Jak se nezbláznit při výběru půjčky (třeba na novou chladničku)?

Trh se spotřebitelskými půjčkami je plný nabídek, ve kterých je pro laika opravdu těžké se vyznat. Úroky, RPSN, splátkový kalendář, odklady, doložky, předčasné splacení, registry, elektronický podpis, no prostě spousta věcí, se kterými se běžně nepotkáme, ale které musíme řešit ihned, jakmile se ocitneme ve stavu, kdy potřebujeme peníze navíc, třeba na rychlý nákup lednice, která se rozhodla, že už dosloužila. A bez lednice se dnes moc dlouho vydržet nedá, jednat proto musíte okamžitě.

Výběr půjčky může být ještě rychlejší a snazší než výběr nové lednice

Jak na to, aby se podařilo rychle vybrat kvalitní půjčku, ale přitom se u výběru nezbláznit vyhledáváním nabídek různých bank a nebankovních poskytovatelů a jejich průběžným srovnáváním? Prvním záchranným bodem pro vás může být kreditní karta, s níž si od banky půjčujete, kdykoliv chcete, případně kontokorentní účet, na kterém se dá jít do mínusu.

Kreditní karta je o něco výhodnější, protože nabízí bezúročné období na cirka 50 dní, stihnete během něj někdy i dvě výplaty. Pak ale nastupují celkem vysoké úroky, a to až okolo 25 % za rok. V případě kontokorentu se dluh úročí okamžitě, i zde jsou úroky z úvěru relativně vysoké, pohybují se též kolem dvacítky, často i výš.

Pro ostatní spotřebitele, kteří kreditní kartu a ani kontokorent nemají nebo nemohou mít, jsou tu online srovnávače půjček, kde jsou uvedeny nabídky různých druhů úvěrů pěkně na jednom místě, s okamžitým porovnáním všech důležitých parametrů(výše úvěru, úrok, RPSN, počet splátek, celková cena) a též včetně reprezentativních příkladů.

Využíváte srovnávače cen zboží? Pak budete umět i se srovnáním půjček!

Jestliže k rozhodování o nákupu vybraného zboží využíváte srovnávače typu Heuréka.cz nebo Zboží.cz, bude pro vás snadné zorientovat se i ve srovnání půjček na Hyperfinance.cz. Stačí si předem ujasnit, kolik peněz budete potřebovat a jakým tempem jste schopní splácet.Většina úvěrů je dostupných okamžitě, srovnání totiž zahrnuje online půjčky, jejichž vyřízení a následné poskytnutí peněz zabere většinou jen několik minut.

Na co se při výběru půjčky na novou lednici soustředit především?

Jak to udělat, aby vám úvěr na novou lednici „sedl“ co nejlépe? Možná si říkáte, že je celkem nemožné, aby dluh někomu sedl, nicméně opak je pravdou. Stačí jen uvědomit si, kolik peněz pravidelně zůstává z výplaty volných, kolik tedy bude možné pravidelně a celkem pohodlně splácet.

Tento parametr je základem úspěchu při výběru jakékoliv půjčky. Důležitá je pak i cena úvěru, která se vyjadřuje jako součet úrokové míry a poplatků, označována je zkratkou RPSN (roční procentní sazba nákladů), uvádí se v procentech. Čím nižší RPSN, tím méně budete přeplácet.

A kolik vlastně budete vracet? To vám prozradí tzv. celkové cena splatná spotřebitelem, jež vyjadřuje součet všech splátek půjčky. Tvoří ji jak samotná výše půjčky (jistina), tak i přeplatek za úvěrovou službu banky nebo nebankovní společnosti.

Všechno proběhne online, bez papírování – dokumenty totiž vyfotíte a odešlete

Jakmile si ujasníte parametry potřebného úvěrua vyberete ve srovnávači ten, který bude nejvíce vyhovovat vašim aktuálním možnostem, stačí už jen kliknout na vybranou půjčkua pak vyplnit formulář s požadavky a také s údaji o vás jako o žadateli (přísná ochrana osobních údajů je samozřejmostí).

Nebude vás zdržovat žádné papírování, vše probíhá online, dokumenty (a třeba výplatní pásky) stačí nafotit a poslat elektronicky. I podpis smlouvy bude elektronický – formou unikátního kódu, který obdržíte na mobil formou SMS, podobně jako když podepisujete v internetovém bankovnictví příkaz k úhradě z vašeho účtu.

Má smysl se zaplétat s nebankovními společnostmi?

Nebankovky jsou v myslích mnoha lidí zakořeněny s dost nelichotivou pověstí. Faktem však je, že od roku 2018 mohou nabízet úvěry už jen ty nebankovky, kterým Česká národní banka udělila licencia které spadají pod její kontrolu. Musejí být transparentní, bez skrytých poplatků, nesmějí vyžadovat žádné platby za půjčku předem, až na výjimku ověřovacího poplatku ve výši 1 Kč.

V oblasti úvěrů se na nebankovky vztahují stejná pravidla jako na banky, navíc nedávno došlo k zastropování maximálních možných úroků za opožděné splácení, což často býval největší kámen úrazu právě u nebankovek. Tomu však již odzvonilo.

Dnes jsou některé nebankovky dokonce vstřícnější a průhlednější banky. První půjčku vám dají třeba i na čtyři měsíce opravdu zdarma, půjčí částku s přesností na stokoruny. Některé nebankovky již samy od sebe zastavily exekuce vymáhané na základě neplatných rozhodčích doložek, zatímco banky to v mnoha případech ještě neudělaly.

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com