Představuji: brněnskou značku Kupkus!

Ráda tu věnuji prostor zajímavým a menším brněnským značkám – a právě jednu takovou vám chci dnes představit! Značka se jmenuje Kupkus a mimo svou zajímavou nabídku má i druhotný potenciál. Zabývá se upcyklací již použitého materiálu a mimo to, výrobky vznikají ve chráněných dílnách. Lidé se zdravotním postižením tak mají i díky této značce práci. Víc informací, fotek…v následujícím článku.

V dnešní skutečně materiální době, kdy celá společnost funguje převážně na bázi konzumu, se stále ještě objevují značky a firmy, které jsou svou koncepcí zcela jiné a jdou tak trochu „proti proudu“. Nabízí věci, které jsou jedinečné, ručně zpracované a co je hlavní, na jejich výrobu se využívá použitý materiál.

Přesně to se týká i brněnské značky Kupkus, za kterou stojí sympatická Dana. Ta se rozhodla právě pod touto značkou vyrábět a nabízet jedinečné doplňky, dekorace, kabelky, tašky…zkrátka, dárky pro radost, které spojuje jedno hlavní, a to materiál!

Veškeré výrobky pod značkou Kupkus jsou ušité z použitého denimu, tedy rifloviny. Právě tato látka je nesmírně oblíbená po celém světě, je jí každoročně vyrobeno neskutečné množství, a to ne zrovna ke přírodě šetrným způsobem. Už jen málokdo ví, že denim se vyrábí ve složitém procesu, kdy se spotřebuje enormní množství vody, používají se i chemikálie, třeba chlor. A mimo to, většina denimových produkcí je na světě v chudých, rozvojových zemích…

Použitý denim, stejně, jako i jiné oblečení pak často končí na skládkách. A je to škoda, protože riflovina jakožto materiál je krásná!

A právě s myšlenkou vrátit tomuto již použitému materiálu zpět život, přišla Dana – a založila značku Kupkus. Ta se zabývá upcyklací již použitého denimu – vznikají tak krásné věci, doplňky, dárky, dekorace, tašky, vázanky, zástěrky… Jsou to věci, které si zamilujete, nejen proto, jak hezky vypadají, ale i proto, že jsou ručně zpracované. Mimochodem, výrobky Kupkus vznikající ve chráněných dílnách, což je také velmi sympatická informace. Lidé se zdravotním postižením mají tak i díky této značce práci.

Ještě bych se vrátila k termínu „upcyklace“ a vysvětlila ho – v rozdílu s dobře známou recyklací. U recyklace dochází k návratu použitého materiálu zpět do oběhu, ovšem pro tento „návrat“, tedy obnovu materiálu, je nutné využití dalších surovin – třeba vody.

Upcyklace již další suroviny pro obnovu materiálů nevyžaduje.

Koncept i filozofie značky Kupkus jsou opravdu sympatické – a věřím, že osloví i vás. Na stránkách www.kupkus.cz najdete pestrou škálu mnoha krásných věcí, které si můžete koupit. Právě tato značka funguje na bázi udržitelnosti módy – a to je skvělé podpořit. Udělejte si něčím hezkým radost!

ODKAZ: KUPKUS / web, eshop
ODKAZ: KUPKUS / facebook
ODKAZ: KUPKUS / instagram