Proč začít běhat právě v zimě?

Pokud k vašim novoročním předsevzetím patří i to, že konečně začnete běhat (nebo se k běhu vrátíte), ale jeho realizaci odkládáte až do jara, přinášíme vám pár dobrých důvodů, proč začít s běháním klidně už dnes – a také pár tipů, jak na to.

Proč neodkládat běh na jaro

Třeba už jen proto, že jednou z velkých výhod běhu je i to, že můžete běhat kdekoliv a kdykoliv. Proč se omezovat na jaro? S pořádnou výbavou můžete vyběhnout ať je venku 25 nebo třeba – 20 °C a vaše tělo vám v obou případech poděkuje.

Dalším důvodem proč začít je budování návyku.

Možná chcete s během začít poprvé nebo možná patříte k věčným začátečníkům, kteří s během pravidelně začínají a přestávají sotva se přiblíží k dosažení svého cíle.

Pokud začnete běhat v zimních podmínkách, rovnou získáte nad sebou i nad ostatními běžci, kteří to odkládají na jaro, obrovskou výhodu.

Překonáváte ještě o něco větší nechuť a nepříznivé podmínky – a pokud v zimě začnete a vydržíte, už vás od pokračování jen tak něco neodradí.

V zimě je však ještě víc než kdy jindy důležitá pořádná příprava i výbava. Jak na to?

Jak běhat v zimě bezpečně?

Každý běžec (i většina těch potenciálních) ví, že je extrémně důležité se před během protáhnout dynamicky a po běhu věnovat pár minut statickému strečinku. Pravdou je, že přes veškerá doporučení to (zvlášť začínající) běžci často nedodržují.

Vynechat dynamický strečink před během v jakémkoliv období však může mít opravdu nepříjemné následky a v zimě to platí dvojnásob.

Pokud svaly vystavíte okamžité námaze v mrazivém počasí bez přípravy, rozhodně se jim to líbit nebude. V lepším případě vás budou zbytečně bolet a poběží se vám špatně a další tréninkový den nevyběhnete, protože usoudíte, že to za to nestojí. V tom horším může dojít i k nepříjemnému zranění.

Proto ještě než vyrazíte ven, věnujte doma rozehřátí alespoň pět nebo deset minut.

Dalším důležitým aspektem zimního běhání je správná výbava.

Jak se obléct na zimní běhání?

Základem zimního běhu je správné a dostatečné vrstvení. Současně to nesmíte s množstvím vrstev ani přehnat. Nezapomeňte, že se při samotném běhu tělo zahřeje a pokud se příliš zpotíte, nejedná se zrovna o příjemný zážitek.

Pokud už se náhodou začnete příliš potit, žádnou vrstvu nesundavejte, raději zpomalte a běžte směrem k domovu, kde skočíte rovnou do sprchy (což by po zimním běhu mělo být také samozřejmostí, hned sundat studené oblečení a pořádně se prohřát). Sundáním vrchní vrstvy byste mohli zbytečně prochladnout.

Pokud běháte brzy ráno nebo později večer, když už je tma, nezapomeňte si vzít čelovku. A v případě, že venku hrozí sníh či náledí, neměly by vám ve výbavě chybět ani nesmeky, které vás ochrání před uklouznutím.

Přečtěte si o běhání v zimě i o zimní výbavě více v článku Jak běhat v zimě.