3 otázky, které se vyplatí si položit před koupí nového vozu

Vidíte ve svých představách, jak nasedáte do šestimístného obra, do něhož hravě umístíte i tři autosedačky, nebo sníte o řízení nablýskaného sporťáku? Koupě nového automobilu s sebou přináší několik zásadních otázek, na které je dobré znát odpovědi.

Zdroj: Unsplash

Pořizování nového auta se rozhodně vyplatí nepodcenit. Podle průzkumů si Češi při výběru vozu dávají na čas a nenechávají se zbytečně strhnout emocemi. Téměř polovina obyvatel si koupi rozmýšlí více než měsíc, desetina lidí dokonce půl roku a déle. A není se co divit. Ať už zvolíte auto nové, nebo ojeté, jedná se o nemalou finanční investici. Při unáhleném rozhodnutí vás může stát nový miláček na čtyřech kolech nakonec mnohonásobně víc, než jste počítali. Víte, jak předejít impulzivní koupi?

1. Vím přesně, co chci?

Pětičlenná rodina určitě potřebuje jiný typ vozu i odlišnou výbavu než někdo, kdo žije single život. Zamyslete se, zda využijete více kombi, hatchback, sedan či jiný typ. Pokud trávíte v autě hodně času, nejspíš oceníte, když bude oplývat co největším počtem vychytaných prvků ve své výbavě. Počítejte však, že si za ně připlatíte. Při rozhodování vezměte v úvahu i to, co ukládá řidičům zákon. Povinné ručení musí mít sjednané všichni majitelé automobilu. Jeho výslednou cenu však ovlivníte například výběrem vozu s nižším obsahem motoru.

2. Vím, jaký typ motoru se vyplatí?

Potřebujete vůz, který odolá všem nástrahám, jež ho čekají v rušných městských ulicích? Jsou vaším revírem úzké uličky, málo místa na parkování a hustý provoz v dopravních špičkách? Pro jízdu na kratší vzdálenosti se hodí spíše auto s benzínovým typem motoru. Pořizovací cena benzínových vozů navíc bývá nižší a levněji vás vyjde také servis i náhradní díly. Zaplatíte však více na pohonných hmotách, jelikož motor spotřebuje více paliva.

A kdy uvažovat o dieselovém typu motoru? Orientujte se podle počtu kilometrů. Obvykle se vyplatí, pokud jich ročně najedete 20 000 a víc. Pořizovací cena automobilů s tímto typem motoru bývá vyšší, z dlouhodobého hlediska se vám ale investice vyplatí, a to s ohledem na ceny pohonných hmot. Tyto motory jsou navíc odolné a vozidlo zvládne vyšší zátěž. Samostatnou kapitolou jsou pak elektromobily či hybridy. Ekologická varianta vozu se hodí zejména na popojíždění po městě, kde se nacházejí dobíjecí stanice. Většinu kupujících však odradí především jeho vysoká pořizovací cena. Tu ale kompenzují velmi nízké provozní náklady.

3. Vím o všech nákladech?

Pořizovací cena vozu bývá samozřejmě tou největší položkou na seznamu nákladů. Výdaje však nekončí ve chvíli, kdy se začnete prohánět po silnicích. Každý automobil potřebuje servis. Svého kovového miláčka proto vybírejte rovněž podle toho, na kolik vás v budoucnu vyjde jeho pravidelná údržba i případné náhradní díly. Nezapomeňte ani na havarijní pojištění, které mimo jiné slouží ke krytí škod, které při nehodě vzniknou na vašem voze. Až se půjdete porozhlédnout po novém automobilu, zaměřte se na prodejní místa, kde si zakládají na férovém jednání. Určitě si také vyžádejte testovací jízdu, abyste měli jistotu, že nekupujete zajíce v pytli.