Reportáž: Leoš Janáček – Glagolská mše / Z mrtvého domu & zahájení 8. ročníku festivalu Janáček Brno

Ráda se s vámi formou následující reportáže podělím o svůj krásný zážitek – měla jsem tu možnost zúčastnit se slavnostního zahájení již 8. ročníku mezinárodního festivalu Janáček Brno. Právě toto zahájení patří již tradičně souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno, kdy diváci mají možnost zažít netradiční hudební projekt. Letos to bylo unikátní zpracování dvou Janáčkových vrcholných děl – opery Z mrtvého domu se scénickým ztvárněním Glagolské mše v hudebním nastudování jednoho z nejlepších českých dirigentů Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana. Bylo to doslova velkolepé, již od prvního okamžiku, kdy mě uchvátilo už jen samotné pojetí scény, vystoupení početného sboru a celkové ztvárnění tohoto díla. Milovníci opery, doporučuji i vám toto představení zažít, budete na to rádi vzpomínat – další repríza se hraje 26. listopadu.

Opera coby žánr mi rozhodně není cizí, naopak – získala jsem si k ní již blízký vztah. Velkolepé pojetí operních zpěvů, sborů, doprovod orchestru…to vše ve vás rozhodně zanechá velmi silný dojem.

Opravdu již dávno neplatí, že operní představení bývala oblíbená zejména mezi starším publikem. Novodobá zpracování, jedinečné scénické ztvárnění mnohých děl, ale i samotný kulturní zážitek z návštěvy divadla si získává i mladé generace. Sama jsem se o tom přesvědčila právě i při poslední návštěvě divadla, bylo moc hezké vidět, kolik bylo v publiku mladých lidí!

Podělím se s vámi i o svůj krásný osobní prožitek – když jsem se na představení Glagolská mše / Z mrtvého domu chystala, přišel za mnou sám od sebe můj desetiletý syn, že by velmi rád šel do divadla se mnou. I když jsem mu říkala, že právě toto představení pro něj bude obtížné na porozumění, trval na svém – že si užije už jen ten moment být v divadle, na něčem tak velkolepém.

Udělalo mi to nesmírnou radost, protože se děti snažím vést tak, aby i jejich kulturní vyžití bylo pestré. A návštěva divadel, setkání s různými divadelními žánry, je i pro děti z hlediska jejich kulturního rozhledu také velmi důležité.

Zpátky k festivalu Janáček Brno a představení Glagolská mše / Z mrtvého domu . 

Letošní 8. ročník festivalu Janáček Brno probíhá ve dnech 2.– 20. listopadu 2022, diváci si mohou užít jedinečnou atmosféru v podobě mnoha unikátních představení, v podání kompletní české dirigentské špičky v čele s Jakubem Hrůšou, Tomášem Hanusem, Tomášem Netopilem a Marko Ivanovićem. Vystoupí čeští i zahraniční interpreti, jako jsou Welsh National Opera, Grand Théâtre de Genève, Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet, Josef Špaček, pěvecké hvězdy Corinne Winters, Nicky Spence, Tomasz Konieczny či Adam Plachetka. Nabitým festivalovým programem se tentokrát prolíná téma „Quo vadis“.

Festival slavnostně otevřelo zmiňované unikátní zpracování projektu, který v sobě spojuje dvě Janáčkova vrcholná díla – operu Z mrtvého domu se scénickým ztvárněním Glagolské mše v hudebním nastudování jednoho z nejlepších českých dirigentů Jakuba Hrůši a v režii Jiřího Heřmana, v provedení souboru Janáčkovy opery NdB. 

Z mrtvého domu bylo posledním Janáčkovým operním dílem, ve kterém sáhl po inspiraci z ruské literatury, v tomto případě po Dostojevském a jeho Zápiskům z mrtvého domu.
Setkáváme se s vězni žijícími v krutých podmínkách sibiřské věznice, kdy se za každým z nich skrývá pochmurný lidský osud, ale i špetka naděje. Jejich příběhy Janáček vypráví právě ve svém jedinečném díle.

I přes tíživý konec stojí na počátku partitury Z mrtvého domu Janáčkem vepsáno: V každém tvoru jiskra boží! A to je myšlenka spojující jeho poslední operu s dílem stejně unikátním – mší na staroslověnský text. Vznik Glagolské mše se částečně prolíná s prací na poslední opeře a je strhujícím vyznáním. Jak sám Janáček řekl: Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, který si bere Boha za svědka. Scénická podoba Glagolské mše jako pokračování opery Z mrtvého domu pak dává oběma dílům novou výpověď o síle víry v člověka.

Jak zmiňuji v úvodu, zpracování a podoba tohoto díla je vskutku velkolepá, jedinečná a zanechá ve vás hluboký zážitek. Nenechejte si jej ujít!

Foto: Marek Olbrzymek + vlastní

ODKAZ: GLAGOLSKÁ MŠE / Z MRTVÉHO DOMU / informace, vstupenky

ODKAZ: FESTIVAL JANÁČEK BRNO / informace, program

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram