Ani málo, ani moc aneb Kolik tekutiny denně vypít?

Správný pitný režim patří mezi základní předpoklady zdraví a dobré fyzické kondice. Ať se to může zdát nelogické, dostatečný a vyvážený přísun tekutin pomáhá předcházet i problémům s inkontinencí. Kolik byste toho měli denně ideálně vypít a jaké tekutiny tělu prospívají nejvíce?

Voda je život

Představa, že se omezením pitného režimu vyhnete používání inkontinenčních pomůcek, je velmi daleko od pravdy. Pravidelný přísun tekutin totiž kontinuálně pročišťuje močový měchýř i trubici, čímž zabraňuje infekčním onemocněním. Také tak tělo zbavuje koncentrované moči, která tyto orgány silně dráždí, a vyprazdňování sice probíhá častěji, lze nad ním ale převzít dostatečnou kontrolu. Pravidelný přísun vody dále podporuje veškeré metabolické procesy, zabraňuje dehydrataci, přispívá k vylučování odpadních látek z těla a k regulaci tělesné teploty. Koneckonců voda tvoří až 60 % lidského organismu, a tak je třeba ji neustále filtrovat a doplňovat.

Kolik tekutiny denně?

Pravidelný a dostatečný přísun tekutin je velmi důležitý, ale ani není žádoucí to přehánět. Množství potřebné vody je třeba vnímat v kontextu fyzické aktivity i ročního období, záleží tedy na tom, kolik vody během dne vyloučíte potem. Ten přitom tělo vylučuje i bez náročnější fyzické aktivity a doporučenou denní dávkou je tak zhruba 40 mililitrů tekutiny na jeden kilogram hmotnosti. Chcete zjistit, kolik byste toho měli během dne ideálně vypít? Stačí svou hmotnost vynásobit uvedeným číslem. Výsledek pak přizpůsobte výše zmíněné fyzické zátěži i svému zdravotnímu stavu.

Pitný režim během sportu

Během fyzické aktivity se člověk často potí mnohem víc než při běžných denních úkonech. Podstatné je, jak náročný sport vykonáváte. Vytrvalostní sportovci kromě přísunu vody potřebují doplnit vypocené elektrolyty jako například sodík a hořčík, proto upřednostňují iontové nápoje. V rámci menší fyzické zátěže ovšem stačí lehce zvýšit denní přísun tekutin, po sportu si dopřát skleničku čerstvé ovocno-zeleninové šťávy a vaše tělo bude naprosto spokojené.

Jak poznáte, že pijete správně?

Nejlepším ukazatelem správně nastaveného pitného režimu bývá barva moči. Pokud je váš organismus dehydratován, projeví se to na jejím intenzivním zbarvení do sytě žluté či oranžové. V případě vyváženého příjmu vody je moč průzračná a pouze lehce nažloutlá. Pokud pijete dostatek tekutin a vaše moč stále nebledne, poraďte se se svým lékařem, zda se nejedná o jiný zdravotní problém.

A co dál? Pijte dostatečné množství čisté, popřípadě filtrované vody bez nasycení, vyhněte se nadměrnému množství kávy a vynechte i slazené limonády, jejichž konzumace značně přispívá k obezitě. V neposlední řadě se spolehněte na své pocity a naslouchejte potřebám vlastního těla. Uvidíte, jak vám přenastavení pitného režimu pomůže.