Rozhovor: Lucie Tesařová o odstranění dioptrií na klinice Neovize

Možná si vzpomínáte na moji reportáž z brněnské oční kliniky Neovize, kde jsem podstoupila preventivní, kompletní vyšetření zraku. Moje oči jsou naštěstí zcela v pořádu, ale na základě mého článku mi od vás přišlo několik dotazů směřujících k zákroku laserového odstranění dioptrií, na který se v Neovizi primárně zaměřují. Proto, že sama tuto zkušenost nemám, přináším vám rozhovor s paní Tesařovou, se kterou jsem se měla možnost poznat a která v Neovizi tento zákrok podstoupila. Věřím, že vás, kdo nad zákrokem uvažujete, by mohl rozhovor inspirovat. Paní Tesařová prozradila své autentické dojmy, jak zákrok vnímala, jaká byla rekonvalescence a mimo jiné se dozvíte, jak rychle po zákroku se jí zrak zlepšil… Hezké čtení. :)

Dobrý den, paní Tesařová. Prosím, na úvod, prozraďte nám, jaké problémy Vás s očima trápily?
Dobrý den. Trápila mě dalekozrakost. Problém však byl v tom, že jsem si na nošení brýlí zvykla tak moc, že jsem bez nich neudělala ani krok, a tím pádem moje oči zlenivěly. Já pak po odložení brýlí viděla max. 2m, a to rozmazaně. A tak se pro mě stala prakticky závislost na nošení brýlí. Ráno po probuzení nasadit a večer před spaním sundat.

Jak dlouho – kolik let – jste řešila problémy s potřebou dioptrií?
Brýle jsem měla už od malička, od 3 let.  Pak se zrak spravil a v 6 letech jsem přestala nosit brýle úplně, ale v pubertě se mně opět zrak zhoršil. A od té doby mi brýle zůstaly do 26 let.

Omezovalo vás nošení brýlí nějak v běžném životě?
Ano. Vždy jsem ráda sportovala (běh, cyklistika, in-line, koně, plavání, vycházky v přírodě, atletické závody, tanec, fitness).

Vždy, při každém sportu, jsem si musela brýle upravovat, sundávat. Při každém spocení mně brýle spadly. Další omezení bylo v zimě – jít do tepla a brýle se mi zamlžily. Když se narodila dcera, tak ani nemluvím o tom, kolikrát brýle byly na zemi. :) A tohle pro mě bylo další omezení. Stalo se, že jsem i dceru párkrát při hraní škrábla brýlema. A hlavně, na každé focení jsem si brýle sundala a schovávala. Necítila jsem se s brýlema ve své kůži.

Co bylo tím impulzem, že jste se rozhodla podstoupit zákrok laserového odstranění dioptrií?
Operaci jsem chtěla podstoupit už ve 20 letech. Ale bohužel se objevily zdravotní problémy a já v tu chvíli řešila jiné starosti a svých snů jsem se musela vzdát. Mezi mé sny patřila i operace očí. Pak ve 26 letech jsem se ráno probudila a zjistila, že si své sny mohu splnit kdykoliv a že nikdy není pozdě. A tak jsem ráno sedla k PC a šla se objednat na předoperační vyšetření. Pořád jsem v tom viděla spoustu pozitivního. Nehledě na to, že jsem porvé zkusila kontakní čočky a ty mě bohužel nevyhovovaly. Oči mě pálily a řezaly. Takže to bylo pro mě vlastně zklamání, že ani čočky nejsou pro mě vhodné řešení.

Podle čeho jste vybírala kliniku a proč jste se rozhodla pro Neovizi?
Dlouhou dobu jsem sledovala na Faceboku kliniku Neovize a četla recenze jiných. Pak jsem tam i napsala a během pár hodin my bylo zodpovězeno na moje otázky. A tak jsem se rozhodla právě pro Neovizi.

Čekala jste dlouho na termín objednání ke vstupnímu vyšetření a následně k zákroku?
Na vstupní prohlídku jsem čekala necelé dva měsíce. A pak na operaci jsem šla o 4 dny později.

Vstupní vyšetření pro vás dopadlo v pořádku a dle Vašeho očekávání?
Ano. Byla jsem hlavně zaskočená, kolik vyšetření mně dělali, a to mě i ujistilo, že jsem ve správných rukou. Všichni byli na mě moc milí a hodní. Po všech vyšetřeních jsem měla rozhovor s paní doktorkou, která mě obeznámila s postupem operace.

Byl pro Vás zákrok v něčem nepříjemný, nebo dokonce bolestivý?
Ze zákroku jsem měla velký strach. Už jen proto, že moje maminka nevidí na jedno oko a otec mé dcery též. Takže oči vždy pro mě byly choulostivé místo. Samotný zákrok trval cca 10 minut. Nepříjemný pro mě byl jen v rozkapávaní očí a desinfekci. Ale jinak vše proběhlo v pořádku. Pomohl mně i podaný lexaurin na uklidnění, na který jsem se těšila, protože nervy pracovaly. Nevěděla jsem do čeho jdu, ale ted vím, že se není čeho bát. :)

Proběhl zákrok nejdříve na jednom oku a po nějaké době na druhém?
Zákrok proběhl v jeden den na obou očích. Byl to opravdu moc rychlý zákrok.

Měla jste z něčeho při / po zákroku obavu?
Ano, měla. Že při operaci budu špatně asistovat, nebo že nedej bože  špatně pohnu s okem a tím pokazím celý průběh operace. Ale naštěstí během zákroku na mě pořád doktorky mile mluvily a informovaly mě „co a jak“.

Jaká byla rekonvalescence a jak dlouho trvala?
Samotná rekonvalescence trvá měsíc. Nejhorší pro mě bylo hned po operaci otevřít oči a koukat na světlo.  Nebyla jsem schopná otevřít oči, když jsem se o to pokusila, tak mě oči pálily, bolely a slzely. Paní doktorka říkala, že hned po příjezdu domů je nejlepší jít spát a nechat oči odpočívat. Dostala jsem léky na spaní, bolest a antibiotické kapky a umělé slzy. Nakapala jsem si do očí, vzala lék na bolest a šla spát. Po probuzení jsem byla moc překvapená, jak všechna bolest a slzivost byla pryč. Mohla jsem se normálně dívat, ale pár dní jsem musela nosit sluneční brýle, protože mi vadilo světlo. Necelých 5 hodin po operaci jsem šla už za svojí dcerou. Tu jsem informovala, že je maminka po operaci očí a že musí dávat pozor na očička. Dcera mně řekla, že jsem krásná maminka a že se bude o mě starat. Moc mě to potěšilo a já si uvědomovala, co jsem vlastně udělala. Splnila si svůj velký sen!!!  Večer jsem si vzala lék na spaní a druhý den jako by nic. Jen kapaní každé 3 hodiny. Důležité bylo nemalovat si oči, kvůli zánětu. A dávat na oči pozor.

Jak dlouho po zákroku jste pociťovala, že vidíte lépe?
Po zákroku jsem viděla už večer krásně na TV. A do 5 dní jsem měla perfektní zrak. Trápilo mě trochu levé oko, ale to protože se mi snažili doktoři rozšířit moje malé slzné kanálky. Jinak zrak byl skvělý.

Potřebujete nyní ještě brýle?
Ano. Ale už jen sluneční, jiné NE! :)

Doporučila byste zákrok těm, kdo nad ním uvažují?
Určitě!!! Není čeho litovat, je to velká změna a hlavně žádné omezení. Za mě jedině doporučuji!

Byla jste celkově spokojená s přístupem lékařů a personálu na klinice Neovize?
Ano, jejich přístup mě mile překvapil a mohu říct, že to bylo až nad moje očekávání. Nikde jsem se nesetkala s tak milým a krásným přístupem, jako na této klinice! Mnohokrát děkuji týmu Neovize! To, co jste pro mě udělali a jak moc jste mi změnili život, se nedá popsat v jedné větě! Slzy, co mně tekly, byly slzy štěstí, a to jen díky vám!

Děkuji Vám za rozhovor a ať se daří… :)

Oční kliniku NeoVize najdete v brněnské poliklinice Viniční, v 1. patře.

ODKAZ: NEOVIZE / web
ODKAZ: NEOVIZE / facebook