Deník. Veselé Velikonoce! ;)

Moje dnešní deníková kapitola patří – jak jinak, než Velikonocům! Jak se na tyto svátky dívám, zda je vůbec doma slavíme a proč se můj pohled na Velikonoce rok od roku mění? Právě o tom to dnes bude! ;) A také – chci vám za sebe popřát krásné velikonoční pondělí, užijte si ho podle vašich představ!

P.S. Úvodní fotka je tak trochu vtípek, ale musela jsem… :) Zadání ve školce znělo jasně – vytvořit velikonoční kuřátko. To máme – a hovínko k tomu. ;) Smysl pro humor mým klukům totiž rozhodně nechybí! ;)

Řeknu vám, že ještě tak před pěti lety jsem Velikonoce…prostě vůbec nemusela. Celý ten svátek pro mě nějak postrádal smysl vlastně jsem Velikonoce doslova ignorovala. Když jsem byla malá, tak to bylo samozřejmě jinak – doma jsme barvili vajíčka, pak přišli kluci ze školy, pořádně jsme dostaly – a tím to skončilo.

Zkrátka, na Velikonoce jsem nikdy neměla žádné vzpomínky, které by mi ten svátek udělaly výjimečný. Ale dnes je tomu jinak.

Od té doby, co mám děti a svou rodinu, jsem názor na celou řadu věcí změnila. Můj žebříček priorit a hodnot má jinou podobu a já si vážím i jiných věcí, než dřív.

A to se týká i Velikonoc a také, tradic, které k nim patří. V dnešní době, která je plná technických vymožeností, kdy žijeme absolutně hektickým, často i velice konzumním stylem života, si myslím, že je naprosto zásadní určitý návrat k tradicím, ke kořenům, k soudržnosti a tomu, co lidskou společnost spojuje. A svátky, jako třeba Vánoce, nebo Velikonoce, k tomu patří.

Když se dnes dětí, dospívající mládeže zeptáte, proč se vlastně křesťanské svátky, Velikonoce, slaví, naprostá většina nezná odpověď. A to je, myslím, špatně. Je důležité dětem ukazovat, co tu bylo, je a co je součástí společnosti a doby, ve které vyrůstají.

Ač doma nejsme věřící, chci, aby toto moje děti věděly. Velikonce jsou totiž nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Chci, aby moje děti věděly, co znamenají velikonoční symboly – beránek, vajíčka, proč se drží tradice – pomlázka…

Velikonoce dnes beru jako svátky, které spojují naši společnost a které by se měly držet. Proto s dětmi každoročně barvíme vajíčka a kluci chodí po naší vesnici na pomlázku – mimochodem, náramně je to baví, protože Velikonoce berou jako skvělou šanci pořádně se zásobit sladkostmi. :) A proč ne – i to k Velikonocům patří – beránek, perníčky, vajíčka…

I když jsme letos Velikonoce s manželem pojali cestovatelsky, naše děti jsou s babičkou a na Velikonoce se náležitě připravují a těší se na pomlázku.

Zkrátka, Velikonoce jsou svátky, které by se ignorovat neměly… A jaký je váš názor? :)