Jak vybrat elektrokolo

Pokud jste měli tu možnost vyzkoušet si jízdu na elektrokole, je víc než pravděpodobné, že jste se do něj zamilovali a toužíte ho mít doma a užívat si tak nesmírnou zábavu, kterou v sobě skrývá. Elektrokola dnes potkáte už naprosto všude, postupně přebírají štafetu po klasických kolech a zdaleka už není pravda, že jde o záležitost pouze pro seniory. Potkáte je kromě cyklostezek také v bikeparcích a na trailech v hlubinách českých i zahraničních lesů. Na co se zaměřit při jeho koupi a jak vybrat to nejlepší právě pro vaše potřeby?

Jezdec je nejdůležitější článek

První základní otázku, kterou si musíte položit při výběru elektrokola je, kdo na něm bude primárně jezdit. Elektrokolo se totiž musí vybrat přesně na míru tomu danému člověku, ať už jde o muže, ženu, seniora, mladíka, cyklistu s vyšším či nižším vzrůstem, jezdce hmotnější či křehčí postavy, amatéra či profíka. Elektrokolo zkrátka musí padnout do noty jeho specifickým fyzickým předpokladům i schopnostem. Jedině tak je možné ho naplno využít a vyždímat z něj maximum a zároveň se nemuset obávat, že byste snížili jeho životnost. Druhou základní otázkou potom je, k čemu chcete elektrokolo využívat. Zda byste rádi vyrazili každý den alespoň na krátkou vyjížďku nebo se těšíte spíše na rekreační výlety pro radost. Hledáte alternativu dojíždění do zaměstnání nebo vás láká spíše adrenalin spojený s jízdou v terénu? Účel vašich jízd vám napoví, jaké elektrokolo vybrat a zda byste měli dát přednost městskému či horskému elektrokolu. Třetí základní otázkou jsou potom finance. Pokud předem víte, že se na kolo nedostanete příliš často, nemá smysl do něj investovat statisíce. Ovšem pokud se chystáte vytáhnout ho při každé volné chvíli a pořádně ho provětrat v terénu, neměli byste na něm šetřit. Za kvalitu si člověk připlatí, ale má jistotu, že má ty nejlepší komponenty na trhu, které ho podrží.

Typy elektrokol aneb najdete model pro každou příležitost

Výrobci elektrokol si dávají záležet, abyste si mohli vybrat model pro každou příležitost. Pro milovníky adrenalinu a dobrodružství, které v sobě ukrývá těžký terén jako jsou kameny, kořeny a přírodní nebo uměle vytvořené skoky jsou tu horská elektrokola, která svou bytelnou stavbou vyrovnají každou nerovnost a dovolí vám mnohem víc než klasické kolo. Pro všechny, kteří se potřebují přemisťovat v rámci města, jsou tu městská elektrokola, která díky své univerzálnosti zvládnou také lehčí terén jako jsou například neupravené polní cesty. Trekingová a krosová elektrokola jsou potom univerzálním řešením pro ty, kteří jsou někde na půli cesty mezi první a druhou variantou. Jsou hbitá, mrštná a nabízí skvělý jízdní komfort, ať už projíždíte horským terénem nebo cyklostezkou ve městě.

Technické záležitosti jako motor a baterie

Elektromotor je to, co dělá elektrokolo tím zázrakem, který je. Proto se při výběru určitě zaměřte i na něj a jeho umístění. Středový elektromotor je absolutní špičkou a zdobí ty nejmodernější a nejkvalitnější elektrokola. Najdete ho ve středu elektrokola a díky tomu poskytuje perfektní jízdní vlastnosti a potřebné vyvážení. Díky tomu, jak dobře se osvědčil už většina výrobců volí právě toto umístění a jde o jakýsi standard. U některých elektrokol však můžete potkat také nábojový elektromotor, který je umístěn v náboji elektrokola (především zadním). Většinou ho uvidíte na městských nebo trekingových elektrokolech, jeho výkon je nižší, ale potěší nižší pořizovací cenou. Ruku v ruce s motorem jde potom samozřejmě baterie. Ta je nejčastěji lithiová s napětím 36 V (výjimkou však není ani 48 V). Je zpravidla umisťována na rám elektrokola nebo přímo do něj, tzv. integrovaná baterie. Ta je v současné době nejpoužívanější díky své estetičnosti, ale především díky tomu, že je tak mnohem lépe chráněná při pádu nebo před odcizením. Středové umístění má také značný vliv na těžiště elektrokola a jízda s ní je tak příjemná a plynulá.

No a co dojezdová vzdálenost?

S elektromotorem a baterií pak úzce souvisí právě dojezdová vzdálenost elektrokola. To je údaj, který nám řekne, jak daleko na elektrokole dojedeme na jedno nabití baterie. Jde o údaj pouze orientační, protože dojezdová vzdálenost je ve skutečnosti ovlivněna mnoha různými faktory, jako je terén, po kterém jedete, vaše váha, váha samotného elektrokola, tlak v pláštích, styl vaší jízdy a v neposlední řadě také povětrnostní podmínky. Proto určitě koukejte na dojezdovou vzdálenost při výběru vašeho elektrokola, ale pamatujte na to, že údaj je pouze pro vaši představu a realita bude vždy trochu jiná.