Aby nebylo vedro a šalina nerušila: Rekonstruujeme dům v Brně

Chystáte se rekonstruovat starší brněnský dům v blízkosti tramvajové trati? Máme pro vás několik rad, jak rekonstrukci zvládnout bez nervů. Navíc vylepšíte vlastnosti domu, díky kterým bude v domě příjemněji, a zaplatíte méně za energie.

Sežeňte si dobrý tým a vše důkladně naplánujte

Stavební úpravy nemovitostí jsou snad ještě více než jiné obory závislé na tom, abyste měli k dispozici kvalitní poradce a šikovné řemeslníky. Nebojte se k rekonstrukci přizvat architekta, chybu neuděláte ani s interiérovým designérem. Rekonstrukce se nedělá každý rok a měla by tedy být dobře promyšlená a důkladně naplánovaná.

Zásadní roli na tom, aby vše dopadlo k vaší spokojenosti, hraje i stavební firma. Šikovný řemeslník, který nedělá chyby a záleží mu na jeho práci, je jako dar z nebes. Ušetří vám spoustu nervů. Přesto nezapomeňte vše důkladně kontrolovat, a pokud se vám něco nezdá, nebojte se zeptat a cokoliv případně reklamovat.

Jak bojovat s horkem uvnitř domu?

Rekonstrukce staršího domu je skvělou příležitostí vypořádat se s přehříváním místnosti. Často se realizují i přestavby půdních prostor ze skladovacích na obytné.

Pravděpodobně se tedy nevyhnete izolací podkroví. Zatímco dříve se na ni nebral ohled, dnes jde o samozřejmost u každé novostavby. Izolace jednak významně sníží letní teploty v podkrovních prostorách, v zimě zase sníží únik tepla, což pocítíte na svých účtech za vytápění.

Nezapomeňte ani na izolaci fasády a výměnu oken, ke kterým zároveň instalujte ideálně vnější zastínění – ať už v podobě venkovní rolety, či vnějších žaluzií. Vnější zastínění je efektivnější díky tomu, že zadrží sluneční paprsky venku a nepustí je do interiéru. Rovněž v zimě pomohou bránit úniku tepla z místnosti skrz okna.

Zatočte i s hlukem z ulice

Bydlíte-li v blízkosti rušné ulice, venkovní rolety vám značně pomohou i s hlukovou izolací. Moderní hliníkové rolety si poradí s hlukem tramvají, sirén a kamionů. Stejně tak zmíněná izolace fasády a střechy pomůže i z hlediska akustické izolace. Zapomenout byste neměli ani na těsnění do oken a vchodových dveří či do dveří interiérových. To vše kromě snížení energetické náročnosti domu pomáhá také z hlediska odstínění hluku.