Cool People of Brno: Michael Lapčík, 4pokoje

V Brně máme nový podnik! Jmenuje se 4POKOJE, najdete ho na ulici Vachova 6 v centru a za pozornost, za tu rozhodně stojí! Už i proto, že patří do stejné rodiny, jako dva úspěšné bary, Super Panda Circus a Bar, který neexistuje. Co vlastně 4POKOJE nabízí a proč je to zde tak výjimečné? I na to jsem se zeptala pana Michaela Lapčíka, který má pro tento podnik na starosti PR a komunikaci s médii – v dalším díle mé rubriky o inspirativních lidech z Brna, Cool People of Brno.

Dobrý den, předem Vám děkuji za rozhovor. Pane Lapčíku, prozraďte nám, co bylo tím hlavním impulzem k realizaci a otevření podniku 4pokoje?
Dlouhodobou ambicí naší brněnské barové rodinky je posouvat zdejší gastronomii kupředu, vymýšlet nové věci, hledat inspiraci po celém světě a překonávat se. No a pak tady máme spoustu šikovných a kreativních lidí, pro které už byly dva stávající podniky prostě málo. Tak se musel postavit další :)

Jak vím, 4pokoje patří do „jedné rodiny“ spolu s dalšími skvělými bary v Brně – s Barem, který neexistuje a se Super Pandou Circusem. V čem jsou 4pokoje jiné než tyto dva uvedené?
Děkujeme za kompliment! Každý z trojlístku těchto podniků je specifický a odlišný od ostatních. Bar, který neexistuje je klasickým barem newyorského střihu, kde zní jazzová hudba a obsluha nosí pěkné košile a vestičky. Ze Super Panda Circusu jsme si udělali takové hřiště na koktejlové experimenty, navíc v atmosféře „jakože opiového doupěte“ a za výrazné inspirace Asií. Před rozjezdem 4pokojů jsme chtěli udělat kampaň na doméně www.konecneporadnejnonstop.cz, z čehož nakonec sešlo, ale myslím, že základní myšlenku by taková adresa shrnovala velmi dobře. 4pokoje mají být hodně neformální, uvolněné, pohodové. Takový barmanský obývák.

Z Vašeho úhlu pohledu, v čem spočívá jedinečnost a výjimečnost 4pokojů – o jakou koncepci jde?
Pojmenování 4pokoje se ve skutečnosti neodvolává na známý film z 90. let, ale odráží myšlenku čtyř podniků v jednom prostoru. Za celou otevírací dobu, která každý den činí 22 hodin, se tedy koncept několikrát mění. Ráno si posedíte v kavárně, přes poledne si dáte oběd z denní nebo stálé nabídky, příchod večerní tmy oslavíte několika koktejly a po půlnoci třeba můžete rozjet brutální párty. To vše na jednom místě.

Jakým způsobem se 4pokoje „proměňují“?
Samozřejmě by jen stěží šlo v rámci otevírací doby hýbat s interiérem ve smyslu stěhování. Proměny tedy spočívají především v navození atmosféry. Hlavním nástrojem je světlo, jeho intenzita a barevnost. K tomu se v reproduktorech střídá 16 různých playlistů nejen podle aktuální denní doby, ale také počasí.

Během dne se ve 4pokojích také mění ceny na jídelním a nápojovém lístku. Jaké jsou na tyto změny ohlasy?Stručně řečeno v podstatě žádné. Ceny se v menu mění v závislosti na denní době a u každé položky je v lístku uvedeno písmeno A až F, které značí její momentální cenovou hladinu. Snídaňová jídla tedy ráno budou na áčku nebo béčku, kdežto o půlnoci docela pravděpodobně na efku, protože vajíčka jsou už tou dobou schovaná hlouběji v lednici. Pokud se zdržíte přes několik časových pásem, započítá se vám vždy ta nejvýhodnější cena. Co jsem se ptal personálu, tak se zatím nad tím nikdo z hostů nijak nepozastavoval.

Kromě cen se mění také nabídka na jídelním lístku – není to pro nové návštěvníky na první pohled nesrozumitelné? Podle čeho se orientovat?
Den je ve 4pokojích rozdělený do devíti časových pásem a pro každé platí jiné menu. Zároveň si ale kdykoliv můžete dát i to, co zrovna aktuální menu nenabízí. Podle mě je nejdůležitější kontakt s obsluhou, která je v tomhle podniku extrémně milá a pohostinná a určitě vám vyjde vstříc. Navíc u schodů do spodního patra visí obsáhlý „jízdní řád“, tedy přehledně vypsaná kompletní nabídka všech produktů a jejich cen za celý den.

Velmi zajímavý je i interiér – kdo stojí za jeho návrhy?
Prostor navrhovali architekti Michal a Lea Mačudovi z brněnského studia Bonbon, stejně jako v případě Baru, který neexistuje i Super Panda Circusu. Jazykem turistického průvodce: Za povšimnutí stojí zejména nádherně vyvedená barová deska, jejíž oblé linie kontrastují s pravidelným kazetovým stropem. Interiér rozveselují neony i barevné parkety. Zajímavým designovým prvkem jsou intarzie neboli vykládání různými druhy dřev.

Nabízíte ve 4pokojích nějaké speciality – nápoje, míchané drinky…, které lidé mohou ochutnat jen zde?
Ano, signaturní drinky tvoří páteř nápojové nabídky. Zkuste Hipsterskou snídani (bourbon, kávový likér, maté), Totálně ledový čaj č. 2 (tmavý oolong, meruňka, citronová tráva, limeta) nebo Lageritu (rum agricole, pomerančello, pivo, meruňka, limeta). Zapomenout nesmíme ani na lahvovanou Zázračnou limonádu, kterou vyrábí zdejší barmani. Zatím je k dostání v příchutích Jakože tonik, Perníková, Ibišková, Skoro cream soda a Maté, plánují se však další varianty. Co se jídla týče, určitě doporučím zdejší hot dog, jenž je kompletně domácí od mletí telecího masa a plnění střívek přes pečení rohlíků až po výrobu hořčice. Specialitou kuchyně je také roastbeef nebo tacos s jelítkem.

Plánujete se 4pokoji nějaké novinky – např. nové pobočky, rozšíření tohoto konceptu i jinam, do jiných měst?Ony samotné 4pokoje jsou vlastně ještě docela novinkou, vždyť oficiální otevíračka byla teprve na Valentýna.:) Máte ale pravdu, že pokud se koncept 4pokojů v Brně osvědčí, může se v budoucnu rozšířit do větších českých měst. To ale ukáže až čas.

Děkuji Vám za rozhovor.

Taktéž děkuji za milý rozhovor, čtenářům přeji spoustu radosti při užívání si Brna a Vám hodně inspirace

ODKAZ: 4POKOJE / facebook