Cool People of Brno: Ing. Ondřej Štěpánek – studio AMMI

Mám pro Vás další milý rozhovor – tentokrát s panem inženýrem Ondřejem Štěpánkem, který pracuje v mém oblíbeném brněnském květinovém studiu AMMI. Proč je to tu tak jiné a výjimečné? Co vše a jaké služby tu klientům nabízí? To i mnohem více se dozvíte právě v tomto rozhovoru…

DSC_0728p_drink_color_male-1

Dobrý den, Ondřeji, předem Vám děkuji za rozhovor. Jste jedním ze zaměstnanců květinového studia AMMI, které mám já osobně opravdu moc ráda – a to jednak kvůli velké nabídce krásných květin, vazeb, dekorací…ale také kvůli milému a osobnímu přístupu personálu k zákazníkům. Z Vašeho pohledu, prozraďte nám, v čem je studio AMMI jedinečné, jiné, specifické?
Velice mě těší, když tak jako od Vás, slyším, že nás a naši práci mají zákazníci rádi.

Vnímám AMMI jako jiné v mnoha ohledech. Nejsme květinářství v pravém slova smyslu, spíše se považujeme za zážitkové studio, salón, kde vznikají floristické trendy a neobyčejné akce. Sledujeme módní, interiérové a samozřejmě floristické novinky u nás i v zahraničí a celý tým se neustále vzdělává, zlepšuje. Pracujeme na sobě jak v oblasti floristiky, tak v oblasti péče o zákazníka, komunikaci a dalších dovednostech. AMMI je místo, kde se dají plnit sny.

DSC_0279p

Co vše ve studiu AMMI zákazníkům nabízíte? Vytváříte také specifické vazby, kytice a dekorace na přání klientů?
Ano, tvoříme zejména na zakázku. Naší nejsilnější stránkou je především poctivá řemeslná práce a technicky pečlivě zvládnutá originální tvorba přesně na míru zákazníkovi. Nenajdete u nás předvázané kytice, protože to prostě není ono. Zákazník má mít možnost sám pomoci vdechnout do kytice své představy a to je pak tou největší přidanou hodnotou. Nekupujete si obyčejnou kytici, kupujete si opravdový cenný dar, který jde z Vás. Podobně tvoříme i dekorace. Vždy přihlížíme k ročnímu období, estetické vyváženosti a také k perfektnímu sladění barev. Například se zajímáme i o to, jak barvy a různé jejich kompozice mohou ovlivňovat zdraví nebo pocity lidí. Je to úžasné dobrodružství, poznávat stále nové a nové věci a mít tu možnost z nich udělat reálné předměty, které dělají radost.

DSC_0270p

Co se týká právě realizací přání Vašich zákazníků – jsou nějaká omezení? Jste schopni sehnat například i takové květiny, které běžně ve studiu nenabízíte?
Na objednávku jsme schopni sehnat i květiny, které nejsou běžně dostupné. Dnes je to tak se vším. Pokud je zákazník ochoten investovat, jde zařídit prakticky vše. Jen to prostě nemůžeme slíbit ve zcela dostupných cenách během celé sezóny. Co u nás ale určitě nenajdete, jsou výrobky připomínající sériovou výrobu. Není možné, aby si od nás zákazníci odnesli dvě naprosto identické dekorace nebo kytice. Vytváříme spíše umění než manufakturní produkci. To souvisí také s tím, že každý zákazník je jiný, a protože se vždy na tvorbě podílí svou představou, tak vlastně ani nemohou vznikat identické výrobky.

dekorace_ziva

Jak sama vím, ve studiu AMMI se nabídka zboží mění v souvislosti s ročními obdobími, se svátky a důležitými událostmi – Vánocemi, Velikonocemi… Jak často zákazníkům představujete nové kolekce?
Novinky pro inspiraci představujeme s každou změnou ročního období. Další menší kolekce vznikají například okolo svátků, jako je Valentýn, dušičky a další. Také čtyřikrát do roka fotíme trendy ve výzdobě interiérů, které jsou mezi našimi zákazníky velmi oblíbené. Svatební módní směr prezentujeme hlavně na veletrzích a také celoročně v naší prodejně.

DSC_0283p

Co Vás při vytváření zejména kytic a květinových vazeb inspiruje? Sledujete také trendy v těchto směrech a následujete je?
Jak již bylo řečeno, sledujeme trendy v mnoha oblastech. Hlavní inspirace je v nás samotných a bohatosti přírody. Často se do nich mohou promítnout emoce, radost nebo přání nás samých. Floristika je částečně řemeslo a částečně umění. Potřebujete šikovné ruce, obrovský cit pro estetiku a takové to přirozené krásno. Snažíme se na prodejně vytvářet maximálně přátelskou a optimistickou atmosféru, protože věříme, že tyto kladné emoce se pak promítají do naší práce.

ondra-oblek_mala-1

S jakými materiály rádi pracujete? Naopak – jsou nějaké materiály, kterým se vyhýbáte?
V AMMI používáme různé druhy materiálů. Preferujeme hlavně ty přírodní. Méně oblíbenými materiály jsou ty, které jsou přírodě hodně vzdálené, různé plasty, spreje a v neposlední řadě barvené květiny. Ty u nás hned tak nenajdete!!!

Nabízíte také umělé květiny?
Ano, v nabídce máme i umělé květiny. V současné době se už vyrábí umělé květiny, které se od živých moc neliší. Umělé květiny používáme do trvanlivých dekorací pro oživení, barevné a kompoziční sladění.

Odkud odebíráte květiny a jaké máte požadavky na kvalitu?
Květiny máme z různých koutů celého světa. Velká většina se k nám ale dováží přes holandskou burzu. Na kvalitu u květin klademe velký důraz. Chceme svým zákazníkům zajistit co nejlepší služby, a proto objednáváme zboží s nejvyšší možnou jakostí. Pro prodloužení trvanlivosti řezaných květin používáme dostupné přípravky a skladujeme je ve speciálním klimatizovaném boxu. Každý zákazník od nás dostává i výživu určenou do vody pro řezané květy a radu, jak o květiny nejlépe pečovat.

DSC_0289p

Vytváříte také celé dekorace prostor – třeba pro svatební obřady, hostiny, ale i dekorace firmám, obchodům…?
Pravidelně zajišťujeme sezónní i celoroční dekorace do výkladních skříní, restaurací, hotelů i firem. Máme mnohaleté zkušenosti také s extrémně náročnými projekty, jako byla výzdoba Galerie Vaňkovka nebo výzdoba celých zámků či kostelů při svatbách. Máme rádi výzvy a žádný projekt pro nás není moc malý a doufáme, že ani dost velký :D

Účastníte se studiem AMMI – buď Vy, nebo někdo z Vašich kolegů, nějakých floristických soutěží? Máte již nějaké úspěchy v tomto směru?
S floristickými soutěžemi máme v AMMI velké zkušenosti. Již pátým rokem jsem členem předsednictva Svazu květinářů a floristů České republiky a mám možnost se účastnit příprav floristických soutěží a sám jezdím hodnotit do technické komise na Mistrovství floristů České republiky. Mí kolegové se také pravidelně účastní soutěží, protože je to ten nejlepší zdroj zkušeností.

DSC_3847p

Jak jste se Vy sám k této profesi dostal? Byla práce s květinami vždy to, co jste si přál dělat?:)  
Již k pátým narozeninám jsem dostal atlas léčivých rostlin, protože jsem si ho moc přál a od té doby jsem věděl, že chci pracovat s rostlinami. Poté co jsem začal studovat inženýrský obor Management zahradních a krajinářských úprav na Mendelově univerzitě v Brně jsem zahájil svou působnost ve floristickém oboru. Takže ano, dalo by se říci, že jsem přesně tam, kde jsem vždy chtěl být.

Co Vás na této práci nejvíc baví?
Na mé práci mne nejvíce baví radost, kterou přináší obdarovaným. To, když se k nám vrátí spokojený zákazník a popíše nám, jakou radost květina udělala obdarovanému nebo zákazník přijde a řekne, jak se doma dobře cítí díky naší práci. To člověka opravdu vždy potěší.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

Studio Ammi najdete v Brně na Lesné, Nejedlého 373/1.

ODKAZ: STUDIO AMMI/web
ODKAZ: STUDIO AMMI/facebook