Pozvánka: Festival Meeting Brno objevuje místa křížení! 

Významné osobnosti, mimořádné události, nečekaná setkání. Festival Meeting Brno opět otevře témata radostná i bolestná a propojí zdánlivě nepropojitelné. Tři divadelní, dvě filmové premiéry, diskusní fóra, výstavy, přednášky a workshopy pomohou i letos rozplést historii kultur, která se v Brně kříží po celá staletí. Víc o festivalu i plánovaném programu v následujícím článku…

Sedmý ročník festivalu se uskuteční od 22. do 31. července 2022 s mottem Místa křížení. Paměťový festival Meeting Brno se letos zaměří na vzájemné porozumění a přijetí odlišností. Zasadí je do souvislostí spojených s důležitými místy v Brně, kde se historicky křížily kultury i geny. Prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká přivítá významné osobnosti jako je Její Jasnost princezna Maria-Pia Kothbauer-Liechtenstein, ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, kněz, biolog a etik Marek Orko Vácha, dcera Arnošta Lustiga Eva Lustigová, potomek textilních magnátů v Brně Daniel Löw-Beer a další. Festival návštěvníky zavede do společnosti Gregora Johanna Mendela, rodu Lichtenštejnů, přiveze do České republiky projekt LOStheULTRAMAR a připomene historii Brněnce, kde Oskar Schindler umožnil záchranu téměř 1200 Židů. 

Meeting Brno pokládám za velmi důležitý kámen v mozaice kultury připomínání, na kterou jsem se vždycky snažil i coby ministr kultury upozorňovat. Odvaha k pravdě osvobozuje. Naše dějiny nejsou vůbec jednoduché, jsou navíc zatížené dlouhými lety komunistické propagandy, která své stopy zanechala. Proto je důležité se na minulost podívat objektivním pohledem, abychom lépe chápali současnost a byli vybaveni pro budoucnost.komentuje patron festivalu Daniel Herman. 

Zahájení festivalu proběhne 22. července v 17:00. V rámci slavnostního odpoledne Martina Viktorie Kopecká a David Macek představí patrona festivalu Daniela Hermana, honorárního konzula Lichtenštejnského knížectví. Následovat bude diskuse s ministrem pro evropské záležitosti Mikulášem Bekem a jeho ženou Markétou o Evropě jako daru i úkolu a o zákulisí českého předsednictví a místech křížení rodinného a pracovního života. Slavnostní zahájení hudebně doprovodí zpěvačka Kristýna Daňhelová z Městského divadla Brno. 

Dne 23. července se uskuteční tradiční Pouť smíření, kterou návštěvníci uctí památku německojazyčných obyvatel Brna, vyhnaných na konci druhé světové války. Letos bude její zakončení na Mendlově náměstí tematicky propojeno s připomínkou dvoustého výročí narození světového genetika Gregora Johanna Mendela. 

Festival Meeting Brno významného brněnského vědce připomene očima jeho popularizátora Huga Iltise. Doktora biologie, botanika, bojovníka proti rasismu a v neposlední řadě stavitele mostů mezi Čechy a Němci.  Jak řekl jeho vnuk David Iltis: „Byl to laskavý muž, který nesmírně rád vyučoval a obšírně psal o vědě a rovnosti. Můj dědeček organizoval oslavy stého výročí narození G. J. Mendela, a jistě by byl velmi pyšný, kdyby viděl, že Mendelův monument je stále na svém místě v klášteře.“ Festival oběma vědcům vzdá hold hned několika programy: 

Koncert Komorního orchestru Akademie věd: Hugo Iltis pro Gregora Johanna Mendela 24. července, který bude dialogem české a německé hudby J. S. Bacha, Antonína Dvořáka a s Brnem spjatých autorů Bohuslava Martinů a jeho žačky Vítězslavy Kaprálové. 

Zahájení výstavy Hugo Iltis: Light to the people Peace in the world proběhne 25. července. Uvede ji biolog Marek Orko Vácha a následně proběhne premiéra divadelního představení Fantastické rasy a jak je najít, kterou divadlo Feste připomene spisy Huga Iltise proti rasové nesnášenlivosti.

V Moravské galerii 26. července festival přivítá rod Lichtenštejnů, kteří byli jedněmi z podporovatelů Gregora  Johanna Mendela. Den s názvem Liechtenstein is meeting Brno nabídne účastníkům přednášku Dr. Johanna Kräftnera, ředitele lichtenštejnských knížecích uměleckých sbírek o Janu II. z Lichtenštejna a přednášku Daniela Hermana a Michaela Růžičky, kteří divákům představí dědictví Lichtenštejnska a jeho úspěchy světového formátu. Program proběhne za účasti Její Jasnosti princezny Marie-Pie Kothbauer-Liechtenstein, jež v závěru večera přivítá v hotelu International desítky starostů bývalých lichtenštejnských obcí Recepce pro zvané bude symbolem propojování česko-lichtenštejnských vztahů na letošním ročníku festivalu.

Letošní motto Místa křížení bude často skloňováno v tradičních diskusích prezidentky festivalu Martiny Viktorie Kopecké a Davida Macka v Rajské zahradě augustiniánského opatství, které přinesou témata ekumeny                               a mezináboženského dialogu a to 25. července diskuse Karel a Zita a následná diskuse Sestry. Role žen v církvích. 28. července pak debata na téma Všechno začíná setkáním. Smysl a rizika výchovy, po které bude následovat premiéra inscenace Nenávraty z dílny divadelního studia Mikro-teatro. 

Meeting Brno se 29. července stane poslední zastávkou projektu LOStheULTRAMAR. Toto tanečně-pohybové představení povede mexická taneční skupina Foco alAir, která prostřednictvím jednoduchého průvodu, živé hudby, minimalizovaného pohybu a do detailu zpracovaného výrazu tváře, propojí zdánlivě nepropojitelné komunity Brna. Představení bude zahájeno před Káznicí, průvod se vydá Bratislavskou ulicí směrem k Moravskému náměstí, kde bude zakončen happeningem. Uvedení průvodu je součástí dvouletého mezinárodního projektu Be Part of LOStheULTRAMAR, který propojuje komunity napříč zeměmi, jazyky kulturami a generacemi. 

Meeting Brno vyvrcholí 30. července programem Brněnec, Löw-Beer, Schindler – příběhy utkané z historie, který ve spolupráci s Pamětí národa a Arks foundation účastníky zavede do bývalého továrního areálu v Brněnci. Kromě pohnuté minulosti tohoto místa festival seznámí návštěvníky s ideou vybudování památníku „Schindlerovy archy a Löw-Beerovy textilky“ za účasti vnuka původních majitelů areálu Daniela Löw-Beera. Hlavními body programu bude odhalení a zprovoznění historického textilního stroje, který tak symbolicky navrátí rodinnou výrobu do továrny, debata Paměti národa Schindlerova Archa – Příběhy a vyhlídky továrny v Brněnci a festivalový den vyvrcholí světovou premiérou inscenace Poslední den ohňů v režii Evy Lustigové. 

Podrobný program je k dispozici na meetingbrno.cz/events/

Pro letošní ročník vytvořil Meeting Brno ve spolupráci s video studiem MorningPug animovaný festivalový spot, na kterém se mimo jiné podílel výtvarník Yvans, známý svými brněnskými kolážemi. Hlas festivalu propůjčil významný český herec Jiří Lábus. 

ODKAZ: MEETING BRNO 2022 / web
ODKAZ: MEETING BRNO 2022 / facebook
ODKAZ: MEETING BRNO 2022 / instagram

ODKAZ: MEETING BRNO 2022 / událost na facebooku

 

Kompletní program festivalu Meeting Brno 2022

pátek 22/7

16:00

Začátek: Milady Horákové 24

Za svobodu a demokracii – Procházka po historických stopách sociální demokracie v Brně.

pátek 22/7

17:00

Jakubské náměstí

ZAHÁJENÍ FESTIVALU: Evropa jako dar a úkol – debata Martiny Viktorie Kopecké a Davida Macka s Mikulášem 

a Markétou Bekovými. 

sobota 23/7

8:30 – 18:00

POUŤ SMÍŘENÍ

Každoročně připomíná tragický osud vyhnaných německojazyčných obyvatel Brna.

neděle 24/7

9:30

Kounicovy koleje

Uctění památky obětí z let 1939-1945.

11:00

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Mezinárodní bohoslužba za Gregora Johanna Mendela

Hudba: Jiří Fadrný, Missa Mendeliana – premiéra.

15:00

Ústřední hřbitov

Procházka po Ústředním hřbitově města Brna – hroby osobností německé národnosti.

17:00

Alfa pasáž

Komu patří kulturní dědictví?

19:00

Alfa pasáž

Hugo Iltis pro Gregora Johanna Mendela

Koncert komorního orchestru Akademie věd. 

pondělí 25/7

16:00 

Všetičkova 13

Položení kamenu zmizelých Hugo Iltisovi a jeho rodině.

17:00

Rajská zahrada augustiniánského kláštera, Mendlovo náměstí 

Karel a Zita – diskuse o životě plném paradoxů posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Habsburského.

18:00

Rajská zahrada augustiniánského kláštera, Mendlovo náměstí 

Sestry. Role žen v církvích.

Diskuse u příležitosti vydání knih Kamily Hladké „Sestry“, Zdeňka Jančaříka „Ty jsi kněz navěky. Rozhovor s Ludmilou Javorovou“ a „Žena ať v církvi promluví“ a Martiny Viktorie Kopecké „Deník farářky“. 

18:00

Rajská zahrada augustiniánského kláštera, Mendlovo náměstí 

Hugo Iltis: Light to the people Peace in the world

Vernisáž o životě Huga Iltise. 

20:00

sál Tagasta, augustiniánský klášter, Mendlovo náměstí

Fantastické rasy a jak je najít – premiéra inscenace divadla Feste.

úterý 26/7

Moravská galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum

16:00

Moravská galerie, Uměleckoprůmyslové muzeum

Liechtenstein is meeting Brno 

Lichtenštejnsko: člověk ho buď nezná, anebo obdivuje

Přednáší: Daniel Herman, Michal Růžička

17:45

Liechtenstein is meeting Brno

Jan II. z Lichtenštejna Moravě

Přednáší: Dr. Johann Kräftner, ředitel knížecích uměleckých sbírek

19:30 a 21:30 

Hotel International

Liechtenstein is meeting Brno 

Recepce princezny Marie-Pia Kothbauer pro zvané

středa 27/7

21:30

Letní kino Brno-střed

FASHION GOES GREEN 

Premiéra dokumentárního filmu o kultuře textilního dědictví v Brně

čtvrtek 28/7

18:00

Rajská zahrada augustiniánského kláštera, Mendlovo náměstí 

Všechno začíná setkáním. Smysl a rizika výchovy.

Diskuse na téma vzdělání a výchovy s Markem Orko Váchou, Alessandrem Mele a Marií Gottfriedovou. 

20:00

Rajská zahrada augustiniánského kláštera, Mendlovo náměstí 

Nenávraty!

Premiéra autorské inscenace souboru Mikro-teatro

pátek 29/7

19:00

začátek: Káznice, Cejl

závěrečný happening: Moravské náměstí

Závěrečný průvod LOStheULTRAMAR

Divadelní událost, ve které Brno projde Brnem.

sobota 30/7

14:00-21:00

„Schindlerova“ továrna v Brněnci

Brněnec, Löw-Beer, Schindler – příběhy utkané z historie

21:00

„Schindlerova“ továrna v Brněnci

Poslední den ohňů

Premiéra inscenace na motivy povídky Arnošta Lustiga. 

Hrají: Josef Trojan a Dušan Sitek 

Hudba: Jiří Lukeš, Anna Paulová 

Režie: Eva Lustigová

neděle 31/7

17:00

Začátek: Kapitána Jaroše 31

Po stopách minulosti v ulicích dneška

Procházka iWalk s Martinem Šmokem a Martinem Reinerem

20:00

sál Tagasta, augustiniánský klášter, Mendlovo náměstí

Fantastické rasy a jak je najít – repríza inscenace divadla Feste