Podpořte projekt „Poklad jménem Činovať“ v hlasování Dáme na vás!

Jste to právě VY – obyvatelé Brna, kdo máte každý rok jedinečnou možnost rozhodnout svými hlasy o tom, které připravované projekty se mohou díky participativnímu rozpočtu města Brna uskutečnit a zrealizovat. Nyní je již několik velmi zajímavých projektů ve finále a je jen na vašem hlasování, kdo získá potřebnou částku pro realizaci. Jeden projekt, který je ve finále, si ovšem zaslouží speciální pozornost. Jedná se o „Poklad jménem Činovať“, jehož cílem je zachránit téměř zaniklé, dávné tkalcovské řemeslo. Smyslem je zrealizovat v Brně ruční tkalcovnu, která by sloužila k prezentaci tohoto ohroženého řemesla. Rovnou přikládám link na hlasování – https://damenavas.brno.cz/vy-rozhodnete/ – a mrkněte i na následující článek, kde se o tomto projektu dozvíte víc informací! POZOR – hlasování probíhá pouze do 30. listopadu!

Velké bohatství naší země spočívá v její kultuře, tradicích i dávné historii. A jak čas postupuje, mnohé z těchto dávných zvyků, kultur zanikají, mizí…což je obrovská škoda. A mnohdy si jejich hodnotu uvědomíme, až už je příliš pozdě a není jak na tyto tradice navázat.

Jedním z takových českých kulturních pokladů je i jedinečná tkalcovská technika – horňácká činovať. Věřím, že pro mnoho z vás je to neznámý pojem – pojďme si o něm napsat něco víc.

Činovať se na Horňácku a v Západních Karpatech dochovala od poloviny 19. století až do počátku 2. sv. války jako podomácká výroba tkanin zdobených drobnými geometrickými vzory v rypsové vazbě i většími ornamenty tkanými technikou flotáže. Drobné vzory jsou utkané v bílo-červeno-černé kombinaci. Šilo se z nich krojové oblečení; zástěry, plachty, opléčka, rubáče ale i povlečení nebo polštáře. Na nich krásně vynikají vzory řazené v řadách i jednotlivými motivy „na růžu“ nebo „na hvězdu“.

Na počátku 20. století začalo vzorové tkaní na Horňácku nabývat na významu a ve 30. letech v produkci některých tkalců už dokonce převažovalo. O dvacet let později produkci zdejších tkalců do značné míry ovlivňovalo Ústředí lidové umělecké výroby (ÚLUV). Do činnosti této organizace bylo zapojeno několik výrobců, kteří dle výtvarných návrhů designérů ÚLUVu tkali textilie určené pro celostátní síť prodejen Krásná jizba. Vzorované tkaniny určené pro výrobu lidového oděvu se tkaly už pouze minimálně. V roce 1978 dokonce ÚLUV zřídilo v obci Hrubá Vrbka ruční tkalcovskou dílnu. V té době znal činovať snad každý. Dílna ale v roce 1992 zanikla. Pak stavy roztloukli, staří mistři odešli, aniž by měli komu předat svůj um.

Kulturní význam činovati ocenilo Ministerstvo kultury České republiky a zapsalo ji na seznam kulturního dědictví ČR.

V současnosti její výrobu ovládají dokonale poslední dva mistři tkalci.

A právě projekt Miroslava Urbana pro záchranu tohoto umění, horňácké činovati, se dostal i do finále hlasování participativního rozpočtu města Brna, Dáme na vás. 

DÁME NA VÁS je participativní rozpočet města Brna, ve kterém obyvatelé Brna rozhodují o tom, kam se vyčleněné peníze investují.

Nejlepší projekty postoupily do listopadového finále – a vy máte možnost rozhodnout, které vyhrají – vítězné projekty pak město zrealizuje.

Projekt „Poklad jménem Činovať“ má jasný cíl – vytvořit v Brně prostor, kde se budeme učit tkát techniky z různých oblastí Moravy. Zkrátíme si tak cestu k technikám, vzorům a tradicím z různých koutů naší země a přivezeme je do textilní metropole, kterou kdysi Brno bývalo. Pokud se tyto techniky naučí další budoucí mistři, nezaniknou a budou žít dále.

Vzniknout by tak měla ruční tkalcovna v Brně, prostor, který by sloužil k prezentaci ohroženého řemesla formou prohlídek, workshopů a otevřené dílny. Dobré by bylo navázat spolupráci se školami, a tím studentům ukázat tkalcovství v praxi a rozšířit možnost výběru jejich dalšího studia. Nová ruční tkalcovna by byla místem, kde se historie tkalcovství setká se současností.
Projekt by měl být realizován v městské části Brno-střed ve vhodných prostorech co nejblíže centra města. Momentálním cílem je tyto prostory najít. Více se o tomto projektu dozvíte ZDE

POZOR – hlasování probíhá pouze do 30. listopadu, hlasovat mohou pouze obyvatelé Brna.

Hlasovat můžete pod tímto odkazem.

Jak hlasovat:
1. klikněte na CHCI HLASOVAT, vyplňte číslo OP a datum narození (ať se pozná, že máte trvalé bydliště v Brně)
2. klikněte na VSTOUPIT DO HLASOVÁNÍ a na PŘEJÍT K HLASOVÁNÍ
3. do pole Vyhledat napište POKLAD JMÉNEM ČINOVAŤ, klikněte na dvě zelené ++ a klikněte na POKRAČOVAT