Jaké potraviny jíst na jaře?

Dnes je běžné vidět pestrobarevné ovoce a zeleninu na pultech supermarketů, ale představte si dobu, kdy byly k dostání pouze sezónní produkty. Rozvoj supermarketů a dováženého zboží je skvělý, ale potravin z místních zdrojů ubylo. Proto navštivte farmářský trh ve vašem okolí a podpořte místní produkty.

Sezónní potraviny jsou chutnější a předpokládá se, že obsahují složky, které tělo v daném ročním období potřebuje – například letní ovoce má vysoký obsah tekutin a to jarní zase  hodně vitamínů (např. medvědí česnek, ředkvičky, chřest).

Co by tedy mělo být letos na jaře na vašem nákupním seznamu?

1. Ovoce

Jablka, grapefruity, citrony, pomeranče, granátová jablka a rebarbora jsou v březnu nejlepší! Proč se vyhnout supermarketům a nevyrazit na místní farmářský trh? Trhy se ve konají většinou o víkendů, vyhledejte si ten místní a slibujeme, že potraviny budou vynikající a často i mnohem levnější! Ovoce lze uchovávat na nádobí jako jsou talíře nebo misky. Díky výrazné barvě se vaše kuchyně promění ve veselé místo plné radosti a energie.

2. Zelenina

V tomto ročním období je nejlepší růžičková kapusta, zelí, květák, celer, čekanka, brokolice s fialovými kořeny, artyčok, pórek, pak choi, pastinák, paprika, brukev, sladké brambory a tuřín. Jak už jsme zmiňovali, rozhodně si nenechte ujít ani medvědí česnek, který nabízí antibakteriální a protiplísňové vlastnosti, což se na jaře, kdy je imunita podlomená opravdu důležité. Ne nadarmo se mu říká “dar přírody po dlouhé zimě”.

Chřest

Chřest je nejlepší jarní zelenina bohatá na draslík a s nízkým obsahem sodíku, který pomáhá tělu dosáhnout správné rovnováhy elektrolytů a působí proti nadýmání. Přidejte protizánětlivé fytonutrienty a zdraví prospěšné antioxidanty – glutathion, detoxikační sloučeninu, která pomáhá odbourávat karcinogeny a další škodlivé volné radikály – a máte tajnou zbraň proti onemocnění.

Jak ho nejlépe jíst: Pravděpodobně už víte, že tato lahodná zelenina nepotřebuje mnoho k tomu, aby chutnala skvěle, ale klidně si ji trochu vylepšete rychlou zálivkou na způsob holandské omáčky. Našlehejte olivový olej, citronovou kůru, dijonskou hořčici, bílý vinný ocet a prolisovaný česnek. Chřest dejte do pařáčku do změknutí. Po upečení je dejte na talíř a pokapejte zbytkem zálivky.

Ředkvičky

Po zimě plné modré a šedé je příjemné si do života vnést trochu barev. Barevná zelenina je klíčem k hubnutí a ředkvičky nejsou výjimkou. Jejich červený odstín je způsoben antokyany, fytochemikáliemi, které prokazatelně spalují tuky a snižují riziko cukrovky. Bylo také prokázáno, že snižují hladinu cholesterolu, inzulinovou rezistenci a záněty. V japonské studii se u potkanů, kterým byly ředkvičky podávány po dobu tří týdnů, snížila hladina špatného cholesterolu a inzulínu a zvýšila se hladina dobrého HDL cholesterolu.

Jak je nejlépe jíst: Ředkvičky můžete jíst celé jako svačinu s vysokým obsahem vlákniny, přidat je na toasty s kozím sýrem, použít je jako ozdobu salátu nebo z nich udělat hvězdu salátu spolu s další sezónní zeleninou: mrkví.

3. Ryby a mořské plody

Pokud patříte mezi milovníky mořských plodů, vyplatí se věnovat nějaký čas průzkumu, jaké ryby jsou zrovna v sezóně.

Treska, platýz, mušle a losos jsou v březnu na vrcholu, ale pozor si dejte i na kraby – jejich sezóna začíná v dubnu a trvá celé léto!

4. Maso

I když v tomto ročním období není mnoho sezónních produktů, dostupné maso bude stále chutné a často té nejlepší kvality. Udělejte si výlet k řezníkovi a zeptejte se ho – rád vám poradí a řekne vše potřebné.

Farmářské trhy si nenechte ujít

Pokud uvažujete o návštěvě místních farmářských trhů, sepište si seznam všeho, co potřebujete, ale nebuďte příliš přísní a konkrétní. Pokud uvidíte, že se něco prodává, vezměte si to. Na trzích najdete malé značky a farmáře a vše předčí to, co se dá koupit v supermarketu! Například takové čerstvé máslo a křupavý chléb