Na co myslet při koupi domku s velkou zahradou?

Pokud uvažujete o koupi domu, určitě se zaměřte i na jeho okolí a tedy zahradu či pozemek. Krásná zahrada může přidat hodnotu nemovitosti a zároveň usnadnit její prodej. I když se zdá být zahrada na první pohled v tip-top stavu, stále je dobré zaměřit se na několik atributů, abyste si byli jisti, že je všechno tak, jak má být. Na co byste se měli při koupi domu s velkou zahradou zaměřit?

Při koupi domu s velkou zahradou můžete hned na začátek využít služeb geodeta k posouzení nemovitosti ještě před nákupem. Upozorní vás na všechny potenciální problémy a tak se budete moci vyhnout zbytečným nepříjemnostem a vaše finance tak budou vynaloženy dobře.

Zkontrolujte stromy na zahradě

Obecně platí, že by stromy neměly být příliš blízko domu. Zkontrolujte i druhy a typy stromů, které na pozemku rostou a zkontrolujte, že jsou bezpečné. Některé druhy stromů mají silné a dlouhé kořeny, které by mohly narušit zahradní zdi, odtokovou soustavu či dokonce mohou být ohroženy i základy. V některých případech může vlivem stromů docházet i k vysychání půdy, což také může mít své následky. Některé stromy, jako například vrba, mají ve vegetačním období překvapivě vysokou spotřebu vody. Vrba má spotřebu 150 litrů za den, dub 140 litrů a bříza 80 litrů. Pokud je dům postavený na jílovitých půdách, může v suchých obdobích terén kolem domu právě vlivem stromů poklesnout, čímž mohou poklesnout i jeho základy.

Jakým směrem je zahrada otočena?

Může se to zdát jako banální otázka, přesto je důležitá. Zahrada, která je orientována jižním směrem, přijímá více světla. Zahrada směrována na sever zas bude méně osvětlena přirozeným světlem a bude zároveň i chladnější. Pokud proto chcete zahradu, na které budete pěstovat, měli byste vědět, že nedostatek slunečního záření bude mít vliv na typy rostlin, které jste schopen pěstovat a zároveň i na kvalitu samotné půdy. Severně orientované zahrady budou mít zároveň tendenci zadržovat více vody než ty jižní, takže problémem může být i odvodňování. A co západ a východ? Zahrada orientovaná více na západ bude ideální pro ty, kteří rádi tráví večery v zahradě po celém dni v práci. Pokud máte pocit, že ranní káva chutná na čerstvém vzduchu mnohem lépe, zahrada orientována na východ bude pro vás správnou volbou.

Zahradní stavby

Zahradní stavby, jako například zahradní altán, chatka či zahradní domky na nářadí jsou častým zahradním doplňkem. Pokud máte k dispozici dostatečně velkou zahradu, není vyloučeno ani umístění několika z nich. Zahradní altán, domek na nářadí či chatka je skvělým doplňkem každé zahrady a může být dokonce i její ústředním bodem. Důležité je, abyste jim našli to správné místo. Zahradní domky na nářadí, chatky či altánky se ideálně hodí do závětrné části zahrady a na místo, kde se během dne rovnoměrně střídají sluneční paprsky a stín. Zahradní altán se skvěle bude vyjímat například při zahradním jezírku. Velká zahrada má skvělou výhodu v tom, že nebudete limitováni prostorem a budete moci zrealizovat zahradní stavby podle vlastní představy, ať už to budou zahradní domky na nářadí, zahradní altán či dřevěná chata. Pokud už se na pozemku domu, který kupujete, zahradní stavba nachází, zkontrolujte její stav. Pokud by byla příliš stará a ve špatném stavu, bude lepší ji vyměnit, než riskovat, že se zhroutí. A pak si je zařiďte přesně podle vaší představy.

 

Velká zahrada je snem mnoha. Pokud kupujete dům, který takovou zahradou disponuje, dbejte nejen na stromy, zahradní stavby či její směrování, ale i na to, co vše budete při péči o zahradu potřebovat. Myslete na to, že zahradu bude nutné sekat, starat se o rostliny, keře a stromy.

 

Zdroj fotografie: Depositphotos.com