4 výhody a nevýhody čištění bazénu pomocí chloru

Jste hrdým vlastníkem zahradního bazénu, ale lámete si hlavu nad tím, jak ho udržet v čistotě? Než se rozhodnete, jaký způsob zvolíte, přibližme si výhody i nevýhody čištění pomocí chloru.

 

Možná vás při užívání zahradního bazénu překvapilo, jak rychle se v něm voda může zaneřádit. O bazén je zkrátka potřeba se pravidelně starat, jinak se voda při vysokých letních teplotách začne poměrně rychle kazit. Pro její čistotu je důležité zamezit růstu řas, šíření bakterií, virů a hub. Většina majitelů vodních atrakcí sáhne po chloru, ten má ale kromě výhod i svá negativa.

 

Výhody chloru v bazénu

1.    Silný dezinfekční účinek

Chlor snadno a rychle ničí nežádoucí bakterie, viry, řasy i houby a zabraňuje jejich množení. Zároveň oxidací narušuje tkáně živočichů a dalších organismů žijících ve vodě.

 

2.    Snadná aplikace

Na průběžnou dezinfekci bazénu stačí každé 2–3 dny dávkovat 1–2 gramy chlorového granulátu na 1 m³ vody. Nebo týdně aplikovat chlorové tablety (množství přizpůsobte objemu bazénu).

 

3.    Prověřená technologie

Chlor se používá k čištění bazénů již sto let, takže jsou popsána všechna možná rizika, ale stejně tak i výhody.

 

4.    Cenová dostupnost

Oproti ostatním alternativám dezinfekce (modrá skalice, sůl, vitamín C) je chlor tou cenově nejdostupnější možností.

 

Nevýhody chloru v bazénu

1.    Nepříjemný zápach

Obsahuje-li voda v bazénu přespříliš nečistot (moč, pot apod.), chlor je nestíhá ničit a začne je na sebe vázat. To zapříčiňuje vznik škodlivých a zapáchajících sloučenin (chloramin).

 

2.    Přesné a pravidelné dávkování

Jestliže k čištění bazénu používáte chlor, měli byste dbát na pravidelné dávkování přesného množství.

 

3.    Podráždění očí, nosu i pokožky

Podráždění může být způsobeno zvýšeným množstvím chloru ve vodě nebo vzniklým chloraminem. Bazén je pak nutné kompletně vyčistit a vyměnit vodu.

          

4.    Dráždění dýchacích cest

Odborníci tvrdí, že chlor v bazénech zhoršuje dýchací obtíže a zvyšuje riziko astmatu a dalších respiračních potíží.

 

Zajímavost na závěr

Environmentální inženýr a profesor Ernest R. Blatchley při výzkumu veřejných bazénů zjistil, že průměrný návštěvník ve vodě zanechá zhruba 30 ml moči. Podle svých slov ještě nikdy nestudoval bazén, ve kterém by jí nebylo alespoň minimální množství.

 

Zdroj obrázku: Luis Viegas / Shutterstock.com