Reportáž: premiéra opery Otello v Janáčkově divadle

Po více než třiceti letech se vrací na scénu brněnského Janáčkova divadla ikonická opera Giuseppa Verdiho, Otello! Jistě vám bude minimálně tento název blízký, povědomý. Otello je na operní scéně pokladem, dílem, které by měli znát nejen milovnici klasické opery. Dějově strhující, propracované, emotivně dokonale vybarvené… Takový je Otello, alespoň přesně v tomto duchu ve mně zanechala tato opera pocity. Končí tragicky, kdy si i vy, vtaženi do děje tolik přejete, aby byl konec až pohádkově šťastný. Ale takový Otello je. Dílo o věrné lásce, přátelství, zradě i posedlosti. Zanechá ve vás silný zážitek, ke kterému se budete v myšlenkách často vracet. Víc v mé následující reportáži!

Měla jsem tu čest být u premiéry ikonického, legendárního operního představení Otello, jenž se v novém zpracování vrací po dlouhých třiceti letech na scénu brněnského Janáčkova divadla. Otello je mistrovské dílo Giuseppa Verdiho, které by měli znát nejen skalní fanoušci opery coby žánru.

Otello je strhující svým dějem, zcela vás ten příběh pohltí. Ovšem, na divadelní scéně jistě oceníte i dokonalé kulisy, kostýmy herců, zpěv sboru – a dokonce i dětského.
Zkrátka, chci tím říct – opera rozhodně není žánrem „jen pro znalce“, naopak – je kulturním zážitkem, který bychom si měli čas od času umět dopřát všichni. Obohatí vás, rozšíří vám obzory i rozsah vašich znalostí ze světa kultury.

Ona i samotná příležitost „jít do divadla“ je úžasná! Oblečete si překrásné šaty a užíváte si kouzel okamžiků daného večera, kdy se pohybujete v jedinečných prostorách zrekonstruovaného Janáčkova divadla… Už i „jen“ na toto se vždy ohromně těším! Jít do kultivované společnosti, dopřát si tu sklenku sektu před začátkem představení, usednout do hlediště vůbec největšího divadla v České republice a užívat si každičký moment představení.
To vše je nevšední zážitek – a měli by jej do svého kulturního života umět zařadit všichni lidé, a to i mladá generace!

Zpátky k Otellovi – dějově je upřímně toto dílo, pokud jej neznáte, poměrně složité. Doporučuji se s dějem seznámit předem, ať přesně víte, co se odehrává. I já si děj Otella zlehka nastudovala doma, obecně se pak i lépe orientujete v rozvržení postav.

Giuseppe Verdi Otella napsal na motivy divadelní hry Williama Shakespeara – Othello, mouřenín benátský. Mezi hlavními postavami – guvernérem Otellem, zrádným náměstkem Jagem, nově zvoleným kapitánem loďstva Cassiem a šlechticem Roderigem, jež tajně miluje Otellovu manželku Desdemonu, se prolínají intriky, touha po moci, pomstě a chuť zradit.

Příběh touhy po pomstě, snahy dostat se na výsluní, o prolhanosti – to vše zde symbolizuje postava prolhaného Jaga. Naopak, Otello je postava heroická, čistá a svědomitá, jež věří svým nejbližším – ovšem začne se obávat zrady ze strany své lásky Desdemony. Věří Jagovi, že jej Desdemona podvádí.

Opera o čtyřech dějstvích má dynamický děj, kdy se celá situace a napětí mezi hlavními postavami vyostřují a vy si jen se zatajeným dechem přejete – ať vše skončí jinak, než skončit má. Otello ovšem končí tragicky, smutně a bolestně. Ale přesně taková mnohá díla Shakespeara byla. O zradách, bolavé lásce, věrnosti i pomstě.

V Janáčkově divadle se Otello bude hrát ještě 28. 6. v sezoně 2021/2022 a v nové sezoně 2022/2023 pak třikrát. Skvělé je i pestré tuzemské a zahraniční obsazení legendárních postav ze světové operní scény. Nenechejte si toto ikonické operní dílo ujít, je to skutečně zážitek!

POZOR! Mám pro vás slevový kód COOLBRNO, který je na 15 % slevu na vstupné, platí na nezlevněné vstupné a pouze na operní představení. Netýká se také Silvestru a speciálních akcí. Kód platí do 31. 12. 2022.
Kód platí jak při nákupu vstupenek online, tak i přímo na pokladně divadla – stačí jej sdělit.

Foto: Patrik Borecký + vlastní

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram