Letošní IGNIS BRUNENSIS 2021 – budou!

Nepříznivý vývoj koronavirové situace u nás se bohužel negativně dotkl také kultury, akcí, festivalů – a je stále otázkou, kdy se svět kultury opět zcela vrátí do normálu. Jednou z každoročně nejoblíbenějších akcí Brna, a to i ve světovém měřítku, je tradiční festival ohňostrojů, IGNIS BRUNENSIS. Ohňostroje si mohli obyvatelé Brna každoročně užít na několika místech a otázkou bylo, jak to v ohledu vládních omezení bude s ohňostroji letos. Skvělou zprávou tak jistě je, že i letos se festival ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS konat bude! Všech pět letošních ohňostrojů se přesouvá nad Špilberk a budou v termínech 26.6., 3.7., 7.8., 14.8. a 11.9. Víc informací v následujícím článku.

Dobrá zpráva pro všechny obyvatele a návštěvníky Brna a jižní Moravy je, že také letos festival IGNIS BRUNENSIS s velkolepými uměleckými ohňostroji připravil svůj další ročník. Aktuální vládní opatření a výhled na léto znamenají změny v dramaturgii i letošního čtyřiadvacátého ročníku.

„Už na podzim a v prvních měsících roku bylo jasné, že ani letos se nebudou moci ohňostrojné show odehrávat na Brněnské přehradě, kde máme každoročně na plážích desetitisíce diváků v jednom místě. Proto už v předstihu začaly znovu ‚manévry‘ a vyjednávání na mezinárodní úrovni,“ uvedl za hlavního producenta Jiří Morávek, generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO. S potvrzenými účastnickými zeměmi (již posunutými z loňského ročníku) došlo k dohodě, že se jejich soutěžní show na přehradě posunou do roku 2022. Současně začala pro letošek příprava zcela nových ohňostrojných projektů. Jako hlavní lokace ročníku 2021 byl vybrán hrad Špilberk.

Čtyři mezinárodní ohňostrojné projekty, nesoutěžní epilog

Produkční tým festivalu IGNIS BRUNENSIS připravuje pro Brno a jižní Moravu nad hradem Špilberk celkem pět ohňostrojných sobot.
Čtyři mezinárodní umělecké ohňostroje v soutěžním módu jsou plánované na 26. června, 3. července, 7. srpna a 14. srpna, vždy ve 22.30 hodin. Na začátku školního roku završí pětici ohňostrojů nad Špilberkem nesoutěžní epilog věnovaný všem dětem (11. září), doufejme již „normálně“ navštěvujícím své školy a školky.

Hlavním tématem ohňostrojů budou přátelská poselství a pozdravy

Tématem letošního ročníku IGNIS BRUNENSIS jsou „Messages“ ve smyslu poselství, pozdravů a přání z Brna do světa a ze světa do Brna. Všechny čtyři prázdninové ohňostroje budou pozitivní reakcí na dosavadní situaci, limitující možnost osobních setkání.

Pro čtyři soutěžní projekty byli osloveni ohňostrůjci a ohňostrojné společnosti z celé Evropy. Podrobnosti k ohňostrojům mezinárodních týmů představí pořadatelé na přelomu května a června.

Hudba k ohňostrojům tradičně na FM rádiu

Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji vysílá exkluzivně ke všem ohňostrojům Rádio Krokodýl 103 FM. Stačí si tedy najít jakékoliv místo s výhledem na Špilberk za dodržení aktuálních epidemiologických pravidel a naladit muziku k ohňostroji na FM rádiu.

Připravují se online přenosy ohňostrojů

Novinkou budou ohňostrojné „live“ přenosy ve vysokém rozlišení. Pro vysílání se zvažují nejen YouTube kanály BRNOmycity a Jižní Morava, ale v rámci podpory státní agentury CzechTourism pro festival IGNIS BRUNENSIS je v jednání také živé streamování ohňostrojů na oficiálním kanálu České republiky „Visit Czech Republic“.

O vítězi festivalu rozhodnou letos především diváci

Pro letošní speciální ročník je připraven ještě jeden mimořádný bonus pro diváky. O vítězném ohňostroji rozhodne široká veřejnost hlasováním na sociálních sítích a ve veřejné anketě. Navíc se díky online přenosům bude moci do hlasování zapojit doslova celý svět. Ohňostrojní diváci si tak symbolicky vymění roli s odbornou porotou, která bude o svém pořadí ohňostrojů letos rozhodovat „mimo soutěž“. 

IGNIS BRUNENSIS s podporou města Brna, Jihomoravského kraje a státní agentury CzechTourism

Přehlídka ohňostrojů v jihomoravské metropoli s pestrou škálou programů probíhá za významné finanční podpory hlavních spolupořadatelů – statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Letos byl také festival znovu zařazen na základě několikastupňového hodnocení mezi významné volnočasové a kulturní projekty České republiky státní agenturou CzechTourism. Kromě podpory cestovního ruchu v tuzemsku, ale i zahraničí, z toho plynou různé komunikační a prezentační benefity nejen pro jižní Moravu a její krajské město Brno, ale třeba i pro podnikatelské aktivity a další oblasti v našem regionu.

Programy festivalu zábavy pod značkou „IGNIS“ už od konce června, Léto na Biskupském dvoře
od konce května

Festivalové akce jsou připravené už na období od konce června podle „covidových“ pravidel především
ve venkovní produkci. Všichni pořadatelé věří, že nebude nutný další termínový posun a zásadní omezení návštěvníků a diváků.

Více informací k festivalovým akcím, podrobný program, vám přinesu již brzy.

ODKAZ: IGNIS BRUNENSIS / oficiální web