovor – Mgr. Miroslav Mikšíček, Fit 4 All

Chcete začít cvičit a tak trochu „tápete“, co je pro Vás to pravé a jakou pohybovou aktivitu si správně vybrat? I já jsem se nedávno takto rozhodovala, když jsem po opravdu dlouhé době vkročila do fitness centra:) A měla jsem fakt spoustu otázek! 
Možná jste na tom podobně a mnoho věcí v souvislosti se cvičením by Vás také zajímalo… Proto jsem oslovila Mgr. Miroslava Mikšíčka, hlavního trenéra sportovně-relaxačního centra Fit 4 All, kam chodím i já – aby mi na pár zvědavých dotazů odpověděl… Dozvíte se mnoho zajímavých věcí, tak čtěte – a pak hurá cvičit!:)

Dobrý den, Mirku, předem Vám děkuji za rozhovor. Ráda bych se Vás zeptala na pár otázek v souvislosti s tím, pokud člověk chce začít cvičit – co je dobré vědět a obecně, jak je vhodné postupovat. Je to právě i „můj případ“ – a věřím, že i pro mnoho čtenářů, kteří stále váhají, zda a jak začít cvičit, budou Vaše postřehy a rady přínosné.

Pokud se tedy člověk rozhodne, že by chtěl chodit cvičit – a neví, jaký typ aktivity by byl právě pro něj vhodný – jak by měl postupovat? Třeba ve Vašem fitness centru fit4all – je zde někdo, kdo dokáže poradit a ,,najít to pravé“?
V takovém případě je nejvhodnější se skutečně poradit s odborníkem. U nás v centru dokážeme poradit v obecné rovině, když takového člověka vidíme, jak se říká, na první pohled, ovšem to je pouze obecné doporučení. Avšak, pokud to člověk myslí skutečně vážně, sedneme si s ním, vyslechneme jeho požadavky, jaké má cíle, zdravotní obtíže apod., poté s ním provedeme diagnostiku jeho těla, kde zjistíme, jak se tělo chová v klidu, jaké má celkové držení těla, jakým způsobem se jeho tělo chová v lehké zátěži, zda má nějaké svalové dysbalance apod. Takový začátek je velmi důležitý a od toho se následně odvíjí samotný trénink, který je již šitý na míru.

fit1

Je dobré si například sám stanovit, čeho chci cvičením dosáhnout? Zda chci zhubout – a kolik, zda potřebuji nabrat svalovou hmotu, zda chci svaly vyrýsovat, zpevnit, posílit třeba jen v určité oblasti?
Zcela jistě je dobré si dát nějaký konkrétní, ať již dlouhodobý nebo krátkodobý cíl. Právě po první konzultaci s našimi trenéry tento cíl doformulujete více do konkrétních, reálných a hlavně dílčích cílů, přes které se postupně dokážete dostat k tomu svému vysněnému cíli. Trenér je vlastně prostředníkem a průvodcem k vytyčenému cíli a takovou vnější motivací, která je velmi důležitá. Jinak se hodně často stává, že i motivovaný člověk to velmi rychle zabalí. Výše jsem zmínil právě diagnostiku pohybového aparátu, kde se prakticky veškeré nedostatky velmi rychle odhalí.

Sestavujete zde ve Fit 4 All třeba i nějaký „plán“ toho, jak by člověk měl cvičit, aby dosáhl požadovaných výsledků?
Tréninkové plány v našem fitness centru nesestavujeme. Pokud k nám klient přijde s požadavkem něco změnit, začít cvičit apod. Většinou se jedná o začátečníky, kteří si neví úplně rady a je potřeba, aby se naučili od začátku základní věci , na kterých se dá poté stavět – jako např. správné dýchání, techniku jednotlivých cviků, zkoordinování pohybů apod. Proto je lepší, když má trenér toho daného klienta neustále ,,na očích“. Samozřejmě i já konkrétně vedu klienty dlouhodobě, není výjimkou i několik let, tito lidé už většinou přesně ví, co a jak mají dělat pro to, aby se neustále zlepšovali a trenér zde slouží spíše jako lehká korekce (např. 2x týdně jdou cvičit sami a 2x týdně s trenérem).

Vím, že poskytujete také službu osobního trenéra – jak právě tyto lekce s osobním trenérem probíhají? Určuje si sám klient čas a četnost svých tréninků?
Pokud se klient rozhodne využít služeb osobního trenéra, může využít několik cest – např. vyplnit kontaktní formulář na webových stránkách www.fit4all.cz, kde jsou k nahlédnutí i osobní profily jednotlivých trenérů, tudíž může dle zaměření či např. osobních sympatií trenéra vybrat, další možností je vyplnění krátkého dotazníku na recepci centra, poté bude vybrán nejvhodnější trenér pro konkrétního klienta. Variantou je, že v posilovně může člověk naše trenéry oslovit a domluvit se přímo na místě. Zavedeným postupem v našem centru je úvodní konzultace, diagnostika pohybového aparátu klienta (která je zdarma), pak již následuje osobní trénink. Nabízíme jednorázové tréninky, tréninky 2v1 či balíčky 5, 10, 15ti osobních tréninků. Vždy je to o komunikaci mezi klientem a trenérem, jak jsem řekl výše, trenér může doporučit dle svých zkušeností a diagnostikování klienta určitou frekvenci tréninků, pak již záleží na motivaci a taktéž finančních možnostech klientů. Je pravdou, že trend být fit neustále nabývá na rozměru a i naši trenéři jsou poměrně hodně vytížení, nicméně se vždy snaží vyhovět časovým požadavkům a pro klienty být maximálně časově flexibilní.

Pokud klientovi stanovíte nějaký „plán“, jak by měl cvičit – je vždy nutné, aby využíval osobního trenéra? Může například cvičit sám, pouze s tím, že bude „někdo“ kontrolovat jeho výsledky?
Tréninkové plány nejsou zahrnuty v naší nabídce, je dobré se vždy dívat na individuální schopnosti každého klienta, poté mu trenér může doporučit individuální režim. Určitě není vždy nezbytně nutné pokaždé využívat osobního trenéra. Mám například klienty, kteří se mnou chodí pravidelně trénovat 3-5x týdně každý týden několik let, zároveň mám klienty, kteří chodí většinou sami a občas si zaplatí osobní trénink, kde s nimi proberu určité věci, kterým úplně přesně nerozumí nebo si nejsou jisti, zda dělají cviky technicky správně a chodí se mnou např. 1x za 14 dní, 3 týdny apod. Je to skutečně individuální.

fit2

Pokud budu mluvit za sebe – začala jsem teď k Vám chodit pravidelně cvičit, snažím se frekvenci dodržovat na 3x týdně. Mým cílem je zhubnout v oblasti boků a stehen, ovšem nenabrat na objemu, tedy bez toho, aby mi „narostla“ svalová hmota. Co byste mi doporučili?
Vaše požadavky už jsou konkrétnější, nevím však nic o vašem typu cvičení. Píšete, že chodíte 3x týdně, ale otázkou zásadní je, jak cvičíte. Ve Vašem případě bych doporučil spíše intervalové cvičení právě na jmenované partie s vahou vlastního těla nebo velmi nízkou vahou ve vyšší intenzitě opakovaně za sebou – např. 30 sekund dynamické opakované přeskoky bosu do podřepu minimálně v 6 až 10 ti sériích, interval odpočinku a zatížení 1:1, zvolit v tréninku minimálně 3 – 4 varianty podobných cviků, velmi dobré je v takovém případě i delší kardio cvičení. Avšak tato doporučení berte velmi s rezervou, neznám váš výchozí stav, nevím, zda nemáte nějaké zdravotní limity apod.

Naopak, mám bolesti zad a ramenou – od páteře. Potřebovala bych tedy posílit zádová svalstva a na rukou klidně i nabrat svalovou hmotu. Co je pro mě v tomto směru dobré dělat?
Těžké odpovědět, je potřeba opět zjistit, kde je příčina problému. Trenéři v našem centru se snaží držet konceptu, který představuje posilování ve fitness trošku jinak, právě s důrazem na zdravotní aspekty cvičení. Při takovéto problematice je velmi důležitá spolupráce s lékařem či fyzioterapeutem, abychom zjistili, na co se zaměřit či které cviky eliminovat, abychom nikdy nezhoršili stav klienta, ba naopak ho těchto problémů zbavili systematickým a kontrolovaným tréninkem. Znovu se budu opakovat, ale vše začíná u diagnostiky klienta a poté postupujeme dále, např. snažíme se klienta naučit správně zapojovat hluboký stabilizační systém – dnes hodně populární systém CORE a od toho se dále vše odvíjí. Hodně lidí toto nedokáže a pak si tréninkem, který myslí dobře, ubližuje, protože tělo není ve správném nastavení nachystáno na ten daný cvik. Určitě je v první řadě důležité zbavit se tréninkem zdravotních obtíží a poté se může klást důraz na estetické hledisko, klient však má již důležité informace o tom, co má udělat předtím než tu činku či kladku zvedne a to je pro něj zcela zásadní. V tomto směru se poměrně výrazně odlišujeme od jiných fitcenter.

Podle čeho by si měl člověk při cvičení zvyšovat zátěž?
Podle toho, zda ten daný cvik s nižší zátěží zvládne technicky správně provést, zvládne u něj zaktivovat zmíněný střed těla a správně dýchat

Jak moc je důležité i to, jak se obecně stravujeme? Jaký podíl má na našem vzhledu strava a jaký pohyb – dá-li se to takto obecně vystihnout?
Velmi důležitá je strava, v hodně časopisech najdete poučky, že to je třeba 50 na 50, já tvrdím, že to je klidně i 60 na 40 – 60% strava, 40% cvičení. Cvičit jdete hodinu, max. dvě denně, ale důležité je, co děláte před cvičením a po cvičení, tedy celý ten zbytek dne. Můžete se dřív v posilovně od rána do večera, ale pokud to zazdíte špatnou stravou, budete neustále přešlapovat na místě. Nehledě na to, že při pravidelném cvičení je důležitost správného stravování nezbytná, aby měl organismus sílu fungovat v běžném režimu a kvalitně.

Je možné využít v centru Fit 4 All také služeb výživového poradce? Co všechno nabízí? Vytváří například také individuální vytváření jídelníčků?
Zcela jistě. Nabízíme jednotlivé varianty za rozumné peníze, jako je např. analýza složení těla, kde zjistíte během půlhodinky, jaké poměry tuku, svalů či např. vody vaše tělo obsahuje a na čem je potřeba zapracovat. Taktéž nabízíme konzultace s výživovým poradcem či sestavení jídelníčku na míru, kde nedostanete pouze kus papíru s obecným výčtem nějakých potravin. Vše je vždy s klientem pečlivě konzultováno a co nejvíce přizpůsobeno jeho stravovacím návykům tak, aby vše mohlo skutečně fungovat. Samozřejmostí u nás jsou komplexní balíčky, kde jsou obsaženy všechny nezbytné kroky (např. vstupní/výstupní analýza složení těla, konzultace, individuální úprava jídelníčku, vstup do fitness, osobní trénink s trenérem, asistence při nákupu potravin, emailová podpora apod.) Pak již stačí trošku vůle a proměna je možná a hlavně reálnáJ. (Více info na www.fit4all.cz)

Děkuji Vám za rozhovor

ODKAZ: FIT4ALL/web
ODKAZ: FIT4ALL/facebook