Je tu období chřipek a nachlazení aneb podpořte imunitu vám i vašim dětem

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak se můžete vy nebo vaše děti vyhnout nachlazení, chřipce a dalším nemocem, je posílení funkce imunitního systému. Zde je několik zásadních pravidel pro udržení zdraví celé vaší rodiny nejenom v tomto chladném a chřipkovém období.

Jezte zdravou a vyváženou stravu

Jíst vyváženou stravu, která obsahuje spoustu potravin s vysokým obsahem antioxidantů, je důležitou součástí udržení dobré funkce imunitního systému. Zdravá výživa bohatá na látky podporující imunitu může vašemu tělu pomoci vybudovat bílé krvinky bojující proti infekci. Ke zdravé stravě můžete také zařadit různé doplňky na podporu imunity, oblíbené jsou zejména multivitamíny.

Dbejte na kvalitní spánek

Spánek je nezbytný pro zdraví imunitního systému dospělých a dětí i pro celkovou pohodu. Nedostatek spánku je spojen s řadou kognitivních a fyzických zdravotních problémů, včetně zvýšeného rizika obezity, cukrovky a srdečních problémů. Nedostatek spánku může také vést k narušení hormonálních funkcí a snížené neschopnosti bojovat s infekcemi.Kolik spánku potřebujete, to může záviset na vašem věku, celkovém zdraví a individuální potřebě.

Fyzická aktivita

Mírné a pravidelné cvičení může posílit funkci imunitního systému jak u dětí, tak u dospělých. Ovšem pozor na to, kolik času cvičení věnujete. Příliš časté a také namáhavé cvičení může mít na vás negativní účinek a podporu imunity snížit.

Pozor na stres

Jak chronický, tak nárazový stres může mít neblahé účinky, které sníží schopnost těla bojovat s infekcemi. Přestože je pro dospělé i děti určitý stupeň stresu nevyhnutelný, je důležité tento stres dostat pod kontrolu.

Vyvarujte se špatných návyků, které funkci imunitního systému potlačují

Máte v domě kuřáka? Dáváte přednost posedávání v domě, než hraní venku na čerstvém vzduchu? Skládají se vaše pokrmy z jídel s vysokým obsahem tuku než z čerstvého ovoce a zeleniny? Všechny tyto a mnohé další špatné návyky mohou přispět k oslabení funkce imunitního systému dospělých a dětí, kvůli čemuž bude vaše rodina náchylnější k nachlazení, chřipce a dalším infekcím a nemocem.

Jak posílit imunitu u dětí hned od narození?

S každou překonanou infekcí se imunita dítěte zvyšuje. Ovšem k její správné funkci je také zapotřebí dostatek vitamínů a minerálů látek, které děti získávají z pestré stravy nebo z vitamínů na imunitu, například dětský sirup Beta Glukan nebo oblíbené vitamíny Vibovit. Vybudujte svému dítěti silnou imunitu již od jeho narození.

1. Kojení

Kolostrum přítomné v mateřském mléce je považováno za zlatý standard při budování imunity dítěte. Proč? Kojené děti jsou méně náchylné k infekcím a alergiím.

2. Dodržujte imunizační plán

Zajistěte, aby plán očkování doporučený pediatrem byl nepřerušovaný a dítě dostalo včas požadované vakcíny. Ačkoliv je téma „očkování“ hodně polemizační téma, pro děti s astmatem a jinými chronickými zdravotními problémy může být očkování doslova záchranou.

3. Zaměřte se na stravu

Dbejte na správnou stravu svého dítěte. Naučte své dítě co nejdříve na zeleninu a ovoce, protože ty jsou v posílení imunity u dětí i dospělých klíčové. Na antioxidanty je bohatá paprika a brokolice, také pomeranče a citrusové plody s vysokým obsahem vitamínu C posilují imunitu a působí jako bariéra proti infekcím. Listová zelenina, jako je například špenát, je bohatá na železo a napomáhá tvorbě bílých krvinek a protilátek. Ořechy, semínka a luštěniny obsahují důležité omega mastné kyseliny. Vejce jsou skvělým zdrojem bílkovin a žloutek zdrojem vitamínu D, mohou být tedy přidána do každodenní stravy v různých formách.

4. Dbejte takéna střeva

Zdraví střev je zásadní pro dobrý trávicí systém, kde se vyskytuje většina všech infekcí. Potraviny bohaté na probiotika posilují střevní trakt a podporují růst dobrých bakterií. Jogurt představuje skvělý způsob, jak zahrnout probiotika do každodenní rodinné stravy. Užívat také můžete využít různé doplňky na imunitu, které probiotika obsahují.

Nachlazení, kašel, modřiny a drobná poranění jsou nevyhnutelnou součástí dětství. Poskytnutím zdravého jídla, návyků a životního prostředí našim dětem vede dlouhou cestou k zajištění toho, aby tato onemocnění byla krátká a ne častá.