Pozvánka do stylové vinárny & kavárny Protože můžu…

V centru Brna je mnoho fajn míst – restaurací a kaváren, do kterých stojí za to si zajít. Ovšem, je jedno, které má opravdu výjimečné kouzlo a o kterém byste měli vědět! Znáte příjemnou kavárnu & vinárničku Protože můžu… na Starobrněnské? Toto místo je úžasné i svou atmosférou, danou jen samotnými prostory – už v 17. století zde býval vinný šenk a ta dávná historie tu na vás opravdu znatelně dýchá. Dáte si zde výborné víno, k tomu něco dobrého, zajímavostí je pak i možnost zapůjčení vybavených piknikových košů s připravenými specialitami. Mimochodem, jedná se o sklepní prostor, kde je teď v létě moc příjemný chládek. Posedět ale můžete i na příjemné zahrádce – kde je i na polohu v centru Brna stále dostatek klidu a soukromí. V Protože můžu navíc mají celou řadu novinek – ráda vám o nich napíšu v následujícím článku!

Sama mám moc ráda právě taková místa, která mají, jak já říkám – svou vlastní identitu a atmosféru. Ta je daná často právě samotnými prostory, které pamatují třeba dávnou historii. A přesně to je i případ stylové brněnské kavárny & vinárny Protože můžu… – najdete ji v samém srdci Brna, jen pár kroků od Zelného trhu, na Starobrněnské 12.

Možná si vzpomínáte – já vám o kavárně & vinárně Protože můžu… na svém blogu už několikrát psala. Ovšem, právě tato kavárnička otevřela bohužel trochu v nešťastnou dobu, a to během koronavirové pandemie. Dokonce už den po oficiálním otevření začaly platit přísné restrikce a tak se Protože můžu opět uzavřelo. Od té doby to bylo…no víte jak. Chvíli otevřeno, pak zavřeno, pak byla povolena jen výdejová okénka a mnoho z nás nepostřehlo, že během covidu vznikly v Brně tak fajn nové podniky.

Kavárna & vinárna Protože můžu… se nachází na Starobrněnské 12, v historickém domě, který byl postaven v době gotiky již někdy po roce 1300, následně byl dostavován a přestavován.

V první půlce 17. století na domě hospodařil Jiří Kamenský, který se 12. srpna 1625 stal brněnským měšťanem. Za 30 moravských zlatých mu byl udělen vinný šenk. Poté dům vlastnil Caspar Steinmas, uvedený mezi nejvýznamnějšími měšťany, kteří přečkali obležení města 1645 (1655 byl pohřben v kostele sv. Jakuba). Od roku 1764 asi do roku 1818 na domě hospodařil Anton Wossauch, který nechal dům přestavět na nájemní pavlačový dům s velkým vinařským sklepem. K roku 1775 patřily k domu četné vinohrady a již zmíněný vinný šenk v domě.

Zkrátka, jedinečná historie tohoto domu na vás bude dýchat při každé návštěvě – už i samotný design prostor je v konceptu s citlivým ohledem na historický potenciál těchto prostor.

Zajít sem můžete na kávu, víno, jen tak posedět, rozjímat, pracovat… Ale ideální je toto místo na večerní setkání s přáteli, u sklenky vína a s něčím dobrým k tomu.

Jak jsem nastínila v úvodu, v Protože můžu… je také celá řada zajímavých novinek – rozšiřuje se nabídka alko nápojů – mají zde široký sortiment prémiových ginů a také ginových koktejlů! Mimo to, v nabídce jsou i nové italské „bubliny“, frizzante a prosecca od malých italských vinařů od Bubblesbrno!

Vína tu jsou nově také z vinařství Hauser, mimochodem, toto vinařství vyrábí svá vína bez aromatických kvasinek.
Vína si tu také dáte z Vinařství Šabata a z Mělníka z Vinařství Vondrák.

Stále v Protože můžu… nabízí také drinky „to go“ – míchané drinky „To Go“ jsou ve stylových skleněných lahvičkách, zdobené vlastní etiketou – mimochodem, jsou i super a originálním dárečkem! Můžete je donést jako pozornost z posezení v této stylové vinárničce, třeba partnerovi, nebo kamarádce.

V nabídce jsou i míchané koktejly a samozřejmě také káva – Charisma coffee, mají i „affogato“ s kávovým likérem na léto, nechybí i klasiky – ice latte, atd… :)

Specialitou Protože můžu… jsou ovšem palačinky! Mají jich celkem přes 20 druhů sladkých i slaných. A mají je opravdu úžasné – myslím, že i při pohledu na fotky je to zcela jasné!

A určitě tu oceníte i zmrzlinové poháry, zvláště teď, během léta. Doporučuji i vynikající makronky od Království makronek!

Pro milovníky slaných specialit je tu i oblíbené sýrové fondue! K posezení u vína naprosto skvělé!

Jinak stále je tu možnost zapůjčení piknikových košů – o tom jsem vám zde mimochodem už psala, více ZDE.
Koše si můžete vybrat podle velikostí a samozřejmě si také máte možnost zvolit, jaké dobroty chcete připravit s sebou.

Mimochodem, v Protože můžu… probíhají i různé zajímavé akce, ochutnávky, vernisáže… Sledujte Facebook Protože můžu, ať jste v obraze!

Zajistí vám zde i řízenou degustaci, ochutnávku – pro vaši skupinku přátel, nebo pro firmu. Je to zde také moc fajn pro různé privátní akce, oslavy, večírky, teambuilding, netradiční oslavy, rozlučky se svobodou, promoce, maturitní večírky… samozřejmostí je i zajištění cateringu, nebo třeba i cimbálové kapely!

Provozní dobu tu rádi přizpůsobí vašim požadavkům.

Pro studenty tu mají také speciální menu vždy v úterý – v nabídce vždy jiný zvýhodněný drink, jiná limonáda v akci.

Zastavte se do Protože můžu…, toto místo má opravdu velké kouzlo! Jsem si jistá, že se budete moc rádi vracet. :)

Kavárnu & vinárnu Protože můžu… najdete v centru Brna na Starobrněnské 12.

ODKAZ: PROTOŽE MŮŽU… / facebook
ODKAZ: PROTOŽE MŮŽU… / instagram