Je káva škodlivá pro nenarozený plod v těhotenství?

Káva je oblíbeným nápojem pro většinu z nás. A mnoho z nás si svůj život bez šálku hřejivého nápoje nedokáže představit. Jde o způsob, jak se ráno postavit na nohy a začít svůj den s energií v těle. V těhotenství se může zdát, že si tento požitek musíte zcela odepřít. Opak je pravdou. Musíte jen myslet na sílu kávy a množství šálků, které vypijete za jediný den. Na co nesmíte zapomínat?

Kolik šálků kávy je maximum?

Odborníci se v otázce konzumace kávy během jiného stavu nedokáží shodnout. Podle některých je káva během těhotenství velmi nebezpečná, zatímco podle jiných se o riziko nejedná. Pravdu nakonec mají nejspíš obě strany. Záleží totiž jen na tom, kolik šálků kávy denně vypijete. Podle stávajících výzkumů se jedná o dva šálky denně.

Vliv kofeinu na organismus je věc, kterou odborníci zkoumají celé roky. Hlavně v oblasti těhotenství je mnoho otazníků o bezpečnosti tohoto nápoje. Podle vědců z University od Rochester Medical Center (URMC) by ženy neměli kofein v graviditě konzumovat vůbec. Kofein totiž podle nich může negativně ovlivnit zdraví nenarozeného plodu.

Proč kofein škodí?

Již v minulosti se říkalo, že nenarozený plod nemá enzym, který je potřebný pro rozklad kofeinu v těle. Vědci ovšem nikdy nedokázali přesně říct, jakým způsobem to dítě ovlivňuje. Navíc není ani jasné, jestli se vliv nějak liší podle jednotlivých trimestrů. Vědci z URMC tvrdí, že konzumace kofeinu v těhotenství může ovlivnit budoucí chování dítěte. Podle nich mohou rodiče zaznamenat:

  • problémy s chováním,
  • problémy se soustředěním,

Podle těchto vědců by se ženy v požehnaném stavu měly vzdát kávy úplně. Většina odborníků se ale shoduje na tom, že dva až tři šálky kávy denně nejsou pro plod nebezpečné. Každá matka se o tom samozřejmě musí rozhodnout sama. V minulosti bylo pití kávy pro těhotné ženy s nízkým tlakem zakázáno, dnes se kvalitní káva dokonce doporučuje. Jeden šálek kávy denně může být prostředkem, díky kterému nebudou kolabovat. Rozhodnutí je proto vždy na vás a dané situaci.

Zdroj obrázku: LightField Studios / Shutterstock.com