Víte, že v Brně, v Olympii, můžete darovat krevní plazmu a tím tak pomoci zachránit život?

Dárcovství krve je v dnešní době už poměrně známé téma. Ovšem, darovat se dá také krevní plazma, která je pro záchranu lidských životů neméně důlěžitá. O tomto tématu se toho ještě tolik neví – a proto vám chci o něm dnes napsat něco víc. V Brně, v nákupním centru Olympia, je totiž od loňského podzimu otevřené dárcovské centrum Cara Plasma a rozhodně si zaslouží větší pozornost. Hned na úvod píšu – odběr plazmy je bezbolestný, rychlý a co je hlavní, opravdu můžete pomoci… Víc v následujícím článku.

Darování plazmy znamená záchranu životů. To jsou velká slova, ale jsou pravdivá. Více než jeden milion dětí a dospělých po celém světě potřebuje léky vyrobené z plazmy. A společně jim můžeme pomoci.

Na úvod je možná dobré si vysvětlit, co to vlastně „krevní plazma“ vůbec je a jak, čím, vůbec může být vůbec ve zdravotnictví prospěšná. Na tyto otázky mi odpověděli přímo v brněnském dárcovském centru Cara Plasma.

Co je to krevní plazma? Komu pomáhá?

Krevní plazma je tekutina, která se nedá nijak uměle vyrobit a slouží pro výrobu nenahraditelných léků. Léky z krevní plazmy se využívají například při velkých operacích, po vážných nehodách, pomáhají při léčbě rakoviny, hemofilie a u lidí s poruchami imunity. Každý váš odběr tudíž může někomu zachránit život.

Jak probíhá v centru Cara Plasma odběr?

Při každém odběru plazmy dárce prochází zdravotní prohlídkou. Nejprve vám na recepci změří krevní tlak, teplotu a vaši váhu. Následně dochází ke zjištění krevního obrazu, zde vám zjistí hladiny bílých i červených krvinek a destiček. Při odběru se odebírají vzorky na virologické testování (HIV, žloutenka, syfilis, atd.). Máte tedy dokonalý přehled o svém zdravotním stavu. Ničeho se nebojte, odběr plazmy je nenáročný stejně jako klasický odběr krve. Aby byl čas strávený darováním plazmy příjemný, můžete se bavit čtením, koukáním na filmy i poslechem hudby.

Jak často můžu darovat krevní plazmu?

Darovat krevní plazmu je možné 1x za 14 dní. Pokud chodíte darovat i krev, tak rozestup mezi darováním je následující: když jdete darovat krev a pak až plazmu – minimálně 4 týdny, pokud jdete darovat první plazmu a pak krev, tak minimálně 2 týdny.

Důležitá informace – je nutné chodit pravidelně, nebo alespoň 2x, pokud totiž přijdete jen jednou, tak se plazma  nepoužije, musí být vždy alespoň 2 dávky od dárce.

Jako dárce plazmy máte nárok na spoustu benefitů. Například si každý odběr můžete odečíst 3000 Kč z daně z příjmu a to až do výše 15% ze základu daně,  zároveň máte nárok na den placeného volna a nebo Vám nabídnou náhradu ve výši 600 Kč za každý odběr. Dále se zapojíte do věrnostního programu a většinou na vás čekají další benefity či zapojení do různých soutěží.

Darovat může zdravý člověk ve věku 18-60 let nad 50kg a max do 130kg.

Na odběr se můžete objednat online přímo na stránkách brno.caraplasma.cz a pokud to máte do Brna daleko, můžete navštívit centrum v Břeclavi.

Centrum najdete přímo v brněnském nákupním centru Olympia, když půjdete od fontány – otevřeno je každý den od 8 – 20,00 hodin, můžete to tedy spojit s nákupem, či návštěvou kina v Olympii.

Tak co říkáte? Já myslím, že právě takový dobrý skutek může udělat každý z nás, stačí jen chtít. A věřte, ten pocit, že jste pomohli, ten je k nezaplacení. ;)

ODKAZ: CENTRUM CARA PLASMA / web
ODKAZ: CENTRUM CARA PLASMA / facebook