Kulturní tip – opera v Janáčkově divadle!

Dnes mám pro vás jeden kulturní tip a zároveň reportáž. ;) Nedávno jsem se po opravdu dlouhé době vydala na operu do Janáčkova divadla, konkrétně na Prodanou nevěstu a řeknu vám, byl to skutečně zážitek. Myslím, že opera, coby žánr, i v dnešní době stále stojí za pozornost – má rozhodně své kouzlo. Vůbec, divadlo a jeho kultura, krásné oblečení, které k němu patří, by mělo patřit do života každého z nás. Navíc, Janáčkovo divadlo vypadá po rekonstrukci úchvatně, už jste ho viděli? Víc v mém následujícím článku… ;)

Chodíte do divadla? Ať už na činohru, balet, nebo třeba právě na operu? Myslím, že právě návštěva divadla by měla patřit do kulturního života každého z nás – věřím, že není těžké najít si v tomto směru žánr, který nás bude bavit a zajímat.

Já jsem do brněnského Janáčkova divadla jezdila už v dětství, a to pravidelně se školou, na představení mnoha žánrů. Asi nejvíc mě samozřejmě bavila činohra, nebo balet…

Nedávno jsem se ovšem do divadla vydala na operu, na jednu z nejpopulárnějších z „české produkce“ – a to na Prodanou nevěstu od Bedřicha Smetany, v režii Ondřeje Havelky.
Už jsem ji měla možnost vidět kdysi dávno, před lety a i když nejsem skalní fanoušek klasické hudby, nejznámější písně a árie z Prodané nevěsty jsem si zamilovala a zapamatovala – věřím, že když je uslyšíte, rozhodně vám nebudou cizí. ;)

Co mě ovšem také zajímalo, tak nově zrekonstruované prostory Janáčkova divadla. Jak jistě víte, divadlo bylo poměrně dlouho zavřené a podstupovalo skutečně rozsáhlou rekonstrukci.

Janáčkovo divadlo bylo v Brně otevřeno v roce 1965 a od té doby nebylo rekonstruováno – rekonstrukce zde byla zahájena až v roce 2017 a trvala do léta letošního roku. Rekonstrukce byla skutečně nákladná, stála 770 milionu korun.

Ovšem, musím říct, že Janáčkovo divadlo „v novém kabátě“ vypadá nádherně! Prostory jsou skutečně nadčasové, moderní, citlivě upravené k ohledu na původní styl. Největší divadlo v České republice je právě brněnské Janáčkovo a mimochodem, je památkově chráněné.

Celá kultura kolem divadla je úžasná, je skvělé, že jeho návštěvu dodnes lidé berou jako společenskou událost na vysoké úrovni. Stále platí, že se do divadla nosí krásné oblečení – o tom jsem se přesvědčila i já při návštěvě představení Prodaná nevěsta.

Zkrátka, návštěva divadla je velice příjemný a silný zážitek, ať už si vyberete jakékoliv představení. Před začátkem představení a během přestávky lidé korzují v prostorách, dají si tu sklenku vína, občerstvení, obdivují krásné prostory divadla, baví se mezi sebou… Stojí to za to!

A jaká byla Prodaná nevěsta? Já byla opravdu nadšená! Představení je samozřejmě stále v klasickém a původním podaní, ovšem díky perfektnímu technickému vybavení Janáčkova divadla je na absolutně špičkové úrovni.

Dokonalé jsou i kulisy, kostýmy a řeknu vám, když hraje orchestr a zpívá početný sbor na jevišti, běhá vám až mráz po zádech. :)

Zkrátka, opera je žánr, který je specifický, jedinečný a stojí za to nějaké operní představení vidět. Síla lidského hlasu, sborový zpěv, kouzlo symfonického orchestru…to vše je zkrátka zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat!

ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – web
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – facebook
ODKAZ: JANÁČKOVO DIVADLO / OPERA – instagram