Reportáž: Lazebník sevillský v Mahenově divadle

Nedávno jsem se synem opět navštívila krásné operní představení – Lazebník sevillský, tentokrát v brněnském Mahenově divadle. A mohu již nyní napsat, že zatím ze všech oper, které jsem měla možnost v uplynulém roce vidět, tato ve mně zanechala největší dojem. Už jen samotná návštěva divadla je pro mě vždy zážitkem a nesmírně mě těší, že moje nadšení pro takové kulturní obohacení sdílí i můj syn, který sám od sebe chce do divadla chodit. Lazebník sevillský je moc příjemné představení, sama jsem jej vnímala coby příjemně odpočinkové, zábavné a milé. Víc v mé následující reportáži!

Návštěvu divadel vždy beru jako velmi příjemný kulturní zážitek, který si vždy užiji se vším, co k němu patří. Krásně se obléct, vychutnávat si dokonalé prostory divadel, nechat se unášet hudbou, obdivovat kostýmy, scénu…zkrátka, to vše ve vás zanechá hluboký dojem, na který budete určitě ještě dlouho vzpomínat.

Sama to vnímám tak, že do divadla bychom měli zajít čas od času všichni – kulturní obohacení v tomto směru nám skvěle rozšiřuje obzory. A je hezké vést tímto směrem i naše děti, zkuste je vzít na přestavené také! Já jsem velmi vděčná za to, že můj mladší syn si divadla doslova zamiloval a sám od sebe mě na všechna představení, a to i na ta operní, chce doprovázet. I pro něj je to vždy výjimečný zážitek, už ve svém věku dokáže ocenit zpracování představení, líbí se mu scéna, vystupování umělců…

Naposledy jsem se synem byla na krásném představení Lazebník sevillský, které se hrálo 10. ledna v brněnském Mahenově divadle. Můj syn byl navíc v tomto divadle nyní poprvé – a doslova ho to nadchlo! Jak jistě víte, Mahenovo divadlo je mnohem starší, než Janáčkovo a i samotná architektura je honosnější, daleko více zdobená. Mahenovo divadlo je postaveno v neoklasicistním a novorenesančním slohu, kdy zde nádherné prvky této architektury budete obdivovat doslova na každém kroku.

Zpátky k představení Lazebník sevillský od Gioachina Rossiniho. Jméno hlavní postavy, lazebníka Figara, budete znát rozhodně všichni. I některé z nádherných melodií jsou doslova notoricky známé a vykouzlí vám úsměv na rtech – alespoň v mém případě tomu tak bylo. Říkala jsem si, jak krásné je slyšet tuto povědomou hudbu konečně v originálním zpracování a podání.

Děj opery se odehrává v 17. století ve Španělsku. Na scéně se v začátku prvního dějství objevuje hrabě Almaviva, který se bláznivě zamiloval do krásné Rosini a plánuje si ji vzít. Bohužel pro něj má ovšem o Rosinu zájem i doktor Bartolo, kterému jde v první řadě o Rosinino věno.

Naštěstí má Almaviva „po ruce“ i důvtipného a bystrého lazebníka Figara, kterému byl dříve pánem. Figaro je ochoten pomoci – s intrikami, převleky a vychytralou taktikou tak pro Almavivu nakonec Rosinu získá.

Lazebník sevillský je z mého pohledu oddechová, příjemná opera, nikterak těžká na pochopení. Je to rozhodně i skvělé představení pro ty z vás, kdo se s operou, coby žánrem zatím seznamujete. Nadchnou vás nejen líbivé melodie, ale i vtip, který se v mnoha situacích a momentech celou operou – dějem i libretem – prolíná.
Mimochodem, právě Lazebník sevillský od Gioachina Rossiniho je jednou z nejpopulárnějších a nejslavnějších operních komedií.

Lazebník sevillský se bude v Mahenově divadle hrát opět 7. června 2023, přikládám odkaz na vstupenky.

Foto: archiv Národního divadla Brno + vlastní

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram