Jak se správně saunovat v infrasauně?

Čas strávený v infrasauně patří mezi odpočinkovou aktivitu, při které prohřejete pokožku, uvolníte tělo i mysl a celkově podpoříte zdraví. Pokud infrasaunu plánujete konečně pořídit do domácnosti, nechte si nejprve poradit, jak funguje, jak se správně saunovat nebo proč zvolit zrovna tento model.

Jak funguje infrasauna

Jedná se o dřevěnou infrakabinu, která vypadá jako klasická sauna, ale pracuje odlišně. Taková zařízení najdete také pod názvem plnospektrální infrasauny, protože mají kompletní spektrum infračerveného záření. Uvnitř dochází k zahřívání infrazářičů, které vydávají infračervené záření. To si můžete představit jako sluneční záření, jen s tím rozdílem, že nevyzařuje škodlivé UV. Teplota jen málokdy dosáhne na víc než 60 °C.To ale výrazně stačí k tomu, aby se lidský organismus nejen zahřál, ale také intenzivně zpotil.

Hledáte-li spolehlivého prodejce, podívejte se například na firmu Welldo.cz, která patří mezi špičku na trhu s wellness produkty. Výhodou je, že si jednotlivé modely saun i vířivek můžete sami zkusit v jejich testovacím centru.

Foto: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/sauna-543973231

Jak se saunovat v infrasauně

Před zahájením saunování si dopřejte sprchu ve vlažné vodě. Saunování pak probíhá převážně v sedě s ručníkem pod sebou. Když infrasaunu zapnete, začne vám ubíhat čas, po kterém se sauna sama vypne. Důležité je se často utírat ručníkem pro intenzivnější pocení.

Po skončení si odpočiňte, dopřejte si pár minut v klidu a poté se opět osprchujte vlažnou vodou. Při saunování v infrasauně se vylučuje hodně toxinů (mnohonásobně více než ve finské sauně), pokud se tedy po skončení saunování ihned osprchujete, póry se automaticky uzavřou. Nechejte tak proces pocení pozvolna dojít. Nezapomeňte ani na hydrataci, a po sauně si doplňte dostatek tekutin.

Jak často chodit do infrasauny

Ideální je, když budete v infrasauně 23x týdně, a to po dobu 3050 minut. Není vhodné ji využívat každý den, protože i tělo si potřebuje odpočinout od častého zahřívání. Dopřejte si proto pár dní v týdnů odpočinek a relaxaci mimo saunu. Ideální je chodit v ranních hodinách, protože pak budete odpočinutí a připraveni zvládnout celý den. Jestli ale řešíte nespavost, dopřejte si saunu navečer. Tělo se zklidní, uvolnínahromaděný stres a bude se vám lépe usínat.

Foto: https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/young-woman-relaxing-sauna-dressed-towel-1529783960

Infrasauna versus finská sauna

Obě sauny se výrazně liší typem prohřívání. Ve finské sauně se topí horkými kamny, která vytopí nejprve vzduch, a to dokonce až na 100 °C. To vede k tomu, že vzduch je velmi suchý. Některým osobám nevyhovují finské sauny kvůli možným nežádoucím účinkům. Infrasauna ale funguje odlišně. Jejím spuštěním se zapnou infrapanely, které vydávají infračervené záření. Neohřívají vzduch, ale záření proniká rovnou do pokožky a prohřívá tělo. Teplota uvnitř se ale nikdy nedostane nad 60 °C, což ani není potřeba. Tento druh saunování má proto minimální kontraindikace (čili minimální nepříznivé účinky pro osoby s vyšším krevním tlakem, srdeční arytmií a podobně).

Dejte si pozor na možné kontraindikace

Jedná se o zařízení, ve kterém se prohřívá tělo a dochází k pocení, a to není vhodné pro všechny bez výjimky. Jsou různá onemocnění nebo stavy těla, kdy se to nedoporučuje. Pokud si nejste u sebe jistí, raději to konzultujte předem s lékařem. Využití by měly zvážit například ženy v prvním trimestru těhotenství, ale také osoby, které se léčí s kloubním či infekčním onemocněním.