Festival PROTOTYP se blíží!

Unikátní projekt – brněnský festival PROTOTYP – jehož tématem je světlo a vše kolem něj, se blíží! Pokud stále ještě nevíte, co přesně  se pod názvem celého festivalu skrývá a na co se můžete těšit, přečtěte si náš rozhovor s jednou z organizátorek – Veronikou Hradilovou:

proto2

1.) Dobrý den Veroniko – jste jednou z osob, které stojí za realizací festivalu PROTOTYP – mohla byste nám jen v krátkosti popsat, o jaký projekt konkrétně jde?

Prototyp se snaží spojit dva zdánlivě neslučitelné světy- techniku s uměním a ukázat možnosti využití nových technologií estetickou cestou. Dáváme prostor ambiciózním studentům ukázat co v nich je a tím, že na projektu pracují lidé z různých oborů, vznikají jejich spoluprací neuvěřitelná díla.

2.) Kde se vlastně vzal nápad k uskutečnění této velmi zajímavé akce?

Prvotní nápad byl vytvořit světelnou módní přehlídku, tedy jednoduše šaty, které budou svítit. Světlo je ale tak inspirativní prvek, že by byla škoda skončit jen přehlídkou. Společně jsme přepracovávali vizi projektu, až jsme se dostali k festivalu Prototyp s nabitým celovečerním programem.

3.) Proč zrovna název “PROTOTYP”?:)

Název pro nás byl oříšek! Strávily jsme hodiny a hodiny nad tím, jak celou akci pojmenovat a v momentě, kdy už jsme to chtěly zabalit, přišla Dominika s názvem Prototyp.
Prototyp značí prvotní výrobek, tedy první pokus zcela nového díla, který má snahu něco zlepšovat.

4.) Podle čeho jste vybírali a sestavovali program?

Téma prvního ročníku je Světlo (v příštích letech budeme téma měnit), proto jsme zjišťovali jaké možnosti jsou v tomto směru. Postupně jsme objevovali, nebo se o nás doslýchali různí lidé, kteří pracují se světelnou tematikou. Snažili jsme se vybrat program tak, abychom divákům ukázali co možná nejvíc oblastí, ve kterých se světlo netradičně využívá.

5.) Kolik lidí za celou realizací stojí?

Na začátku byli v organizačním týmu jen tři lidé. Já jsem se k projektu přidala jakožto fotografka, ale nakonec jsem převzala část produkce. Po naší úspěšné crowdfundingové kampani za podpory Nadace Vodafone se tým rozrostl. Navázali jsme hodně kontaktů a začali úzce spolupracovat s odborníky a šikovnými lidmi, kteří se nyní velkou měrou zasluhují o stabilitu projektu. Momentálně je nás zhruba 30.

proto1
foto: Martina Svobodová

6.) Jedná se o pilotní ročník – jaké jsou zatím odezvy na blížící se festival?

Odezvy máme zatím pozitivní a zdá se, že se nápad líbí i profesionálům z oboru, což nás velmi těší. Lidé jsou zvědaví, jedná se o ojedinělou akci, která v Brně předtím nikdy nebyla.

7.) Na co všechno se budou moci diváci těšit – jaký bude program?

V průběhu večera bude probíhat hlavní a doprovodný program.

V hlavním programu se můžete těšit na nevšední audiovizuální vystoupení- hru na laserový paprsek v režii Davida Vrbíka, dále hudební nástroje, které jsou ovládány pomocí světla, za kterými stojí audiovizuální umělec Jiří Suchánek a Bastl Instruments. Uvidíte, jak s dá žonglovat se světlem v podání Ardor Viridis, Molecular mixology prozradí postup výroby alkoholických dortíků, které září po UV světlem (a budete je moci ochutnat i v průběhu večera). Vyvrcholením večera bude již zmínění světelná módní přehlídka.

V  doprovodném programu si budete moci v rámci našich workshopů vyzkoušet např. malování světlem nebo navštívit fotokoutek a pořídit si fotku se světelnými efekty. V celé galerii naleznete světelné instalace a projekce, které pro Prototyp vytvořili studenti FaVU, MU a VUT. Pro odpočinek a dobití energieje připravena tematicky vyzdobená chillout zóna.

story_image_1406042214867-524x623

8.) Plánujete do budoucna také další ročníky festivalu?

Ano, plánujeme. Hlavní téma se bude v průběhu dalších ročníků měnit, tak se nechte překvapit, co pro vás chystáme další rok :)

9.) Na závěr nám jen připomeňte, kdy a kde festival Prototyp proběhne.

Na Prototyp se přijďte podívat 14. 11. 2014 do brněnské Richard Adam Gallery!

10464040_665354806881048_5468321731384048292_n-830x553

Více o festivalu PROTOTYP u nás na blogu: PROTOTYP by Cool Brno Blog

VSTUPNÉ JE DOBROVOLNÉ

ODKAZ: FESTIVAL PROTOTYP / Facebook

ODKAZ: OFICIÁLNÍ WEB FESTIVALU PROTOTYP

ODKAZ: FESTIVAL PROTOTYP / Twitter

ODKAZ: HITHIT