Jak na odvodnění pozemku nejen v Brně?

Přestože Brno rozhodně není místem, kde by obyvatele ve velkém trápily podmáčené pozemky, naleznete v něm poměrně hodně vodních toků. V jejich okolí – ale i jinde zejména při vydatných letních deštích či po jarní oblevě – se může na pozemku držet více vody, než by si majitelé přáli. V dnešním článku si proto řekneme, jak pozemek odvodnit.

Zmapujte svůj pozemek

Než vůbec s odvodňováním začnete, nejprve svůj pozemek důkladně zmapujte. Zvládnete to buď sami – zkrátka pozorujte, kde se hromadí voda během různě intenzivních dešťů a ve kterých částech pozemku voda následně dlouho zůstává. Zmapovat byste měli sklon betonových a dlážděných ploch i ploch zatravněných. Obecně platí, že voda se hromadí v místech, která jsou položena nejníže, někdy se však voda může rozlít do mnoha kaluží, pokud je pozemek rovinatý, avšak nikoliv dokonale vyrovnaný.

Pokud si nejste jistí, můžete si na pomoc vzít firmu, která se na odvodňování pozemků specializuje.

Betonové plochy raději ne

V přírodě je přirozené, že část vody se vsákne do půdy a část odtéká z pozemku pryč. Lidskou činností je tento princip často narušen. Zatímco v případě střechy je dnes již nemyslitelné, aby nebylo odvádění vody během deště svedeno do okapu, v případně teras a dalších vydlážděných ploch řešení často neexistuje. Voda si tak sama musí najít cestu.

Betonové plochy raději minimalizujte na nezbytné minimum, dejte přednost dlažbě, skrz kterou může voda spárami prosakovat do spodních vrstev. Kde je to nezbytné, dbejte na to, aby betonová plocha měla správný sklon, na jehož spodním konci bude odvodový žlab či kanalizace. Ty vám zachrání dům a pozemek před vytopením během prudkých srážek.

Z (ne)zarostlých ploch odvede vodu drenáž

Z půdy pak odvedou přebytečnou vodu drenážní trubky. Ty snadno zakoupíte i v brněnských hobbymarketech. Jde o specifické plastové trubky s děrováním, do trubek se vsakuje okolní voda a vnitřkem trubky je odváděna pryč – buď se po cestě opět vsákne v sušších místech, anebo je svedena do jímky či například zahradního jezírka.

Odvedenou vodu můžete využít v období sucha

Nezapomeňte na to, že dešťovou vodu lze skvěle využít například pro zalévání zahrady i pokojových rostlin. Zajistěte tedy, aby alespoň část vody odváděné z pozemku bylo možné znovu využít jako vodu užitkovou.

 

Foto: https://pixabay.com/photos/drainage-pipes-construction-site-2471293/