Co jsou ramínka do auta?

Je zcela samozřejmé, že automobily musí poskytovat dostatek prostoru a míst k sezení pro několik osob, aby se pohodlně dostaly z bodu A do bodu B. Je také logické, že si většina lidí přeje prostorný zavazadelník a široká zadní sedadla, aby si mohli při nákupech, stěhování nebo oslavách vzít s sebou co nejvíce krabic, resp. lidí. Co ale dělat, když problémem není nedostatek místa nebo pohodlí za jízdy, ale prostě chcete převézt košili na pracovní pohovor bez pomačkání? V následujícím článku vysvětlíme, jaká jsou možná řešení tohoto dilematu.

Ilustrace převzata z automobilovedily24.cz

Jaké jsou typy věšáků?

Můžete na tento problém jít i klasicky a položit si košili, oblek nebo halenku na sedadlo spolujezdce a snažit se jet co možná nejopatrněji a nejhladčeji. Je-li však oblečení čerstvě vyžehlené a vy prudce zabrzdíte jen jednou, může být s čistotou konec. Další volbou mohou být háčky, které mají některá auta nad sloupky a na kterých většina z nás již spatřila zavěšené tašky nebo batohy. Pro tyto háčky existují speciální věšáky do auta, s jejichž pomocí můžete pohodlně přepravovat větší kus oděvu, například pánský oblek nebo večerní šaty.

Problém u těchto bočních háčků spočívá v tom, že se oblečení může snadno houpat a potom sklouznout. Proto se možná vyplatí uvažovat o ramínkách, které lze připevnit k opěrce hlavy předních sedadel. Tyto cestovní věšáky mají nastavitelné uchycení, a tak je lze jednoduše připevnit k různým druhům opěrek a přitom poskytují stabilní držení. Pokud chcete přepravovat například svršek, pak představují nejbezpečnější řešení, jak dorazit do cíle bez toho, aniž by se pomačkal nebo ušpinil.

Ještě je ovšem třeba vyjasnit, jak postupovat v případě, že chcete přepravovat nejen tu vlastní košili. Někdy je nutné převážet celý šatník a i pro tento případ existuje vhodný typ ramínka. Jedná se o kovovou tyč, která se upevňuje přesně mezi madla nad zadními sedadly. Délka je samozřejmě také volně nastavitelná, a tedy se hodí pro širokou škálu modelů aut. Výhodou je zajisté to, že můžete přepravovat kompletní malý šatník najednou. Ovšem na úkor zadních sedadel, která lze v závislosti na počtu kusů oblečení využít jen částečně nebo vůbec.

Jak se tyto věšáky připevňují?

Naštěstí je montáž obvykle jen otázkou chvilky. Posledně zmíněná tyč má normálnĕ speciálně tvarované koncovky, které dobře zapadají do madel – po nasazení je již připravena k použití. Auto-ramínka na boční háčky obvykle stačí pouze zavěsit. Pro opěrky hlavy naopak existují různá provedení ramínek. Některá z nich mají spony, které musíte sevřít kolem tyčí spojujících opěrku hlavy a zadní sedadlo. Ostatní se prostě zaháknou do těchto tyčí. Vcelku je však montáž nenáročná.

Na závěr je pouze důležité upozornit, že byste měli před použitím zkontrolovat, zda ramínka nevykazují vady, a vždy je upevňovat dle přiloženého návodu. Tím je zaručeno bezpečí nejen oděvu, ale i případných spolucestujících na zadních sedadlech.