Brno: Centrum Jihomoravského kraje láká dospělé i děti na historické pamětihodnosti i koupání v přehradě

Brno je největší město na Moravě, kulturní a společenské centrum a také sídlo soudní moci České republiky. Vedle toho však je častým cílem turistů, kteří chtějí zhlédnout nejen jeho historické památky, ale seznámit se i se zdejším životem. Kdo by neznal typický brněnský dialekt zvaný hantec? A co zajímavého na vás v Brně čeká?

Do Brna za koupáním

Do Brna se s klidem můžete vypravit i s dětmi. Je to sice lidnaté centrum, ale také je tu dost k vidění. Víte, že se třeba můžete vykoupat v Brněnské přehradě? Dostavěná byla už v roce 1940 a její původní název zněl Kníničská. Okolí je využíváno k rekreaci, najdete tu spoustu chat, penzionů, hotelů i restaurací. Můžete se svézt na lodi, vykoupat se ve vodě nebo posedět ve stínu zahrádky některé ze zdejších hospod. Pláže jsou volně přístupné veřejnosti a nechybí ani dětská hřiště nebo ohniště pro grilování.

Hrad Veveří nad Brněnskou přehradou

Když už na Brněnské přehradě budete trávit příjemný letní den, možná byste mohli uvažovat i nad návštěvou hradu Veveří, který se nad přehradou vypíná. Je možné se k němu svézt lodní dopravou. Hrad patří mezi nejrozsáhlejší a nejstarší hradní areály v České republice. Jeho historie sahá až do 11. století – a má toho za sebou opravdu hodně – dobývání vojskem uherského krále Matyáše Korvína v 15. století i švédského generála Torstenssona za třicetileté války.

Sídlil tu německý wehrmacht a SS a vznikl dokonce projekt na přestavbu hradu na mezinárodní studentské a kongresové centrum. Od roku 1999 má hrad ve správě Národní památkový ústav v Brně a postupně ho rekonstruuje. V současné době je hradní areál opět otevřen pro veřejnost.

V nabídce je několik prohlídkových okruhů:

  • Reprezentační místnosti 1. patra – základní okruh
  • Stavebně-historický vývoj hradu Veveří
  • Areál hradu Veveří
  • Lev a orlice. Moravští Lucemburkové a jejich hrad – výstava věnovaná moravské větvi rodu Lucemburků

Hrad je přístupný od května do září denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Podívat se sem můžete také v dubnu a říjnu a ve státní svátky od 10 do 17 hodin.

Jumppark Brno – skákací centrum

Z Brněnské přehrady v Brně-Bystrci se nyní vydejme zpátky do města. Pokud by se vaše děti chtěly zabavit i jinak než prohlídkou pamětihodností, vezměte je do skákacího centra Jumppark Brno, které se nachází v areálu Energetické strojírny Brno na Vídeňské ulici. Vede sem linka tramvaje 2 nebo 5. Ze zastávky Ústřední hřbitov je to pak už jen tři sta metrů pěší chůzí. V areálu se skákací centrum nachází hned vedle samoobslužné myčky. Děti zde mají k dispozici air track, free jump, trampolíny.

Rodinné vstupné vás vyjde na 749 Kč/hodinu a platí, že děti mladší pěti let a menší než 110 centimetrů mají do skákacího centra vstup zakázaný. Pro děti s výškou 110 až 140 cm jsou určené dva skákací bloky od 9.00 do 11.00 hodin každou neděli. Povinností je mít na sobě protiskluzové ponožky.

Špilberk – hrad a pevnost

Špilas byste si v Brně neměli nechat ujít. Že nevíte, kde je? Jedná se o hrad a pevnost Špilberk, v brněnském hantecu zvaný Špilas, jež se nachází na vrcholu stejnojmenného kopce téměř v centru města. V letních měsících se tu konají různé kulturní akce, divadelní a hudební festivaly. Prohlédnout je možné i prostory zdejších kasemat, jihozápadní bastion a rozhlednu. Otevřeno je od úterý do neděle od 9.00 do 17.00 hodin.

Katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově

Na místě, kde stával starý brněnský hrad, je nyní gotická katedrála sv. Petra a Pavla. Její zajímavostí jsou zejména zvony, které poledne zvoní už v 11.00 hodin. Připomínají tím událost, jež se udála roku 1645 za třicetileté války, kdy se Brno jako jediné město na Moravě ubránilo švédskému obléhání. Navštívit zde můžete klenotnici, kryptu a vystoupat lze i do věže, odkud je pěkný výhled na město a okolí.

Otevřená zahrada

Marně přemýšlíte, co s dětmi podniknout a kam vyrazit za krásného slunného dne v Brně? Vymysleli jsme to za vás. Podívejte se do otevřené zahrady, která je nejen oku lahodící, ale také plná nejrůznějších interaktivních a vzdělávacích prvků. Otevřenou zahradu najdete kousek od zastávky Obilní trh, na ulici údolní 33.

Jak je vidět, Brno je město se spoustou zajímavých míst, na jejichž návštěvu vám jeden den stačit nebude.

Zdroj obrázku:
kingawo / Shutterstock.com