Představuji: stylovou kavárnu Protože můžu

I přes nepříznivou situaci v předchozích měsících vzniklo v Brně několik nových, jedinečných a zajímavých míst – kaváren, restaurací, nebo obchodů… A i když téměř všichni fungují nyní pouze v omezeném provozu, i tak si zaslouží, abyste o nich věděli. Mimo to, věřím, že už brzy se u nás vše vrátí do normálu a budeme opět žít, jako dříve – i s možností návštěv a posezení v našich oblíbených podnicích. A právě jeden nový a opravdu kouzelný podnik vám chci také představit v mém následujícím článku. Jmenuje se „Protože můžu“ a jde o stylovou kavárničku a vinárnu, navíc v opravdu dokonalých prostorách! Čtěte dál!

O zbrusu nové kavárně & vinárně Protože můžu jsem vám psala už na sklonku minulého roku, kdy se tyto prostory oficiálně otevřely. Ovšem, ne na dlouho – situace s vývojem koronaviru u nás se zhoršila a všechny gastro provozy, služby, obchody, musely zavřít, či velmi omezit své služby.

Nicméně, většina kaváren, restaurací…stále funguje, a to v omezeném provozu, kdy jsou pro zákazníky k dispozici výdejová okna, či možnost nákupu s sebou.
Situace u nás se navíc konečně zlepšuje a věřím, že už brzy se opět budeme moci do našich oblíbených podniků vrátit a posedět zde – ze začátku alespoň na zahrádkách.

I proto jsem si řekla, že právě kouzelná kavárnička & vinárna Protože můžu si zaslouží další zmínku – tyto prostory v samém srdci Brna totiž opravdu musíte znát!

Kavárna & vinárna Protože můžu se nachází na Starobrněnské 12, v historickém domě, který byl postaven v době gotiky již někdy po roce 1300, následně byl dostavován a přestavován.

V první půlce 17. století na domě hospodařil Jiří Kamenský, který se 12. srpna 1625 stal brněnským měšťanem. Za 30 moravských zlatých mu byl udělen vinný šenk. Poté dům vlastnil Caspar Steinmas, uvedený mezi nejvýznamnějšími měšťany, kteří přečkali obležení města 1645 (1655 byl pohřben v kostele sv. Jakuba). Od roku 1764 asi do roku 1818 na domě hospodařil Anton Wossauch, který nechal dům přestavět na nájemní pavlačový dům s velkým vinařským sklepem. K roku 1775 patřily k domu četné vinohrady a již zmíněný vinný šenk v domě.

Pod budovou se nacházejí nádherné sklepy, v tuto chvíli prozatím nepřístupné.

V závěru loňského roku se v tomto místě otevřela velmi útulná, stylová kavárna s vinárnou Protože můžu – prostory jsou opravdu nádherné, s citelným dotekem dávné historie domu. Zkrátka, je to tu přímo jako dělané právě na posezení u vína, se sklenkou likéru, či na dobrou kávu.

Nyní kavárna funguje tedy v omezeném provozu, a to středa až pátek 16 – 19 h, nebo dle domluvy.

Aktuálně tu můžete zakoupit kvalitní vína – mezi nejžádanější patří vína z Vinařství Šabata a Ryzlinky z Mělníku, dále tu pořídíte pršuty a další uzeniny z pršuterie Chovaneček, sýry z farmy, pochutiny k vínu. Navíc, ceny tu mají dostupné, stejné, jako v obchodě, nebo na eshopech. Vše si můžete objednat také předem, stačí napsat do zpráv na FB (IG) Protože můžu (viz odkazy níže).

Za pozornost zde stojí i 100% přírodní likéry z rodinného ovocného lihovarGALLI DISTILLERY , mají úžasný kávový, zázvorový a mandlový likér.

Zakoupit tu můžete také tématické sety, nyní je v nabídce prvomájový, obsahuje frizanté (popř. víno dle výběru), srdíčkové makronky z Království makronek a mandle v čokoládě se skořicí.

Těšit se brzy můžeme také na dezerty z Dolce Passione, na mlýnku pak je káva Charisma. ;)

V provozu bude snad již brzy zahrádka – je opět stylová, moc příjemná a věřím, že posezení tu bude stát za to.

Zajímavostí je pak i možnost zapůjčení vybavených piknikových košů i s dobrotami! Což je mimochodem naprosto skvělý nápad – zapůjčíte a vyrazíte na oběd, posezení do parku – je odtud kousek Špilberk, Denisovy sady…zkrátka můžete si oběd pojmout zcela jinak a lépe. :)

Vyberete si typ a velikost koše – koše obsahují i nádobí, skleničky, vývrtku…víno, nebo prosecco, dále sladkou a slanou část, ovoce, nebo zeleninu, oříšky a další pochutiny.

O piknikových koších z Protože můžu vám ovšem ještě napíšu!

Zkrátka, kavárnu & vinárnu Protože můžu musíte znát! Je to opravdu kouzelné místo se znatelnou atmosférou dávné historie. Věřím, že se vám tu bude moc líbit! :)

Kavárnu Protože můžu najdete v centru Brna na Starobrněnské 12.

ODKAZ: PROTOŽE MŮŽU / facebook
ODKAZ: PROTOŽE MŮŽU / instagram