Reportáž: opera Jakobín / Antonín Dvořák

Měla jsem velmi milou příležitost zhlédnout v Janáčkově divadle krásnou operu Jakobín s hudbou jednoho z nejvýznamnějších českých skladatelů, Antonína Dvořáka. Dílo je to kouzelné, plné působivých, emotivních melodií, které vám umožní přenést se na nějakou chvíli z reality běžného dne do světa příběhu v malebném českém městečku v době Velké francouzské revoluce. Jakobín je bezesporu jedním z velkých děl nejen Dvořákových, ale obecně i celé české operní scény. Všem milovníkům (nejen) opery doporučuji vidět, poslechnout si…zažít! Nebudete litovat.
Víc v mém následujícím článku…

Musím sama uznat, že se na návštěvy operních klasik snad čím dál více těším. Zjistila jsem, že čas, který strávím tak příjemným způsobem, jakým je poslech hudby, zpěvu…je pro mě nesmírným odpočinkem. Opravdu – a na tom jsem se shodla s mnoha pravidelnými návštěvníky oper – je to zážitek, který vás přenese na chvíli někam jinam, daleko od všech starostí.

Samozřejmě, jsou díla, která jsou náročnější – jak hudebně, tak dějově a nezastírám, že i Jakobín pro mě, co se obsahu týká, složitější byl. Ovšem, ani to mi v nejmenším nezkazilo dojem z této opery.
Dvořákova hudba je totiž dokonalá, tak sofistikovaná, propracovaná, dokáže nesmírně kvalitně vystihnout emoce postav, nebo atmosféru celého děje. Byl to zážitek a já opět odjížděla z divadla nadšená. A jsem ráda, že právě Jakobín můj kulturní přehled opět obohatil – jak vám tu vždy píšu, opera coby žánr rozhodně nepatří jen mezi starší publikum. Zajděte si na operu do divadla také – stojí to za to.

Zpátky k Jakobínovi – měla jsem tu čest vidět premiéru v neděli 8. října, Janáčkovo divadlo bylo naprosto zaplněno, což potvrdilo i nesporný zájem o díla našeho hudebního velikána, Antonína Dvořáka.

Jakobín je jednou z deseti oper, ke kterým Antonín Dvořák napsal hudbu, autorem libreta je pak Marie Červinková-Riegrová.

Opera má tři dějství, děj se odehrává v malém českém městečku v době osvícenství a Velké francouzské revoluce. Velmi působivá je i charakterová rozličnost jednotlivých postav, jsou různého společenského postavení i povahových hodnot.

Setkáváme se s hrabětem Bohušem, který se s manželkou Julií vrací po letech z Paříže do rodného města, aby si vyjasnil rozhádané vztahy se svým otcem, hrabětem Vilémem i s bratranci. Na scéně má velkou roli i zamilovaný pár, Jiří a Terinka, pro kterou má ovšem její otec, učitel Benda, jiného ženicha. Život všem znesnadňuje pak nafoukaný purkrabí Filip.
Vztahy jednotlivých postav se v ději prolínají, ovlivňují a působivě mění.

Konec opery je šťastným vyústěním celé dějové linie.

Dopřejte si i vy zážitek z této opery! Určitě budete nadšení.
Jakobín se Janáčkově divadle bude hrát 28. října, 26. listopadu, 17. prosince a 7. ledna 2024.
Vstupenky zakoupíte pod tímto odkazem.

POZOR! Mám pro vás slevový kód COOLBRNO23, který je na 15 % slevu na vstupné, platí na nezlevněné vstupné a pouze na operní představení. Netýká se také Silvestru a speciálních akcí. Kód platí do 31. 12. 2023.
Kód platí jak při nákupu vstupenek online, tak i přímo na pokladně divadla – stačí jej sdělit.
Foto: vlastní + NDB.

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram