Jak poznat, že má náš pes alergii?

Nejrůznější alergie se nevyhýbají bohužel ani psům. A stejně jako u lidí se u nich mohou projevovat nejrůznějšími způsoby. V tomto článku se dnes zaměříme na ty nejčastější příznaky, díky kterým můžeme téměř s jistotou zjistit, zda náš pes mezi alergiky patří. A pokud ano, pak vás také nasměrujeme dále. Tedy co dělat a čím nejlépe krmit, aby se alergie upozadila.

Jaké jsou nejčastější příznaky, podle kterých lze diagnostikovat alergii?

Jeden příznak samotný obvykle nic neznamená, ovšem když jich zpozorujete na svém zvířecím parťákovi hned několik současně, pak je dobré zbystřit pozornost a začít to řešit včas.

Zdroj foto: Ground Picture / Shutterstock.com

  1. Zčervenalá kůže – zarudlá kůže, která může vést až k zánětu.
  2. Problémy s trávením – dlouhotrvající průjem, zvracení. S tímto problémem byste měli navštívit veterináře neprodleně.
  3. Dýchací obtíže – zde se nebavíme přímo o tom, že by pes nemohl dýchat, ale o věcech s tím spojenými, jako je časná dušnost, teče mu z nosu případně neobvykle často kýchá.
  4. Otoky – nejčastěji v okolí uší, tlapek a hlavy celkově.
  5. Infekce uší – zarudlé, podrážděné uši, které mohou být doprovázeny výtokem.
  6. Svědivost – pokud se váš pes velmi často škrábe nebo olizuje, může to být také jeden z příznaků alergie. Ovšem zde je velmi často jiný problém, jako jsou blechy.

Těchto šest příznaků se projevuje nejčastěji a ve většině případů se opravdu jedná o alergickou reakci. Ovšem pokud váš pes má jeden ze symptomů, automaticky to neznamená, že je alergik a není hned nutné přecházet na hypoalergenní granule pro psy. Vždy se může jen sejít více vlivů ve špatný čas.

Kdy navštívit veterináře?

Pokud váš pes splňuje alespoň jeden z výše uvedených bodů a problémy trvají dlouhodobě. Nemusí to sice hned nutně znamenat, že je někde vážný problém, ovšem návštěvu veterináře rozhodně doporučujeme. Ten následně udělá několik testů, také se zaměří na krmivo pro psy a látky v nich. Podle výsledků se následně navrhne léčba, která může příznaky minimalizovat.