Jak na spánek během svátků

Vánoce jako svátky klidu a míru? Říká se to. Realita je ale často trochu jiná. Konec roku se blíží, v zaměstnání doháníte pracovní resty a do toho přemýšlíte, jestli by se tetě Marušce mohl hodit ten růžový svetřík z výlohy nebo jestli ještě vybrat něco jiného. Psychické pohodě nepřidává ani fakt, že se během vánočních svátků stmívá už kolem čtvrté hodiny. Spousta pracujících lidí tak téměř nezahlédne denní světlo. Trpí psychika a s ní i spánek. Co s tím?

Zachovejte klid a zdravý spánek

Možná je tohle zimní sváteční období plné krásných zážitků a setkání, zároveň ale přináší hektickou atmosféru. Je to začarovaný kruh. Nedostatek psychické pohody způsobuje problémy se spánkem. Špatný spánek potom významně narušuje běžný život.

Pokud si chcete i během vánočních svátků uchovat psychickou pohodu a zajistit si zdravý spánek, následujte tyto kroky:

Omezte dobu vystavení se modrému světlu

Modré světlo vychází z obrazovek mobilů, tabletů a počítačů, taky z úsporných zářivek. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se mu nejméně 2 hodiny před tím, než se půjdete uložit ke spánku. Sáhněte raději po obyčejné knize. Čtení vás příjemně unaví a přitom nenaruší produkci spánkového hormonu melatoninu.

Dopřejte si dostatek denního světla

V zimě se stmívá opravdu brzy, pokud ale jen trochu můžete, vyrazte každý den na chvíli někam na sluníčko. Sluneční svit nám pomáhá s tvorbou melatoninu, vitaminu D a podílí se také na produkci serotoninu, „hormonu štěstí“. Terapii světlem můžete navodit i v domácích podmínkách. Zapalte si vonnou svíčku a relaxujte.

Připravte prostředí na spánek

Někteří lidé sice usnou kdykoliv a kdekoliv, pokud ale máte s usínáním problém, pomůžete si přípravou prostředí. Zkontrolujte teplotu v místnosti, kde spíte. Ideálně by neměla překročit 18 až 19 stupňů. Pořiďte zatemňovací závěsy. Během zimy se sice stmívá opravdu brzy, některým lidem ale vadí i pouliční osvětlení. A nezapomeňte chodit spát v podobnou dobu. Pravidelnost vám pomůže lépe usínat.

Relaxujte

Nic se nestane, když neumyjete všechna okna nebo když nenapečete 15 druhů cukroví. Zaměřte se na to, co je důležité. Potom možná nebudete muset ani přemýšlet na tím, jak usnout, protože vám to půjde samo. V zimě vám může přijít vhod horká voňavá koupel nebo alespoň hrnek horké čokolády. Jestli na vás stresy dopadají poněkud víc, meditujte nebo si lehce zacvičte. Jóga nebo protahovací cviky budou ideální.

Teď už víte, jak pokořit vánoční shon a nastolit pravou vánoční pohodu. S dobrou náladou chodí dobrý spánek ruku v ruce. Tak krásné Vánoce a dobrou noc.

 

Zdrojem obrázků je Canva.